"Змушували людей молитися й читати "Отче наш". Російський журналіст розповів про затримання в Мінську
Російський журналіст Микита Теліженко приїхав у Мінськ, щоб висвітлювати події в Білорусі. Його затримали і 16 годин протримали в одному з районних управлінь внутрішніх справ, де він став свідком побиття затриманих мітингувальників.
У Мінську 10 серпня затримали журналіста видання Znak.com Микиту Теліженка. Він 16 годин провів у Московському районному управлінні внутрішніх справ міста Мінськ, де тримали затриманих мітингувальників, ідеться в його репортажі, опублікованому на сайті Znak.com.
За словами журналіста, його затримали незважаючи на те, що він не був учасником акції протесту, про що повідомив правоохоронцям. Його привезли до відділення і повели у приміщення, де на підлозі вже лежали люди. Потім журналіста й інших затриманих теж змусили лягти обличчям униз, тих, хто піднімав голову, били.
За словами Теліженка, він чув крики та зойки інших затриманих. Коли людей стало занадто багато, їх спершу намагалися покласти другим шаром на тих, хто вже лежав, але незабаром принесли лавки і дозволили сісти. Щоб відпроситися в туалет, потрібно було піднімати руку. Деякі правоохоронці відповідали, щоб затримані ходили під себе. Дехто не витримував, ходив навіть по-великому. І так ми й їхали – у випорожненнях, що хлюпають", згадує журналіст.
Приблизно о 2.00 привезли нових затриманих, розповідає журналіст. "Міліціонери примушували затриманих молитися, читати "Отче наш", а тих, хто відмовлявся, били всіма підручними засобами", – зазначає журналіст. У цей самий час журналіст чув, як на вулиці біля відділку вибухають гранати.
За його словами, нікому із затриманих не дозволили зателефонувати близьким. Уранці у РУВС приїхало начальство і почало проводити перепис. Журналіст згадує, що бачив, як одного із затриманих виносили на ношах. Після цього частину затриманих посадили в автозак і перевезли в інше місце, продовжуючи дорогою бити. Сам журналіст не знає точно, де він перебував, але один із затриманих повідомив йому, що вони в колонії в Жодіно.
За деякий час журналіста відпустили. Його зустріла жінка, яка відрекомендувалася співробітницею міграційної служби Білорусі. Вона відвезла його в Жодіно і повідомила, що до 24.00 поточного дня він має покинути територію республіки. На той момент було вже 22.30. На момент публікації журналіст повертався в Москву.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На посаду президента балотувалося п'ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиціонерка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів одержала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони ввечері збираються на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників та міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – більше ніж 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але відео, де, як припускають, зафіксовано момент смерті чоловіка, вибуху не видно. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в зачиненому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва й інші. У США та ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання введення санкцій проти Білорусі.
Держсекретар США Майк Помпео заявив 12 серпня, що США можуть ввести санкції проти Білорусі або обмежити постачання американської нафти.
13 серпня стало відомо, що країни ЄС до кінця місяця теж готуються ввести санкції проти Білорусі у зв'язку із силовими методами влади країни щодо розгону протестувальників.