За день до вибуху в чеському Врбетіце працівникам складу боєприпасів несподівано дали відгул – ЗМІ

Вибух на чеському складі стався в жовтні 2014 року
Фото: depositphotos.com
За день до вибуху складу в чеському селі Врбетіце в жовтні 2014 року його тимчасовим працівникам несподівано дали відгул. Про це повідомили 6 травня журналісти "Чешского радио".

Журналісти зазначають, що в середині жовтня 2014 року на складах території Врбетіце було досить жваво, оскільки співробітники компанії з виробництва зброї IMEX Group, яка орендувала склади, спішно мали підготувати вибухові речовини до транспортування. Однак найнятим робітникам раптом дали несподівану вказівку взяти відгул на 15 жовтня.

Замість цих робітників, за даними "Чешского радио", того дня на склад №16 пішла тільки одна людина, власник компанії Петер Бернатік – молодший. Водночас, як розповіли працівники, раніше Бернатік завжди ходив перевіряти товар іще з кимось, але не сам.

Нетипова для власника компанії поведінка напередодні вибуху привернула увагу чеської поліції під час розслідування справи. У лютому цього року Бернатіка затримали, він провів у камері попереднього ув'язнення 48 годин. Цю інформацію журналістам підтвердили як люди з найближчого оточення Бернатіка, так і джерела, ознайомлені із процесом розслідування.

Журналісти вважають, що затримання Бернатіка є свідченням того, що поліція сприймає власника IMEX не тільки як свідка, а й як підозрюваного, а саме у приховуванні фактів у зв'язку з вибухом. Зокрема, слідчі і спецслужби встановлюють, чи допомагав він, свідомо або несвідомо, російським агентам проникнути в приміщення у Врбетіце, зазначає "Чешское радио".

Адвокат IMEX Радек Ондруш визнав, що тимчасовим працівникам дійсно надали вихідний 15 жовтня 2014 року. Він аргументував це тим, що "за ними не було кому доглянути". Також, на його думку, відгул і вибух на складі наступного дня є просто збігом.

ЗМІ також зазначають, що у справі, крім російських агентів Олександра Мішкіна та Анатолія Чепіги, фігурує ще один росіянин – Микола Шапошников. Він був позаштатним консультантом компанії IMEX щодо зброї. За даними чеських медіа, саме він надіслав Бернатіку електронного листа із зазначенням днів, коли Чепіга і Мішкін, які видавали себе за збройових інспекторів, прибудуть у Врбетіце.

Контекст:

У чеському селі Врбетіце 16 жовтня 2014 року вибухнув склад, на якому зберігали 58 тонн боєприпасів, повідомляло Lidovky. Під час вибуху загинуло двоє людей, а жителів навколишніх сіл евакуювали. Другий вибух стався 3 грудня того самого року, але вже на іншому складі під Врбетіце, там зберігали 98 тонн боєприпасів. Роботи з ліквідації наслідків вибухів тривали майже шість років і закінчилися восени минулого року. Завдані збитки та витрати, необхідні для очищення територій біля складів, оцінюють приблизно в 1 млрд чеських крон (1,3 млрд грн).

У квітні 2021 року влада Чехії заявила про причетність росіян Олександра Петрова і Руслана Боширова (вони ж Мішкін і Чепіга) до вибухів на чеських складах із боєприпасами 2014 року. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки. Росіян оголосили в розшук.

Чеська поліція припускає, що, можливо, боєприпаси у Врбетіце вибухнули випадково – насправді спецслужби РФ хотіли підірвати їх у Болгарії.

Інформація про можливу причетність Росії до вибухів у Чехії стала причиною кризи у відносинах між двома країнами. 17 квітня влада Чехії вислала із країни 18 російських дипломатів, оскільки вважає їх російськими агентами. У відповідь Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії.

Чехію підтримали й інші країни ЄС – Латвія, Литва, Естонія і Словаччина вислали російських дипломатів на знак солідарності.