Влада Ірану визнала смерть під час акцій протесту понад 200 осіб
Влада Ірану називає акції протесту заворушеннями і зараховує загиблих до таких категорій: "мученики безпеки", "народні мученики в терористичних актах", "жертви проєкту вбивства та небезпеки", "учасники заворушень та озброєні елементи контрреволюційних і сепаратистських угруповань".
"Унаслідок таких інцидентів урядовим, громадським та приватним центрам було завдано збитків на тисячі мільярдів туманів (один долар США приблизно дорівнює 42 іранським туманам. – "ГОРДОН"). Слідчий комітет МВС зобов'язаний точно оцінити пошкодження, а також визначити спосіб компенсації за матеріальні та моральні збитки", – ідеться в повідомленні.
Рада безпеки Ірану заявляє, що "мирні протести через пропаганду терористичних ЗМІ (BBC та Iran International) спрямовані на незаконні та вуличні бунти", і нібито "з приходом мережі професійних та організованих бунтівників на чолі з британсько-саудівськими ЗМІ протести за короткий час переросли у масові заворушення і терористичні акти".
Контекст:
Із вересня в Ірані тривають масові протести через смерть 22-річної Махси (Джини) Аміні із Саккеза (Курдистан). 13 вересня вона приїхала до Тегерана із сім'єю і її затримали за нібито неправильне носіння хіджаба. Родичам сказали, що її відпустять після "сеансу перевиховання".
За словами свідків, Аміні побили у фургоні для затриманих, а за три дні після затримання вона померла. Поліція факт побиття заперечує, заявляючи, що студентка померла від серцевого нападу. 17 вересня Аміні поховали.
Після її смерті почалися протести проти обмежень свобод в Ірані, зокрема жорстких правил носіння одягу. Мітинги охопили більшість провінцій Ірану. За оцінкою Reuters, це наймасовіші мітинги із 2019 року, коли в Ірані відбувалися протести через ціни на пальне. Тоді під час придушення мітингів було вбито, за даними агентства, приблизно 1500 осіб.
За даними правозахисників HRANA станом на 3 грудня, на нинішніх протестах загинуло вже 469 людей, 64 із них – діти. Під арешти потрапило понад 18 тис. людей.