Віце-президент Єврокомісії: ЄС може позбавити Польщу права голосу

Віце-президент Єврокомісії Юркі Катайнен
Фото: ЕРА

Віце-президент Єврокомісії Юркі Катайнен заявив, що Польща повинна дотримуватися основних цінностей, на яких побудовані ЄС і Європа.

Європейський союз може заморозити право голосу Польщі, якщо вона не змінить курс і не погодиться дотримуватися верховенства права. Про це заявив віце-президент Єврокомісії Юркі Катайнен, повідомляє Reuters.

Раніше глава правлячої партії Польщі "Право і справедливість" Ярослав Качинський в інтерв'ю німецькій газеті сказав, що ЄС насамперед обслуговує інтереси Німеччини.

Катайнен зазначив: сподівається, що канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка зустрінеться з польськими лідерами, включно з Качинським, у вівторок у Варшаві, зможе переконати їх у тому, що потрібно "дотримуватись основних цінностей, на яких побудовані весь ЄС і Європа".

"Ми не можемо йти на компроміси в питаннях верховенства права. Ви або керуєтеся правилом верховенства права, або ні. Якщо ви цього не зробите, то Європа не може залишатися спокійною", – заявив він в інтерв'ю.

Польщу можуть позбавити права голосу в ЄС, якщо всі 27 держав-членів вважатимуть це доречним. Водночас Угорщина, в якій при владі перебувають представники правих, може накласти вето на це рішення.

Чиновники ЄС запевнили, що спробують провести голосування про позбавлення Польщі права голосу, якщо вона не припинить перешкоджати роботі ЗМІ та змінить Конституційний суд.

Катайнен наголосив, що польський уряд своєю політикою скочується до авторитаризму і закликав членів ЄС використовувати свій вплив на Варшаву. Він зазначив, що ЄС може бути гнучким у деяких сферах, наприклад, бюджетно-податкової політики, але дотримання принципу верховенства закону не є темою перемовин.

Своєю чергою, Качинський заявив, що вітає небажання президента США Дональда Трампа втручатися в справи інших країн, на відміну від колишнього президента США Барака Обами, який критикував статус конституційних справ Польщі.

Качинський також закликав членів ЄС кинути виклик "німецькому домінуванню".

5 січня 2016 року представник Європейської комісії Маргарітіс Схінас заявив, що Польщу можуть позбавити частини повноважень у Європейському союзі через закони про Конституційний суд та державні ЗМІ.

Сейм Польщі 30 грудня 2015 року схвалив закон про реформування громадського телебачення, радіо та інформаційного агентства РАР. Він, зокрема, передбачає передчасне закінчення строку повноважень членів правління і наглядової ради "Польського громадського телебачення" (TVP) і "Польського радіо" (Polskie Radio). Також, відповідно до змін до закону, членів правління і наглядової ради буде затверджувати міністр казначейства.

Таким чином, закон скасовує можливість проведення конкурсів на ці посади, а також передчасне закінчення терміну повноважень членів правління та наглядової ради. З критикою на адресу проекту закону виступили ОБСЄ, Європейська мовна спілка та Асоціація європейських журналістів. 1 січня керівники низки громадських телеканалів Польщі на знак протесту проти нового закону подали у відставку.