Вірменія й Азербайджан домовилися про розміщення цивільної місії ЄС уздовж кордонів
6 жовтня президент Азербайджану Ільхам Алієв, прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, президент Франції Еммануель Макрон і голова Європейської ради Шарль Мішель зустрілися у Празі на полях першого засідання Європейської політичної спільноти.
"Вірменія й Азербайджан підтвердили свою прихильність до Статуту Організації Об'єднаних Націй та Алма-Атинської декларації 1991 року, відповідно до яких обидві сторони визнають територіальну цілісність і суверенітет одна одної. Вони підтвердили, що це стане основою для роботи комісій із делімітації кордонів і що наступне засідання прикордонних комісій відбудеться у Брюсселі до кінця жовтня", – ідеться у заяві.
Окрім цього, Вірменія домовилася про розміщення цивільної місії ЄС уздовж кордону з Азербайджаном. У відповідь Азербайджан погодився співпрацювати із цією місією "настільки, наскільки це її стосується".
Місію розпочнуть у жовтні, вона триватиме максимум два місяці. У Європейській раді заявили, що мета цієї місії – "зміцнити довіру і за допомогою своїх звітів зробити внесок у роботу прикордонних комісій".
Контекст:
Бойові дії на кордоні Вірменії й Азербайджану загострилися 13 вересня. Сторони звинуватили одна одну у здійсненні обстрілів.
Єреван звернувся до Росії, Ради Безпеки ООН та Організації Договору про колективну безпеку. Проте в ОДКБ заявили, що організація не має наміру відправляти військовий контингент на кордон Вірменії й Азербайджану. Пізніше в Азербайджані заявили, що "всі відповідні завдання і доручення виконано".
13 вересня Еммануель Макрон зазначив, що Франція порушить питання конфлікту Вірменії й Азербайджану у Раді Безпеки ООН.
Секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян заявив 15 вересня, що завдяки участі міжнародної спільноти вдалося досягти угоди між Вірменією й Азербайджаном про припинення вогню. Під час конфлікту обидві сторони повідомляли про понад 200 загиблих військовослужбовців.
У Вірменії висловили невдоволення реакцією ОДКБ на загострення конфлікту з Азербайджаном, наголосивши, що в Єревані робитимуть висновки. 18 вересня у Єревані відбулася акція протесту, учасники якої вимагали виходу Вірменії з ОДКБ.
27 вересня Макрон заявив, що Франція готова сприяти переговорам між Азербайджаном і Вірменією.