Візит Борреля в Москву став водночас приниженням та успіхом – глава МЗС Литви
Візит високого представника Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозепа Борреля в Москву на початку цього місяця був водночас приниженням та успіхом. Про це заявив в інтерв'ю "Радіо Свобода" 28 лютого міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
"Думаю, що це все-таки було приниженням. З іншого боку, я також вважаю, що цей візит був успіхом. Тому що без цього візиту, думаю, зараз не було б рішення про санкції", – сказав він.
Ландсбергіс додав, що Євросоюз не має "бути на позиціях того, хто просить про діалог", незважаючи на прагнення переговорів із Росією.
"Це неконструктивно. Очевидно, що їм не потрібен такий діалог. Вони не хочуть говорити. Є теми, на які [глава МЗС Росії Сергій] Лавров любить говорити. А є теми на кшталт України, [російського опозиціонера] Навального або [лідерки білоруської опозиції] Світлани Тихановської, про які він не хоче говорити. У такому разі це не дискусія. Ти просто погоджуєшся прийти і послухати, що тобі скаже інша сторона. А дискусія – це коли говорите і ви, й інша сторона. Тому я б почекав, поки Росія захоче поговорити", – підкреслив міністр.
Брюссель, на думку міністра, зробив висновки після візиту Борреля в Москву.
Боррель відвідував Москву 4–6 лютого. За підсумками діалогу з Лавровим європейський чиновник заявив, що Брюссель може ініціювати нові санкції проти Росії, зокрема через отруєння і подальше ув'язнення Навального. Дипломат зазначив, що Росія не зацікавлена в налагодженні відносин із Брюсселем. Боррель також говорив, що "наполягав на повазі до територіальної цілісності" України.
Депутатка Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель назвала цей візит "катастрофою".
Лавров після візиту Борреля заявив, що Росія готова до розриву відносин із Євросоюзом, якщо це станеться з ініціативи ЄС. У МЗС Німеччини назвали заяву Лаврова бентежною і незрозумілою. За словами представника зовнішньополітичної служби ЄС Петера Стано, РФ у такий спосіб дає зрозуміти, що не готова до взаємовигідної співпраці і діалогу.
Питання відносин із Росією хочуть обговорити 22 лютого на засіданні Ради глав МЗС країн ЄС і в березні на саміті керівництва Євросоюзу.