Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про початок антитютюнової кампанії "Припиніть брехати"

Тютюнові компанії поширюють дезінформацію, вважають у ВООЗ
Фото: depositphotos.com

16 листопада Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила про кампанію "Припиніть брехати", покликану знизити вплив тютюну на здоров'я населення планети. Про це повідомив сайт Організації Об'єднаних Націй.

"ВООЗ офіційно оголосила про початок кампанії "Припиніть брехати". Ця ініціатива закликає покласти край впливу тютюнової індустрії на політику й захистити молодь від смертоносної продукції галузі", – ідеться в повідомленні.

У релізі наводять дані "Глобального індексу втручання тютюнової промисловості 2023", згідно з якими "у всьому світі посилився вплив тютюнової індустрії на сферу охорони здоров'я", водночас "галузь фінансує організації, які просувають її інтереси, і вкладає величезні кошти в лобіювання проти боротьби з палінням".

"Тютюнові компанії та їхні представники звертаються до судів або пропонують фінансові й інші стимули для впливу на політику й законодавство. [...] Водночас 183 сторони Рамкової конвенції ВООЗ [з боротьби проти тютюну] взяли на себе зобов'язання протистояти впливу індустрії й захищати здоров'я вразливих груп населення, особливо молоді", – наголосили в ООН.

В організації зазначили, що половина споживачів тютюну помирає передчасно, водночас "підтримка попиту й прибутку значно залежить від залучення молодих покупців".

"Тютюнові компанії використовують різні тактики, щоб завоювати довіру й інтерес молоді. [...] Ментолові й ароматизовані цигарки, а також електронні сигарети із солодким смаком і привабливим дизайном сприяли популяризації продукції серед молодого покоління, тоді як ці споживачі мали обмежену інформацію про їхній негативний вплив", – вважають у ВООЗ.

У релізі стверджують, що тютюнові компанії поширюють дезінформацію, зокрема через підставні організації та лідерів думок у соціальних мережах, а також через "спонсоровані заходи, фінансування упереджених досліджень та ініціативи у сфері корпоративної соціальної відповідальності".

"Представники галузі завжди брехали громадськості й у минулому навіть наполягали на тому, що паління не пов'язане з раком легень. Сьогодні відомо, що тютюн спричиняє 25% усіх випадків раку й убиває понад 8 млн людей щороку. Водночас тютюнова промисловість і надалі виробляє трильйони цигарок на рік і просуває "нову" продукцію, яку вони називають "безпечнішою", але яка, як і раніше, шкодить здоров'ю", – заявили у ВООЗ.

Контекст:

У різних країнах по-різному борються з палінням. Наприклад, у Новій Зеландії ухвалили пакет антитютюнових законів, у яких новим поколінням новозеландців заборонили купувати тютюн. Порушників вирішили карати штрафом до 150 тис. новозеландських доларів ($141 744). Закон також має зменшити кількість нікотину, дозволеного в курильних тютюнових виробах, і скоротити кількість роздрібних продавців, які можуть продавати тютюн, на 90% – до кінця 2023 року їхня кількість зменшиться з 6 тис. до 600.