Зеленський на засіданні Радбезу ООН: ЗАЕС має шість реакторів, і лише один реактор вибухнув на ЧАЕС

Росія повинна припинити ядерний шантаж і повністю відвести свої війська із ЗАЕС, зазначив Зеленський
Фото: Енергоатом / Facebook
Росія, війська якої захопили Запорізьку АЕС (ЗАЕС), поставила весь світ на межу радіаційної катастрофи.

Про це 24 серпня під час виступу на засіданні Радбезу ООН заявив президент України Володимир Зеленський.

Засідання транслюють на YouTube-каналі ООН.

"Росія захопила найбільшу атомну електростанцію у Європі та перетворила її на зону бойових дій. Це факт. Збройні провокації Росії, обстріли та розгортання військових сил на території ЗАЕС під російським прапором – усе це факт. Тому Європа та сусідні регіони зіштовхуються із загрозою радіаційного забруднення. ЗАЕС має шість реакторів, і лише один реактор вибухнув на ЧАЕС", – сказав Зеленський.

Тому, продовжив президент України, місія МАГАТЕ має повністю взяти на себе контроль ситуації на ЗАЕС, а Росія – припинити ядерний шантаж та відвести свої війська зі станції.

Засідання Радбезу ООН, присвячене наслідкам повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ініціювали США та європейські країни, представлені в Радбезі, – Великобританія, Франція, Норвегією, Ірландія, Албанія.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Запорізька АЕС опинилася під окупацією російських військових і з 4 березня працює під їхнім контролем.

У липні "Енергоатом" повідомив, що окупанти завозять на територію АЕС військову техніку, зокрема ракетні комплекси. Техніку, зброю та боєприпаси розмістили в машинному залі енергоблока станції.

Із серпня окупанти регулярно обстрілюють Запорізьку АЕС. Після низки ударів на станції від'єднали від енергосистеми та перевели в резерв 4-й енергоблок.

11 серпня із закликом скерувати місію МАГАТЕ на станцію виступив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Того ж дня відбулося засідання Радбезу ООН, присвячене ситуації на ЗАЕС. Усі його учасники виступили за візит місії МАГАТЕ на станцію. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі на цьому ж засіданні виступив за якнайшвидше відвідування фахівцями організації Запорізької АЕС і висловив готовність особисто очолити місію.

Принципова позиція України в цьому питанні, як сказав Кулеба, полягає в тому, що делегація МАГАТЕ має потрапити на Запорізьку АЕС через територію, яку контролює Україна.

У МЗС РФ 18 серпня назвали "неприйнятною" пропозицію про демілітаризовану зону навколо ЗАЕС.

19 серпня в Єлисейському палаці повідомили, що президент РФ Володимир Путін під час телефонної розмови з президентом Франції Еммануелем Макроном погодився на розгортання місії МАГАТЕ на ЗАЕС. У МАГАТЕ очікують, що візит місії агентства на ЗАЕС відбудеться найближчими днями.