"Усі запевнили мене у союзницькій підтримці". Після інциденту з ракетами Дуда поговорив телефоном зі Столтенбергом, Байденом, Зеленським, Сунаком і Шольцом
У ніч на 16 листопада, після інциденту з падінням двох ракет у Люблінському воєводстві, президент Польщі Анджей Дуда провів низку телефонних розмов з іноземними партнерами, повідомив у Twitter представник канцелярії президента Польщі Якуб Кумох.
Він розповів, що Дуда спочатку поговорив із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.
Польська сторона не повідомила подробиць розмови. Глава Бюро національної безпеки Польщі Яцек Сєвєра зазначив на брифінгу, що польська влада аналізує, чи є підстави для запуску процедур за ст. 4 Північноатлантичного договору, повідомило Interia. У цій статті йдеться про необхідність провести консультації між країнами блоку у випадку, якщо під загрозою опинилася територіальна цілісність або безпека члена НАТО.
Столтенберг повідомив у Twitter, що висловив Дуді співчуття щодо загибелі людей.
"НАТО стежить за ситуацією, союзники проводять консультації. Важливо, щоб усі факти було встановлено", – написав генсек.
Потім Дуда мав розмову з президентом США Джо Байденом, повідомив Кумох. Байден зараз перебуває в Індонезії, де триває саміт "Великої двадцятки".
Байден написав у Twitter, що запропонував Польщі допомогу у розслідуванні вибуху.
"Ми підтримуватимемо тісний контакт, щоб визначити відповідні наступні кроки", – пообіцяв президент США
Після цього, як розповів Кумох, президент Польщі поговорив телефоном із президентом України Володимиром Зеленським.
Зеленський повідомив у Twitter, що висловив Дуді співчуття у зв'язку із загибеллю мирних жителів "від російського ракетного терору".
"Обмінялися наявною інформацією, з'ясовуємо всі факти. Україна, Польща, уся Європа та світ мають бути повністю захищеними від Росії-терориста", – написав він.
Після цього Дуда продовжив консультації із союзниками по НАТО, зокрема, у нього відбулася розмова з прем'єр-міністром Великобританії Ріші Сунаком і канцлером Німеччини Олафом Шольцом, повідомив Кумох.
"Я підтвердив солідарність Великобританії з Польщею і висловив співчуття. Ми залишимось у тісному контакті й далі координуватимо свої дії з нашими союзниками по НАТО", – написав у Twitter після розмови Сунак.
Офіційний представник уряду Німеччини Штеффен Гебештрайт повідомив у Twitter після розмови Шольца та Дуди, що Німеччина у цій ситуації підтримує Польщу – свого партнера по НАТО.
Після розмов Дуда сказав журналістам, що, як запевнив його Байден, усі положення Північноатлантичного договору та зобов'язання в межах Альянсу залишаються чинними.
"Президент Джо Байден ясно і чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати повністю нас підтримують. США разом із нами стоять на варті безпеки Польщі та всього Альянсу", – цитує Дуду його пресслужба.
У Twitter президент Польщі додав, що слова підтримки почув від усіх партнерів, із якими розмовляв телефоном.
"Усі лідери, з якими я говорив сьогодні, запевнили мене в союзницькій підтримці, дотриманні всіх положень, зокрема ст. 5 [Північноатлантичного договору]. Ми разом обговоримо це питання", – зазначив Дуда.
Польща є членом НАТО з 1999 року. У ст. 5 Північноатлантичного договору закріплено принцип колективної оборони. Це означає, що напад на одного з членів НАТО блок розглядає як напад на всіх членів НАТО.
Контекст:
Удень 15 листопада у селі Переводів Грубешівського повіту Люблінського воєводства за 5 км від кордону з Україною на території зернопереробного підприємства пролунав вибух (за іншими даними, було два вибухи). Загинуло двоє людей. За даними журналістів, на території села впали дві ракети.
У Пентагоні заявили, що США перевіряють повідомлення про інцидент. Водночас прессекретар Пентагону Пет Райдер сказав, що США "оборонятимуть кожен дюйм території НАТО", але чекають додаткової інформації. Неофіційно представники американської розвідки повідомили ЗМІ, що ракети, які впали, були російськими. За даними джерел "Інтерфакс-Україна" у силових структурах України, у Польщі, ймовірно, розірвалися російські ракети Х-101.
Міноборони РФ назвало "провокацією з метою ескалації" інформацію про падіння російських ракет у Польщі.
Після інциденту Польща підвищила боєздатність військових частин і силових структур.
Вибух у Польщі пролунав у момент масованого обстрілу території України російськими окупантами. За попередніми даними Повітряних сил Збройних сил України, окупанти випустили по території України понад 90 крилатих ракет і 10 дронів-камікадзе. Система ППО України збила 73 ракети та всі дрони.
Люблінське воєводство межує з Волинською і Львівською областями України. Окупанти 15 листопада обстрілювали ці регіони.
Зеленський заявив, що по Польщі вдарили російські ракети, і назвав інцидент "ударом по колективній безпеці". "Це дуже суттєва ескалація. Треба діяти", – закликав глава держави.