Візит Путіна до Пекіна продемонстрував, що Китай і Росія не є тісними партнерами – Бєлковський
"Інтрига, яка явно належить запаленій кремлівській уяві, що треба зіштовхнути додатково США з Китаєм і навпаки. І цього тижня, як ми знаємо, Володимир Володимирович Путін з'їздив на відкриття пекінської Олімпіади. Цей візит мав ритуально-символічний характер, тому що важливо було оприлюднити спільну декларацію проти американоцентричного світу", – сказав політолог.
За його інформацією, у Китаї глава Кремля перебував "лише кілька годин", а "вся делегація Росії складалася із шістьох осіб".
"Жодних важливих питань не обговорювали. Також стало зрозуміло, навіть із тексту самої декларації, [...] що жодними стратегічними і взагалі тісними партнерами, які довіряють одне одному, Китай та Росія не є. До речі, зауважу, що станом на сьогодні товарообіг Китаю зі Сполученими Штатами, наприклад, становить $756 млрд (12% від загального), із Росією – $140 млрд, тобто 2,3%. Та й для Росії як торговельний партнер набагато важливіший Євросоюз, із яким загальний обіг $680 млрд, а з Китаєм $110 млрд – у шість із гаком разів менше", – пояснив Бєлковський.
Він підкреслив, що під час візиту Путіна до голови КНР Сі Цзіньпіна "жодних нових угод досягнуто не було, крім того енергетичного співробітництва, яке вже існує".
"Стає зрозуміло, що, по-перше, наскільки можна було судити, зокрема, на тлі візиту Володимира Путіна, китайські банки підтвердили (власне, Китай підтвердив, Національний банк Китаю як головний банк), що банківська система Китаю у разі, якщо буде обмежено операції з американським доларом для російських банків (що, зі свого боку, трапиться у разі введення "пекельних санкцій" через гіпотетичну українську війну), загалом, непрямо підтримає ці санкції. Вони самі не ухиляються від американського долара і не підтримають Росію у цей момент", – вважає Бєлковський.
За його словами, у Росії також "не клеїться" співпраця з Китаєм у галузі напівпровідників, яка має знизити вплив санкцій.
"По-перше, Китай таки вимушений визнати, що він відстав від США на два покоління в напівпровідниках. І тут він дуже залежить від найбільшого виробника напівпровідників у світі – Тайваню, того самого, вільного, який Китай ніби теж хоче поглинути, але поки що не наважується і теж грає на американських нервах у цьому питанні. Ну, а пекінська декларація президента Путіна та голови Сі Цзіньпіна, власне, зводиться у своєму головному до того, що американоцентричний світ має бути зруйновано. Відповідно, має бути знецінено НАТО як інструмент і суб'єкт глобальної безпеки", – сказав Бєлковський.
Контекст:
4 лютого в Пекіні відбулися переговори Сі Цзіньпіна і Путіна, після яких було зроблено спільну заяву про те, що сторони вважають Тайвань невід'ємною частиною Китаю, "виступають проти незалежності Тайваню в будь-якій формі" та "проти подальшого розширення НАТО".
Як повідомляє ВВС із посиланням на дані британського Центру економічних та ділових досліджень, зараз Китай є другою економікою у світі після США. Але, за прогнозами експертів, уже 2028 року (на п'ять років раніше, ніж прогнозували) Китай обжене США та очолить рейтинг.