З нового пакету санкцій проти Росії Єврокомісія видалила ядерну енергетику – ЗМІ

Санкції проти "Росатому" блокує Угорщина
Фото: rosatom.ru

Європейська комісія передумала накладати обмеження на ядерну галузь Росії в 10-му пакеті санкцій. Про це 16 лютого написало Politico з посиланням на трьох дипломатів.

За даними джерел видання, план ЄК розробити низку санкцій проти атомної енергетики й запропонувати їх Євросоюзу, провалився.

"На жаль, ядерного сектору не внесли до цієї пропозиції", – сказав один із дипломатів, який представляє країну ЄС.

Газета пише, що санкційні пакети ЄС поділено на кілька частин: нові правила, спрямовані на конкретні сектори, такі як авіація чи військова промисловість, і списки, які накладають візові обмеження й заморожування активів фізичних та юридичних осіб, – але до жодного з них не входить ядерна галузь.

Одним із головних противників таких заходів у ЄС є Угорщина, яка залежить від "Росатому". Щоб подолати її потенційне вето, ЄС розглядав можливість внесення до списку окремих співробітників, а не всього "Росатому", але врешті-решт вирішив цього не робити, ідеться у статті.

"Угорщина цього не пропускає, оскільки їхня АЕС належить "Росатому", і вони кажуть, що вона забезпечує 50% енергопостачання країни. Але санкції проти фізичних осіб не мають впливати на енергетичну безпеку", – заявило друге джерело.

Будапешт системно виступає проти санкцій ЄС щодо російського ядерного сектору, зазначає видання.

Минулого тижня президент України Володимир Зеленський заявив про необхідність "глобальних санкцій" проти "Росатому". 5 лютого він затвердив новий санкційний список Ради національної безпеки і оборони, куди увійшло 200 російських підприємств. "Росатом" у ньому – перший. За даними української влади, компанія причетна до незаконної діяльності на захопленій російськими окупантами Запорізькій АЕС в Енергодарі Запорізької області.

Контекст:

Останній наразі, дев'ятий, пакет санкцій проти Росії через її повномасштабне воєнне вторгнення в Україну Єврокомісія презентувала 7 грудня 2022 року, Рада ЄС остаточно затвердила його 16 грудня.

Зеленський очікує, що новий пакет санкцій Європейського союзу буде ефективнішим, ніж попередні.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 15 лютого озвучила пропозицію щодо 10-го пакету санкцій Євросоюзу проти Росії. "Ми пропонуємо ввести додаткові заборони на експорт на суму понад €11 млрд, щоб позбавити російську економіку найважливіших технологій і промислових товарів", заявила очільниця ЄК. Серед товарів, які потрапляють у санкційний список, електроніка, спецтехніка, деталі машин, запчастини для вантажних автомобілів і реактивних двигунів. Також ідеться про товари для будівельного сектору, які можуть передавати російським військовим, такі як антени чи крани.

Посол Польщі в Європейському союзі Анджей Садось заявляв, що Польща розчарована варіантом 10-го пакету санкцій проти Росії. Польща вважає, що проєкт "нижчий за очікуваний", оскільки він не передбачає санкцій проти "Росатому".