Війна в Нагірному Карабасі. Опубліковано повний текст заяви Росії, Вірменії та Азербайджану
Згідно із заявою про припинення війни в Нагірному Карабасі, Вірменія зобов'язується повернути Азербайджану Кельбаджарський і Лачинський райони, розташовані в так званій Нагірнокарабаській республіці.
Кремль 10 листопада оприлюднив текст спільної заяви президентів Росії та Азербайджану Володимира Путіна та Ільхама Алієва, а також прем'єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна щодо Нагірного Карабаху.
Заява містить дев'ять пунктів:
- Оголошено про повне припинення вогню й усіх воєнних дій у зоні нагірнокарабаського конфлікту з 00.00 за московським часом 10 листопада 2020 року (23.00 9 листопада за Києвом). Азербайджан і Вірменія зупиняються на позиціях, які вони займають.
- Агдамський район повертається Азербайджану до 20 листопада 2020 року.
- Уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі та вздовж Лачинського коридору розгортається миротворчий контингент Російської Федерації кількістю 1960 військовослужбовців зі стрілецькою зброєю, 90 бронетранспортерів, 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки.
- Миротворчий контингент РФ розгортається паралельно з виведенням вірменських збройних сил. Строк перебування миротворчого контингенту Росії – п'ять років з автоматичним продовженням на чергові п'ятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить за шість місяців до закінчення терміну про свій намір припинити застосування цього положення.
- З метою підвищення ефективності контролю за виконанням домовленостей розгортається миротворчий центр із контролю за припиненням вогню.
- Вірменія до 15 листопада 2020 року повертає Азербайджану Кельбаджарський район, а до 1 грудня 2020 року – Лачинський район. Лачинський коридор (завширшки 5 км), який забезпечуватиме зв'язок Нагірного Карабаху з Вірменією і водночас не зачіпатиме міста Шушу, яке залишається під контролем миротворчого контингенту Росії. У найближчі три роки буде визначено план будівництва нового маршруту руху Лачинським коридором, що забезпечує зв'язок між Нагірним Карабахом і Вірменією, з подальшою передислокацією російського миротворчого контингенту для охорони цього маршруту. Азербайджан гарантує безпеку руху Лачинським коридором громадян, транспортних засобів і вантажів у обох напрямках.
- Внутрішньо переміщені особи й біженці повертаються на територію Нагірного Карабаху і прилеглі райони під контролем управління верховного комісара ООН у справах біженців.
- Буде проведено обмін військовополоненими, заручниками та іншими утримуваними особами й тілами загиблих.
- Розблокують усі економічні й транспортні зв'язки в регіоні. Вірменія гарантує безпеку транспортного сполучення між західними районами Азербайджану і Нахічеванською Автономною Республікою з метою організації безперешкодного руху. Контроль за транспортним сполученням здійснюють органи прикордонної служби ФСБ Росії.
У ніч із 9-го на 10 листопада прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян повідомив, що підписав спільно з президентами Азербайджану та Росії заяву про припинення війни в Карабасі. За його словами, це було для нього вкрай важким рішенням.
У 1991 році Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло більше ніж 30 тис. осіб. Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.
27 вересня 2020 року в Нагірному Карабасі спалахнув наймасштабніший протягом останніх років конфлікт. Міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в "масштабній провокації", обстрілі позицій азербайджанської армії й оголосило про початок "стрімкого контрнаступу". Вірменська влада, зі свого боку, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовували танки, важку артилерію й авіацію. Повідомляли про загиблих і поранених військовослужбовців і мирних жителів.
Воєнний стан ввели як у Вірменії, так і в окремих районах Азербайджану. Обидві країни, що беруть участь у конфлікті, оголосили мобілізацію.
Кілька разів досягали домовленостей про перемир'я в Нагірному Карабасі, але щоразу їх порушували. 9 жовтня під час переговорів у Москві представники Азербайджану і Вірменії домовилися про припинення вогню в Нагірному Карабасі з 12.00 10 жовтня. Однак після настання перемир'я обидві сторони звинуватили одна одну в його порушенні.
9 листопада представник "влади" Нагірного Карабаху Ваграм Погосян повідомив, що армія невизнаної Нагірнокарабаської республіки більше не контролює основного міста Шуша, а азербайджанські війська перебувають на підступах до столиці Карабаху Степанакерт.