Зустріч Лукашенка з Путіним. Білорусь отримає $500 млн кредиту від РФ

Зустріч Лукашенка з Путіним відбулася в Сочі
Фото: EPA
Президент РФ Володимир Путін та Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, під час зустрічі в Сочі обговорили надання Білорусі $500 млн кредиту. Про це повідомив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, пише РБК.

За словами Пєскова, йдеться про другий транш кредиту в розмірі $1,5 млрд, зазначені $500 млн мають надійти в Білорусь "найближчим часом". Точних строків він не назвав, але сказав, що "принаймні для цього не залишається жодних перешкод, усе погоджено".

Також Путін і Лукашенко обговорили затримання в Мінську громадянки РФ Софії Сапеги, дівчини затриманого опозиційного журналіста Романа Протасевича. Пєсков сказав, що її доля "не байдужа Росії", але потрібно брати до уваги факт наявності у Сапеги білоруської посвідки на проживання.

Крім цього, обговорювали інцидент із примусовим приземленням літака компанії Ryanair у Мінську, під час якого затримали Протасевича і Сапегу, однак Пєсков вирішив не розголошувати змісту документів, які нібито привіз Путіну Лукашенко.

Контекст:

Переговори Путіна і Лукашенка в Сочі 28 травня тривали більше ніж п'ять годин, розповіли в Кремлі. Вони обговорили ситуацію з літаком Ryanair, який примусово посадили в Мінську після нібито повідомлення про мінування. Також вони говорили про економічне співробітництво і "розвиток двосторонніх зв'язків".

Літак Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту судна не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Лукашенка підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA, опозиційного журналіста Романа Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештували, її та Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває у СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". В Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.