Зурабішвілі заявила, що не відмовлялася помилувати Саакашвілі
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що не відмовлялася помилувати колишнього главу держави Михайла Саакашвілі, який відбуває шестирічний строк за нібито зловживання владою й переслідування політичних опонентів. Про це йшлося в її інтерв'ю Radio Free Europe / Radio Liberty, опублікованому 12 грудня.
Журналіст Рей Фурлонг наприкінці інтерв'ю зазначив, що Зурабішвілі, визнаючи заслуги Саакашвілі, все ж таки "відмовилася його помилувати". Президентка відповіла, що це не так.
"Я не коментую питання помилування, якщо тільки не підтверджую, що помилую когось. І це не пов'язано з тим, що йому належить величезна роль у запуску грузинського шляху до Європи", – сказала політикиня.
Вона зазначила, що заслуги у просуванні Тбілісі європейським шляхом мав не лише Саакашвілі, а й перший президент Едуард Шеварднадзе, колишній прем'єр-міністр Зураб Жванія та інші.
"Усі ці люди, усі ці уряди й адміністрації відіграли свою роль. На жаль, у Грузії уряди, які добре починають, потім стають об'єктами критики", – додала вона.
Контекст:
Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії у 2004–2013 роках. Невдовзі після того, як пішов із посади президента, він покинув країну, жив і працював в Україні, набув українського громадянства. У Грузії проти Саакашвілі порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою та переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення у Грузію його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі називає кримінальні справи політично мотивованими.
1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся у Грузію. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу – за фактом незаконного перетину кордону.
За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі.
Лікарська комісія, яка відвідала Саакашвілі 2 квітня 2023 року, заявила про погіршення стану його здоров'я. Порівняно з попереднім візитом 19 лютого експрезидент схуд іще на 4 кг і важив приблизно 60 кг за зросту 1,95 м. Окрім цього, медики зафіксували атрофію м'язів, обмеження рухової активності, різке падіння тиску зі 120/90 до 78/40 зі втратою рівноваги й координації під час спроби підвестися, а також значне зниження психічних функцій і депресію. 3 травня Саакашвілі повідомив, що знепритомнів і ледве уникнув смерті.
3 липня Саакашвілі дистанційно приєднався до судового засідання вперше за кілька місяців. Політик помітно схуд і мав хворобливий вигляд. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв: стан Саакашвілі викликає побоювання, що влада Грузії хоче довести його до смерті.