Визнати Тихановську президентом Білорусі буде проблематично – МЗС Латвії

За офіційними даними, за Тихановську проголосувало 10,1% виборців
Фото: ЕРА

Єдиний спосіб дізнатися, кого білоруси хочуть бачити президентом, – перевибори, вважає глава МЗС Латвії Едгар Рінкевичс. Так він прокоментував слова про готовність Світлани Тихановської, яка посіла друге місце на виборах, стати національним лідером.

Опозиціонерку Світлану Тихановську, яка офіційно посіла друге місце на виборах президента Білорусі, не можна визнати переможницею виборів. Про це 17 серпня заявив Latvijas Radio глава МЗС Латвії Едгар Рінкевичс.

Він пояснив, що визнати Тихановську президентом Білорусі проблематично і з юридичного, і з політичного погляду.

Рінкевичс підкреслив, що єдиний спосіб зрозуміти, хто має довіру білоруського суспільства, – перевибори без фальсифікацій і під наглядом міжнародних спостерігачів.

Нинішній склад ЦВК Білорусі, за словами глави МЗС Латвії, втратив свій авторитет і у білорусів, і в "міжнародному масштабі". Тому потрібно зібрати новий склад Центрвиборчкому.

Латвія є однією зі списку країн, які не визнали результатів виборів у Білорусі.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини

ЗМІ називали імена щонайменше чотирьох загиблих під час протестів.

16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.

Тихановська, яка після виборів поїхала до Литви, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.

Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що, поки живий, інших виборів у країні не буде.