Вступ Фінляндії в НАТО посилає чіткий сигнал щодо необхідності членства України в Альянсі – Кулеба
Про це Кулеба сказав 4 квітня перед початком засідання комісії Україна – НАТО у Брюсселі (Бельгія), його цитує пресцентр МЗС.
"Однією з основних тем переговорів сьогодні буде членство України в НАТО. Сьогодні ми вітаємо вступ Фінляндії, який надсилає чіткий сигнал: прийшов час переглянути старі стратегії й переконання. Немає кращого рішення для забезпечення євроатлантичної безпеки в цілому, ніж членство України в Альянсі", – наголосив міністр.
Україна і НАТО "потребують одне одного", зазначив Кулеба.
За його словами, основна мета переговорів у Брюсселі – "пришвидшення постачання військової допомоги, яка вже була обіцяна Україні, насамперед артилерійських боєприпасів, броньованих машин і всього, що Україна потребує для успішного контрнаступу".
"Ми також обговоримо стратегічні плани із забезпечення стабільної підтримки України з боку держав – членів НАТО", – розповів Кулеба.
Засідання комісії Україна – НАТО проводять у Брюсселі вперше з 2017 року – відтоді, як Угорщина стала послідовно блокувати зближення Києва і Північноатлантичного альянсу, повідомили у МЗС.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв у березні про намір провести засідання комісії у квітні, попри заперечення Будапешта.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі й Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога, і в цьому їй допомагають члени Альянсу.