"Влада в Києві абсолютно невдячна". Депутат Сейму Польщі виставив Україні "рахунок" за допомогу

Депутат Сейму Польщі Босак (ліворуч) показав "рахунок" Україні за допомогу у війні
Скріншот: WolnośćTV / YouTube

"Конфедерація свободи та незалежності" – права політична сила Польщі – 19 вересня перед посольством України у Варшаві влаштувала пресконференіцію, де виставила "рахунок" за надану Польщею допомогу Україні. Про це повідомляє Kresy.pl.

"Ми перебуваємо біля українського посольства, щоб прокоментувати зростання напруженості та дії у відповідь, оголошені українським урядом проти Польщі за збереження тарифів на сільськогосподарську продукцію з України, які почали руйнувати польський сільськогосподарський ринок", – сказав один із лідерів партії, депутат Сейму Кшиштоф Босак.

Він зазначив, що українська влада заявляла, що судитиметься з Польщею у Світовій організації торгівлі. На думку Босака, це абсурдно. Також він нагадав, що заступник міністра економіки і торгівлі України Тарас Качка заявляв, що  Україна заблокує імпорт цибулі, помідорів, капусти і яблук із Польщі.

"Ця ситуація підводить нас до гіркого підсумку про дружбу президента [Польщі Анджея] Дуди із президентом [України Володимиром] Зеленським і про партнерські відносини між урядом Польщі та урядом України. Ми бачимо, що цих партнерств немає. Вони були напружені перед війною", – зазначив Босак.

Посилаючись на дані Інституту світової економіки в Кілі, політики продемонстрували перед посольством України "рахунок" за польську допомогу у війні. Інститут оцінює її в понад 14 млрд злотих (більше ніж $3 млрд). Окрім того, гуманітарна допомога становить 4,3 млрд злотих (приблизно $994 млн), а фінансова – 1,6 млрд злотих (орієнтовно $369 млн).

Босак підкреслив, що в ці розрахунки не входить допомога, що її надають міжнародні організації, куди входить Польща, наприклад, ЄС.

"На жаль, тут влада в Києві абсолютно невдячна. Вони вірять, що можуть ставитися до Польщі зухвало і вимогливо, що вони можуть не брати до уваги дуже скромно і несміливо артикульовані інтереси польської держави", – заявив він.

Контекст:

Польща послідовно підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії, надаючи військову та гуманітарну допомогу. 31 травня Дуда повідомив, що його країна допомогла Україні на $7–8 млрд (або 1,5% від ВВП країни).

Відносини загострилися на тлі того, що Польща відмовилася скасувати ембарго на ввезення кількох категорій агропродукції з України. Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії і Словаччини, але 15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. 

Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина та Словаччина (до кінця року) в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна. 

18 вересня у Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини та Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі та Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.

19 вересня у Мінекономіки України заявили, що Україна найближчими днями заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти та яблук із Польщі. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.

Радник глави ОПУ Михайло Подоляк вважає, що Польща й Україна зрештою знайдуть вирішення спору щодо імпорту українського зерна, і це не вплине на підтримку з боку Варшави. Про те, що Польща не ризикуватиме питанням безпеки України, заявив і Моравецький.