Авіакатастрофа в Ірані. Що відомо про загиблих громадян України
8 січня поблизу Тегерана незабаром після зльоту розбився пасажирський літак Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України". На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що внаслідок авіакатастрофи ніхто не вижив. Загалом на борту було 11 громадян України – дев'ятеро членів екіпажу і двоє пасажирів. "ГОРДОН" зібрав інформацію про кожного з них.
Хто керував літаком
В авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" повідомили, що екіпаж складався з дев'ятьох українців, зокрема трьох пілотів та шістьох бортпровідників. Президент МАУ Євген Дихне стверджує, що Boeing 737-800, який розбився, був "одним із найкращих літаків, із найкращим екіпажем".
Віцепрезидент МАУ з льотної роботи Ігор Сосновський розповів, що командир екіпажу Володимир Гапоненко мав 11,6 тис. годин нальоту (майже весь – на літаку Boeing 737), інструктор Олексій Наумкін – 12 тис. годин нальоту, другий пілот Сергій Хоменко – 7,6 тис. годин нальоту. За словами Сосновського, екіпаж відпочивав у готелі Тегерана перед вильотом.
Офіс генерального прокурора України розпочав розслідування авіакатастрофи за ч. 3 ст. 276 (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей) Кримінального кодексу України.
Що відомо про пілотів
Командир екіпажу Володимир Гапоненко проживав у Києві. Був одруженим, виховував двох неповнолітніх дочок. Освіту здобув у 1987 році в Кіровоградському вищому льотному училищі цивільної авіації.
Його дружина Катерина Гапоненко розповіла NewsОne, що чоловік "був пілотом усе життя і не уявляв життя без неба". Жінка сказала, що просила чоловіка не летіти цим рейсом через неспокійну ситуацію в Ірані.
Сергій Хоменко. У минулому – командир транспортної авіаційної ескадрильї "Блакитна стежа".
На сторінці бригади транспортної авіації у Facebook повідомляють, що на початку кар'єри Хоменко був льотчиком військово-транспортної авіації. Понад 14 років літав у складі екіпажів літаків Ту-134, Ан-26, Ан-30, пройшов шлях від командира авіаційного загону літаків Ту-134 до командира ескадрильї.
"Професіонал своєї справи, льотчик від Бога, справедливий та вимогливий командир і разом із тим людина широкої душі", – написали про Хоменка колишні колеги.
Пілот "Міжнародних авіаліній України" Юрій (пише у Facebook під ніком Iurii Truepilot) зазначив, що як цивільний пілот Хоменко опанував пілотування Вoeing 767 і Boeing 737. "Майстер своєї справи", – так відгукується він про загиблого.
Третій пілот – інструктор Олексій Наумкін. Iurii Truepilot написав у Facebook, що Наумкін був "чудовим інструктором, який навчив десятки інших пілотів і командирів".
Одногрупник загиблого Сергій Чорній зазначив у Facebook, що Наумкін був "одним із найкращих пілотів на курсі. Дуже порядна людина. Із династії пілотів".
Що відомо про шістьох бортпровідників
Катерина Статнік. "Факти ICTV" пишуть, що на момент загибелі їй було 27 років. На сторінці дівчини у Facebook зазначено, що вона з Києва. У своєму Instagram вона публікувала фото з різних країн.
34-річний Ігор Матьков був старшим бортпровідником. "У нього не було сім'ї, ми з батьком – його сім'я. Ми вчора з ним увечері попрощалися. Нам ще помахав рукою. Рейс туди був вечірній, а вранці назад. Каже: "Я, мамо, вранці буду". І о 6 ранку дочка телефонує з Америки і питає: "На якому рейсі Ігор полетів?" Я відповідаю, що в Тегеран. Вона каже: "Українські авіалінії" там розбилися". Ми нікуди не можемо додзвонитися. Тому приїхали в аеропорт з Козельця [Чернігівської області] сюди", – розповіла "Обозревателю" матір Матькова.
Жінка додала, що її син закінчив факультет іноземних мов у Київському національному лінгвістичному університеті, а перед цим навчався в Кіровоградському льотному училищі. У МАУ пропрацював 10 років.
Марія Микитюк. У своєму профілі в Instagram дівчина вказала, що їй 24 роки і вона відвідала 23 країни. Видання "Версії" пише, що вона родом з Івано-Франківська. У 2018 році закінчила факультет лінгвістики та соціальних комунікацій Національного авіаційного університету. У Telegram-каналі NAU informal пишуть, що Микитюк була "дуже яскравою, красивою, веселою і душевною дівчиною. Справжній приклад для студентів. Уміла добре веселитися і закривати сесії на "5". Любила небо і дуже пишалася своєю роботою. Таких позитивних та активних людей треба ще пошукати".
Денис Лихно. Родичі загиблого розповіли "Сьогодні", що йому "не було й 30 років". В авіації він працював приблизно п'ять років. Мав спокійний характер. Telegram-канал NAU informal пише, що Лихно навчався в Національному авіаційному університеті у 2012–2018 роках. "Денис – чудовий хлопець і гарний друг. Не найзразковіший студент, але як будь-який АКІшник, міг вивчити все в останній тиждень, скласти в останню секунду і водночас допомогти іншим одногрупникам. Працював у МАУ всього пів року, але вже запам'ятався багатьом колегам. Завжди здавалося, що на нього чекає довге й успішне життя", – ідеться в повідомленні.
Валерія Овчарук. На її сторінці у Facebook зазначено, що вона народилася в Луганську, жила в Києві. На сторінці Луганської обласної державної адміністрації у Facebook повідомляють, що Овчарук було 28 років.
Сологуб Юлія родом із Нововолинська Волинської області. Дівчині було 25 років, вона навчалася в Київському національному лінгвістичному університеті. У 2018-му вийшла заміж. У МАУ працювала пів року, повідомляє "12 канал".
Журналіст Володимир Рунець написав у Facebook, що рейс із Тегерана в Борисполі вранці чекало двоє людей, один із них – чоловік Сологуб. "Вони стояли і чекали, не розуміючи, чого приїхали телевізійники. Чоловік дізнався, що зустрічати вже нема кого, коли почув, що розповідає журналістка у прямому ефірі", – повідомив Рунець. Увечері люди почали приносити квіти в аеропорт.
Що відомо про пасажирів – громадян України
Олена Малахова, 1981 року народження. Була директоркою авіакомпанії ТОВ "Скайавіатранс", яка займається перевезенням вантажів. Іл-76, який належав компанії, розбомбили 5 серпня 2019 року в лівійському місті Місурата. Літак, за офіційною версією, перевозив гуманітарний вантаж з Анкари, пише "Страна".
Чоловік Малахової написав у Facebook, що вони виховували двох синів – восьми і дев'яти років.
Ольга Коб'юк. Спершу про другу українську пасажирку було лише відомо, що вона 1958 року народження.
Пізніше голова Тетіївської територіальної громади Руслан Майструк повідомив "Сегодня", що в Ірані жінка відвідувала сім'ю дочки. Раніше Коб'юк жила в Тетіївському районі Київської області.
"Вона з батьками з 1975 року проживала на території району в селі Горошків. Життя, як то кажуть, потріпало їхню сім'ю – у них були часті переїзди. Ольга ходила в місцеву школу, потім виїхала з району, але часто провідувала своїх рідних. Приблизно пів року тому у неї померла мама", – розповів Майструк.
Коб'юк вказала у Facebook, що вона закінчила Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана. Її одногрупниця Євгенія Бикова присвятила жінці пост у соцмережі: "Вона завжди заряджала всіх своїм оптимізмом та енергією, вона надихала всю групу і курс на завзяті й важливі вчинки, вона завжди і в усьому була на крок попереду, а ми за нею... Вона була старостою групи, для багатьох із нас вона в житті такою і залишилася... Вона завжди була лідером у житті, хоча саму її життя не балувало, і вона завжди всього добивалася сама своїм розумом, знаннями, завзятістю, цілеспрямованістю, наполегливістю, а в подальшому – професіоналізмом".