Зеленський розповів, чого очікує від зустрічі з Байденом
"Чого ми очікуємо від зустрічі [з Байденом]? Конкретики, розуміння. Питання – оборона, безпека, економіка. У всіх трьох напрямах, я вважаю, ми повинні розуміти, як ми можемо співпрацювати, де дійсно США нас будуть підтримувати", – сказав Зеленський.
Він зазначив, що Україна сьогодні відчуває двопартійну підтримку США.
Байден запросив Зеленського відвідати Вашингтон у липні під час другої телефонної розмови між президентами. Глава МЗС України Дмитро Кулеба сказав, що зустріч відбудеться наприкінці місяця.
Зеленський очікує зустрічі, щоб обговорити шляхи розширення стратегічної співпраці України та США. За словами глави МЗС Кулеби, головною темою візиту президента України до Вашингтона і його зустрічі з Байденом стане долучення США до процесу мирного врегулювання конфлікту на Донбасі.
Контекст:
Під час спільної пресконференції з державним секретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном 6 травня Зеленський висловив вдячність американській стороні за надану Україні підтримку. "Я хочу подякувати двопартійній підтримці США, дійсно це відбувається – збільшується військова підтримка, збільшується фінансова підтримка", – зазначав глава держави.
Із 2014 року до грудня 2020-го США надали Україні допомогу загалом більше ніж на $4,1 млрд як у сфері безпеки, так і поза нею.
В оборонному бюджеті США на 2021 рік на витрати на озброєння, особовий склад, операції за кордоном та інші питання оборони передбачено $740 млрд. У документі, зокрема, передбачено додаткові санкції проти газопроводу "Північний потік – 2" і $250 млн військової допомоги Україні.
У березні 2021 року було презентовано законопроєкт про посилення партнерства США й України у сфері безпеки. Під документом підписалися сенатори-демократи Роберт Менендес, Мерфі, Шахін і республіканці Джим Ріш, Портман та Джон Баррассо. Проєкт закону дозволяє надавати українській армії допомогу на суму до $300 млн на рік і ще щорічно $4 млн на навчання українських офіцерів.
На початку березня міністерство оборони США схвалило пакет допомоги у сфері безпеки для України на $125 млн, у нього входить надання українським військовим обладнання та консультацій. Пентагон підтвердив намір надати Україні оборонну летальну зброю.
У документі "Бачення Джо Байдена відносин Америки з Україною", який оприлюднив у жовтні минулого року штаб нинішнього президента США, ішлося про те, що Байден має намір домагатися завершення війни на Донбасі й надаватиме Україні військову допомогу, зокрема летальною зброєю, щоб допомогти захиститися від Росії.
Зеленський в інтерв'ю трьом агентствам – Reuters, Associated Press та Agence France-Presse – говорив 14 червня, що хотів би почути чітке "так" або "ні" від Байдена стосовно одержання Україною плану дій щодо членства в Північноатлантичному альянсі.