WP розповіла, як Україна допомогла сирійським повстанцям скинути Асада
Україна надавала допомогу сирійським повстанцям у поваленні режиму Башара Асада. Про це 11 грудня в авторській колонці розповів американський журналіст і публіцист, помічник редактора The Washington Post Девід Ігнатіус.
За його даними, українська військова розвідка приблизно чотири-п'ять тижнів тому скерувала до сирійської провінції Ідліб 20 досвідчених операторів дронів і передала повстанцям 150 БПЛА. Українці допомагали ісламістському угрупованню "Хаят Тахрір аш-Шам", яке очолило наступ опозиції, розповів журналіст.
Він зазначає, що допомога Києва відіграла "незначну роль" у поваленні Асада. Але джерела Ігнатіуса вважають, що цей крок – частина значно ширших зусиль України, спрямованих на завдання таємних ударів по учасниках операцій країни-агресора на Близькому Сході, в Африці та в самій Росії. Зокрема, він згадує ситуацію в Малі (ЗМІ писали, що Україна підтримала там повстанців-туарегів, поразки від яких зазнала визнана злочинною організацією російська ПВК "Вагнер").
Журналіст пише, що українська програма в Сирії була таємною. Високопосадовці у Білому домі заявляли, що нічого не знають про це.
Мотивація України, на думку Ігнатіуса, очевидна: українська розвідка шукала нові фронти, де вона могла б завдати удару РФ і підірвати позиції її партнерів.
Журналіст нагадує, що 3 червня українське видання Kyiv Post із посиланням на джерела в українській військовій розвідці писало, що "з початку року сирійські повстанці за підтримки українських оперативників завдали численних ударів" по російських військових об'єктах у цьому регіоні. У такий спосіб, на його думку, Київ заявив про свої наміри. У матеріалі Kyiv Post зазначили, що із сирійськими повстанцями співпрацює спецпідрозділ Головного управління розвідки Міноборони України "Хімік".
Російські високопосадовці, звернув увагу колумніст WP, вже кілька місяців скаржилися на дії українських військових у Сирії. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров у вересні заявляв, що українська розвідка "вербує бойовиків" в Ідлібі. Його цитувало РБК.
Пізніше про нібито перебування представників ГУР в Ідлібі говорив в інтерв'ю пропагандистам ТАСС спецпредставник президента РФ з питань Сирії Олександр Лаврентьєв. Він стверджував, що українська розвідка постачає туди БПЛА і навчає сирійців ними користуватися.
Сирійська газета Al Watan цієї осені писала, що начальник ГУР Кирило Буданов контактує з лідером "Хаят Тахрір аш-Шам" Абу Мухаммадом аль-Джулані (справжнє ім'я – Ахмед Хуссейн аль-Шараа).
Ігнатіус зазначає, що Росія була "явно здивована" швидким просуванням повстанців, а російська пропаганда намагалася применшити роль України. Він, зокрема, цитує пост провоєнного Telegram-каналу "Рыбарь", який писав 1 грудня, що "по-перше, представники ГУР дійсно відвідували" Ідліб, але "недовгий період часу, недостатній" для підготовки операторів БПЛА, і "по-друге, у ХТШ є власна програма БПЛА".