"Усі дороги ведуть до Уханського інституту". У США опублікували доповідь про витік коронавірусу з лабораторії в Китаї

Місії ВООЗ не вдалося встановити точного джерела коронавірусу
Фото: ЕРА

Член комітету із закордонних справ Палати представників США, республіканець Майкл Маккол 2 серпня опублікував доповідь, у якій стверджує, що причиною поширення коронавірусу у світі став витік із лабораторії в китайському Ухані, пише видання The Hill.

Він вважає, що "настав час цілковито виключити" уханський ринок морепродуктів з переліку імовірних першоджерел спалаху захворювання. На думку Маккола, "більшість доказів" засвідчує, що "всі дороги ведуть до Уханського інституту вірусології".

Водночас, підкреслює The Hill, доказів теорії про витік вірусу автори звіту не наводять, але наполягають на необхідності ввести санкції проти вчених із лабораторії в Ухані і посадових осіб Комуністичної партії Китаю, які "перешкоджали зусиллям щодо швидкого й ефективного реагування на пандемію", а також "покласти на Китай витрати за спалах вірусу".

У звіті, що базується на відкритих даних і висновках з інших досліджень, підкреслено, що модифікований ученими вірус міг вирватися з лабораторії під час дослідів, які, на думку авторів доповіді, проводили в небезпечних умовах.

Контекст:

Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Відтоді у світі підтвердили понад 198 млн випадків інфікування коронавірусом, померло понад 4,2 млн осіб, свідчать дані американського Університету Джонса Гопкінса, який відстежує поширення інфекції.

Влада Китаю пов'язувала спалах захворювання з уханським ринком тварин і морепродуктів "Хуанань": перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями. Учені вважають, що до ланцюжка передавання вірусу SARS-CoV-2 були причетні кажани, змії або панголіни (у Китаї їхнє м'ясо вважають делікатесом).

На початку пандемії також набула поширення теорія про лабораторне походження коронавірусу. У МЗС Китаю заявляли, що версія про витік вірусу з лабораторії Ухань не має жодних доказів.

14 січня 2021 року в Ухань прибула місія вчених ВООЗ із 13 осіб, які розслідували причини пандемії. У підсумку не місії не вдалося встановити точного джерела коронавірусу. У звіті, опублікованому в березні, найвірогіднішою версією назвали передавання вірусу від кажанів або панголінів, але, найімовірніше, не безпосередньо, а через іще якусь тварину. Найменш вірогідною – що вірус поширився внаслідок витоку.

Водночас гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус 15 липня сказав, що відкидати потенційний зв'язок між пандемією COVID-19 і витоком вірусу з лабораторії в китайському Ухані передчасно.