ВООЗ схвалила першу вакцину проти COVID-19
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) 31 грудня занесла вакцину Comirnaty (вона ж BNT162b2) від Pfizer/BioNTech у список препаратів, рекомендованих для екстреного використання. Це перша вакцина проти коронавірусу, яку схвалила ВООЗ, ідеться на сайті організації.
Рішення ВООЗ дає країнам можливість прискорити свої власні регулювальні процедури із затвердження вакцини на імпорт. Це також дає змогу ЮНІСЕФ та Панамериканській організації охорони здоров'я закупити вакцину для поширення в нужденних країнах.
"Це дуже позитивний крок до забезпечення глобального доступу до вакцин проти COVID-19. Але я хочу наголосити на необхідності ще масштабніших глобальних зусиль для забезпечення достатньої кількості вакцин для задоволення потреб пріоритетних груп населення в усьому світі", – сказала помічниця генерального директора ВООЗ із питань доступу до ліків і продуктів медичного призначення Маріангела Сімау.
Експерти з регулювання, скликані ВООЗ з усього світу, і власні групи ВООЗ проаналізували дані про безпеку, ефективність та якість вакцини Pfizer/BioNTech у межах аналізу співвідношення ризику і користі. Огляд засвідчив, що вакцина відповідає обов'язковим критеріям безпеки та ефективності, установленим ВООЗ, і що переваги використання вакцини компенсують потенційні ризики.
Ця вакцина вимагає зберігання з використанням надхолодового ланцюга: її необхідно зберігати за температури від -60 °C до -90 °C. Ця вимога ускладнює розгортання вакцини в умовах, коли обладнання надхолодового ланцюга може бути недоступним. Із цієї причини ВООЗ працює, щоб підтримати країни в оцінюванні їхніх планів доправлення вакцини.
Pfizer 18 листопада 2020 року оголосила про 95% ефективності своєї вакцини проти COVID-19, створеної спільно з німецькою BioNTech. Компанії сподіваються виготовити до 50 млн доз вакцини 2020 року і до 1,3 млрд до кінця 2021 року. Pfizer уже встигла продати приблизно 82% доз своєї вакцини.
22 грудня головний комерційний директор BioNTech Шон Маретт заявив, що країни Євросоюзу до кінця 2020 року отримають 12,5 млн доз вакцини проти коронавірусу, яку виробляють його компанія і Pfizer. BioNTech почав готуватися до поставок вакцини після того, як 21 грудня європейський регулятор визнав її безпечною та ефективною.
До цього вакцину для екстреного використання вже схвалило кілька країн, зокрема Великобританія, Канада, США, Швеція та Бахрейн.