ВООЗ підозрюють у приховуванні звіту про неготовність Італії до пандемії COVID-19
Всесвітню організацію охорони здоров'я запідозрили у приховуванні документа, який викривав неготовність Італії до боротьби з пандемією COVID-19. Про це 11 грудня повідомило The Guardian.
Цей документ опублікували на сайті ВООЗ 13 травня, але вже наступного дня його видалили. Звіт підготували учений ВООЗ Франческо Замбон і його 10 колег по всій Європі.
У 102-сторінковому звіті йдеться, що плану Італії щодо боротьби з пандемією не оновлювали із 2006 року, хоча формально його перезатвердили 2017 року. Унаслідок цього через непідготовленість влади первісна реакція лікарень була "імпровізованою і хаотичною". Замбон зазначав, що його команда ретельно перевірила всі плани щодо боротьби з пандемією із 2006 року і дійшла висновку, що вони просто копіювали один одного, не змінюючи жодного слова.
The Guardian повідомляє, що документ було нібито знищено на прохання заступника генерального директора ВООЗ зі стратегічних ініціатив Раньєрі Гуерри. Він був генеральним директором із профілактики здоров'я в міністерстві охорони здоров'я Італії в період із 2014-го до 2017 року і відповідав за оновлення плану пандемії. Гуерра також входить у робочу групу італійського уряду щодо боротьби з COVID-19.
Замбон також повідомляв, що Гуерра погрожував йому звільненням, якщо той не змінить частини свого звіту, яка стосується застарілого плану Італії щодо боротьби з пандемією.
Цей документ зараз є важливою частиною розслідування, яке проводить прокуратура міста Бергамо в італійській провінції Ломбардія. Під час першої хвилі COVID-19 саме ця провінція постраждала найбільше, і тепер слідчі з'ясовують, чи не була причиною цього недбалість влади. Правоохоронці також використовують у розслідуванні ще один звіт, згідно з яким причиною 10 тис. смертей в Італії під час першої хвилі могли бути застарілі протоколи на випадок пандемії.
Замбона вже тричі викликали в прокуратуру для надання свідчень у справі. Сам учений заявляв, що готовий розмовляти з прокурорами, проте в юридичному відділі ВООЗ йому заборонили це робити.
Як зазначає The Guardian, якщо прокуратура Бергамо виявить, що Італія справді не оновила свого плану боротьби з пандемією, то всім міністрам охорони здоров'я і прем'єр-міністрам країни, які обіймали ці посади із 2013 року, загрожує суд.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Спочатку вважали, що епідемія коронавірусу в Італії почалася наприкінці лютого – раніше за всіх у Європі. Однак останні дослідження довели, що коронавірус циркулював в Італії вже у вересні 2019 року.
Із середини жовтня у країні фіксують максимальні добові показники захворюваності. У низці міст посилюють карантин і вводять комендантську годину, через що по всій країні спалахнули масові протести.
За даними американського Університету Джонса Гопкінса, зараз в Італії підтверджено 1,8 млн випадків хвороби, від неї померло 64 тис. людей.