З особливих гуманітарних причин. Литва видала дозвіл на в'їзд 205 громадянам Білорусі
За наказом міністерки внутрішніх справ Литви Ріти Тамашунене понад 200 громадян Білорусі дістало дозвіл на в'їзд до Литви, 54 людини вже скористалися цим правом. Про це повідомили у пресслужбі МВС Литви.
Міністерство внутрішніх справ Литви видало 205 громадянам Білорусі дозволи на в'їзд з особливих гуманітарних причин. Такі документи видають потерпілим від репресій, яких переслідують, і активним членам опозиції, повідомив сайт МВС Литви 14 вересня.
Із 205 громадян Білорусі 54 вже скористалися своїм правом і перебувають у Литві, зазначили у відомстві.
"Коли почалися масові протести в сусідній країні, ми негайно підготували план заходів і, як і раніше, уважно стежимо за політичною ситуацією в Білорусі. Ми готові й надалі допомагати громадянам Білорусі, які потребують захисту у зв'язку з погрозами та політичними обставинами, із якими вони стикаються", – підкреслила міністерка внутрішніх справ Литви Ріта Тамашунене.
У МВС Литви зазначили, що громадяни Білорусі, які бажають в'їхати до Литви, мають звернутися в посольство республіки в Білорусі для видання шенгенської візи й надати інформацію, яка підтверджує особливі гуманітарні причини.
"Громадяни Білорусі можуть приїхати до Литовської Республіки та подати заяву про надання притулку, якщо вони відчувають, що їх переслідують або є реальна загроза їхній безпеці та життю. У Литву надійшло 16 клопотань про надання притулку від громадян Білорусі", – ідеться в повідомленні.
Із 9 серпня у країні тривають акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента, які відбувалися з 4-го до 9 серпня, сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент країни Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали приблизно 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
31 серпня стало відомо, що Євросоюз має намір у вересні ввести економічні санкції проти 31 білоруського високопосадовця, відповідального за вибори, насильство і репресії. Водночас прізвища Лукашенка в переліку не було. Німеччина пояснила це тим, що хоче більше часу для діалогу, залишаючи "відкритою можливість його додавання у список на пізнішому етапі".
Литва, Латвія та Естонія цього самого дня першими у світі ввели персональні санкції проти влади Білорусі після виборів і придушення мирних протестів у країні. Балтійські держави оголосили персонами нон ґрата 30 білоруських чиновників, зокрема Лукашенка.
10 вересня парламент Литви ухвалив резолюцію, у якій Лукашенка називають незаконним главою країни, а його опонентку Тихановську – обраною лідеркою Білорусі.