Запаси зерна у світі знизилися до мінімуму за 10 років, і не лише через війну в Україні – Reuters

Експорт українського зерна менший від очікуваного, зазначає Reuters
Фото: Міністерство інфраструктури України / Facebook
Незважаючи на відновлення експорту зерна з України, його дефіцит у світі опинився на рівні, що відповідає мінімальному за останні 10 років. Про це 26 вересня повідомляє Reuters із посиланням на дані, надані агентству Міжнародною радою із зерна.

Зокрема, світові запаси кукурудзи станом на сьогодні менші, ніж вони були у 2012 році, коли була глобальна продовольча криза.

Агентство пише, що відвантаження з України "занадто малі", а врожай в інших виробників зерна менший, ніж очікували раніше.

Причиною нижчого врожаю сільгоспкультур є також погана погода в основних аграрних регіонах "від США до Франції та Китаю", і це загрожує голодом у найбідніших країнах.

Засуха, зокрема, завдала шкоди врожаю в Європі і загрожує майбутньому посівному сезону в Південній Америці, підкреслює Reuters.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української агропромислової продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну. У травні президент України Володимир Зеленський повідомляв, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.

22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна. Україна підписала документ із Туреччиною і ООН, Росія дзеркально зробила те саме.

Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло із порту Одеси вранці 1 серпня.

7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що незадоволений тим, як дотримуються "зернової угоди". Він стверджує, що практично все зерно, яке вивозять з України, "спрямовують не в найбідніші країни, що розвиваються, а в країни Євросоюзу". Тому Путін пригрозив обмежити напрямок вивезення зерна та іншого продовольства за погодженим маршрутом.

Зеленський назвав брехливою заяву Путіна. "54 судна вже направлено в Азію, 16 суден уже направлено в Африку, 32 судна – у Європу, і частина із цього обсягу, до речі, знову-таки направляється потім в азійські й африканські країни", – сказав президент України.

Станом на 26 вересня, за даними Міністерства інфраструктури України, було експортовано 4,9 млн тонн агропродукції, загалом з українських портів до країн Азії, Європи та Африки скеровано 222 судна.

Також уряд погодив безоплатне передання 50 тис. тонн зерна країнам Африки.