Зеленський про події у Грузії: США і Європа не поставили Росію на місце

Зеленський розкритикував позицію Заходу щодо втручання РФ у політику Грузії
Фото: EPA

США і Європа не досить жорстко реагують на дії країни-агресора РФ стосовно інших країн. Про це сказав президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю СBN, відео українською мовою опублікував 11 грудня YouTube-канал "Зе!Президент".

"Росія сама по собі не може заспокоїтися. Ви бачите, що відбувається сьогодні у Грузії. Про це дуже мало говорять, і дії Америки на сьогодні щодо ситуації у Грузії, я вважаю, слабкі. Усе дуже схоже... Була частина Грузії окупована. Там просто мертва частина Грузії, там нічого немає живого, там немає тієї цивілізації тощо. Це Росія робила спеціально заморожений конфлікт, щоб не дати можливості розвиватися Грузії, щоб вона не була в Європейському союзі й у НАТО", – сказав Зеленський.

Він підкреслив, що те саме РФ робила в Україні, Молдові й інших країнах.

"І сьогодні Грузія, яка вчора була вільною й демократичною, узурпована олігархами. Уся влада належить бізнесу, який пов'язаний напряму з Москвою. І сьогодні влада Грузії офіційно вже говорить про те, що питання Європейського союзу, західного розвитку ми відхиляємо поки що на кілька років повністю. Вони повністю під політичним керуванням Російської Федерації. Я вважаю, що Сполучені Штати і Європа не були сильними, не поставили на місце Росію", – сказав президент.

Зеленський додав, що, на його думку, є великий ризик аналогічного перебігу подій у Молдові.

Контекст:

З 28 листопада у Грузії тривають мітинги проти заморожування євроінтеграції країни. Люди вийшли на вулиці після того, як прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе сказав, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу в ЄС до 2028 року.

За даними "Эхо Кавказа" станом на 11 грудня, за час акцій затримали приблизно 400 осіб за обвинуваченнями в адміністративних правопорушеннях, дрібному хуліганстві й непокорі законним вимогам поліції. Понад 30 людей заарештували за кримінальними обвинуваченнями у груповому насильстві, нападах на поліцейських і вибухах.

Грузинські правоохоронці використовують водомети й газ для розгону акцій протесту, є постраждалі від дій силовиків.

1 грудня Європейський союз засудив насильство проти грузинських мітингувальників і попередив, що відступ від демократії, відмова від євроінтеграції "матимуть прямі наслідки". 16 грудня ЄС розгляне додаткові обмеження для керівного грузинського режиму на засіданні Ради із закордонних справ.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна також 1 грудня заявив, що Латвія, Литва й Естонія застосують санкції щодо причетних до розгону акцій протесту у Грузії. 5 грудня санкції проти низки представників грузинської влади ввела Україна.

9 грудня Великобританія повідомила, що зупинить усі програми допомоги уряду Грузії й обмежить оборонну співпрацю та взаємодію з грузинським урядом.

30 листопада США оголосили, що вирішили зупинити механізм стратегічної співпраці з Грузією через антидемократичні дії керівної партії "Грузинська мрія". 10 грудня спікер Держдепартаменту Метью Міллер повідомив, що Білий дім готує нові заходи в цьому напрямі.