Авіашоу Трампа, ЛГБТ-бали, стриптиз пожежників та бійки на мечах. Як день незалежності святкують у різних країнах
В Україні готуються до святкування 28-го за рахунком Дня Незалежності. На відміну від минулих років, замість військового параду головною площею країни пройде Хода гідності. У ній візьмуть участь українські військовослужбовці, учителі, медики, спортсмени, дипломати, волонтери та ветерани антитерористичної операції. Планують виконання найдовшого в історії України, семихвилинного, гімну. Наприкінці вечора – святковий салют. Видання "ГОРДОН" розповідає, як відзначають день незалежності інші країни та чи популярні в них військові паради.
Командувати парадом буде... Трамп
У Сполучених Штатах мало загальнонаціональних свят. Кожен федеральний штат сам вирішує, які святкові заходи й коли проводити. Президент США і Конгрес відводять дні для святкувань тільки державним службовцям. Утім, є низка свят, які традиційно відзначають усі американці. Одне з них – День незалежності.
Independence Day святкують 4 липня на честь підписання Декларації про незалежність. Незважаючи на те, що американці не носять національних костюмів, на вулицях міст можна побачити людей у синьо-червоному зоряно-смугастому одязі. За традицією багато людей чіпляє прапори на свої будинки або прикрашає ними вулиці.
Головна подія – парад у Вашингтоні. У ньому беруть участь і військові, і скаути, і поліцейські, і представники різних штатів, які тримають у руках надувні фігури колишнього президента Авраама Лінкольна, і чирлідерки, і люди, які проїжджають площею в розмальованих національними кольорами автомобілях. За ходою спостерігають тисячі американців, багато хто приїжджає спеціально з інших штатів, щоб подивитися шоу.
День незалежності – це сімейне свято, яке відзначають із друзями. Зазвичай американці свої святкові канікули проводять або на задньому подвір′ї свого будинку, або у великих парках, або за містом, де готують барбекю. Для тих, хто хоче бути в гущі подій, у Вашингтоні та інших великих містах відкривають ярмарки з майданчиками для пікніка. Гості їдять картопляний салат, м'ясний рулет і курку по-техаськи. Із напоїв віддають перевагу колі та пиву.
Окремо проводять чемпіонати з поїдання хот-догів, виступають акторські трупи, влаштовують карнавали та бейсбольні матчі.
Ближче до вечора у багатьох містах США запускають святкові феєрверки. Залп із першої гармати в кожному штаті називається "салютом єдності" – постріл здійснюють 4 липня опівдні на будь-якій військовій базі, де є артилерія в робочому стані. Найграндіозніша подія – салют у Нью-Йорку. У 2009 році там відбулося найбільше феєрверк-шоу за всю історію країни, під час якого витратили 22 тонни піротехніки.
Військові паради у Сполучених Штатах не є частиною традиції святкування Дня незалежності. За всю історію Америки лише одного разу проводили хід за участю бронемашин і винищувачів. У 2019 році президент США Дональд Трамп виступив ініціатором заходу.
У США є традиція: лідер держави не втручається в перебіг святкових заходів 4 липня. Востаннє таке відбувалося в 1983 році за президента Рональда Рейгана. Тоді адміністрація заборонила брати участь у концерті групи The Beach Boys, пояснивши це бажанням захистити людей від вживання спиртного і наркотиків.
Цього року, надихнувшись військовим парадом у Франції, Трамп хотів провести огляд на вулицях Вашингтона. Проте пізніше Білий дім відмовився від цієї задумки через високу вартість і побоювання, що бронетехніка пошкодить міські вулиці. Президент США оголосив програму "Салют Америці". Біля меморіалу Лінкольна було виставлено американські танки M1 Abrams, M2 Bradley та M4 Sherman, які вийшли з експлуатації. Також відбувся парад військової авіації за участю винищувачів, вертольотів і стратегічного бомбардувальника B-2 Spirit.
Незважаючи на дощ, тисячі людей прийшли подивитися на військове шоу. Паралельно у Вашингтоні відбувалися акції протесту. Мітингувальники тримали в руках надувну кулю із зображенням Трампа в підгузках.
На штурм французької Бастилії!
Французи не святкують Дня незалежності: у них такого свята немає в календарі. Натомість Франція відзначає День узяття Бастилії – фортеці-в'язниці, яка впала за часів французької революції. Понад 130 років щорічно 14 липня жителі республіки з помпою відзначають цю дату.
Центр подій – Париж. Там відбувається більша частина державних заходів. У день свята проходить один із наймасштабніших і найстаріших військових парадів Європи. Він стартує на площі Етуаль і рухається Єлисейськими Полями, головною вулицею французької столиці, у бік Лувру, де його приймає президент та інші високопоставлені політики Франції. Часто серед гостей присутні перші особи іноземних держав. У 2017 році на параді в Парижі був глава Білого дому Дональд Трамп із першою леді США Меланією Трамп.
У 2019 році маршем пройшло понад чотири тисячі військовослужбовців. Було задіяно 69 літаків, 39 вертольотів, до 200 мотоциклів, більше ніж 200 коней. Разом із французькими військовими в заході брали участь представники великої Британії, Німеччини та Іспанії. Німецьку сторону представляв військово-транспортний літак Airbus A400M, Іспанію – військово-транспортний літак Lockheed C-130 Hercules, а Британію – вертольоти Boeing CH-47 Chinook.
Наприкінці військового параду в небо піднімаються літаки і залишають димовий слід трьох кольорів, які складають прапор Франції.
Після параду адміністрація міста влаштовує великий пікнік, установлюючи на вулицях столики з частуванням для містян і туристів. Проходить він на території Версальського палацу, де сотні охочих займають усі галявини і газони. Для того щоб потрапити на святкування, необхідно обов'язково дотримати дрес-код: прийти у білій одежі.
Головне цього дня – продемонструвати свободу й індивідуальність, тому багато хто, згідно з негласною традицією, виходить на вулиці й кидає одне в одного хлопавки та петарди.
Бали – ще одна традиційна розвага французів цього дня. Їх проходить безліч в усій Франції. Один із центральних заходів – бал пожежників. Понад сотню років пожежні бригади влаштовують гучні вечірки біля казарм в усій Франції. Наприкінці заходу пожежники влаштовують стриптиз.
Класичний великий бал відбувається в ніч із 13-го на 14 липня в саду Тюїльрі, де виконують танці під музику, популярну за часів узяття Бастилії. Окремо проходить бал ЛГБТ. Зазвичай його організовують на набережній Турнель. Це найбагатолюдніша і найпопулярніша дискотека на відкритому повітрі. Туди можуть прийти й гетеросексуали.
Закінчуються святкові заходи концертом класичної музики на Марсовому полі та феєрверком біля Ейфелевої вежі.
Ізраїльські паради перемоги
День незалежності Ізраїлю відзначають у травні на згадку про проголошення держави в 1948 році. У свята немає конкретної дати: заходи відбуваються 5 іяра за єврейським календарем. Якщо свято припадає на п'ятницю чи суботу, усе переносять на наступний четвер. Згідно з постановою Кнесету від 1949 року, цей день завжди вихідний.
День незалежності Ізраїлю відзначають безпосередньо вслід за Днем пам'яті полеглих воїнів Ізраїлю (Йом ха-Зікарон – 4 іяра), коли в усіх будинках запалюють поминальні свічки.
Свято незалежності починається із заходом сонця наприкінці 4 іяра. На горі Герцля в Єрусалимі (де розташовані могили видатних політичних діячів Ізраїлю, його президентів та глав урядів) запалюють 12 факелів, які символізують 12 колін Ізраїлевих. Перший факел запалює глава Кнесету (парламенту), інші – кожного разу різні представники, які брали участь у боротьбі єврейського народу за незалежність.
Під час церемонії ізраїльський прапор піднімають на вершину флагштока, лише після того починається святкування. Традиційно виступають прапороносці Армії оборони Ізраїлю, вони створюють прапорами складні фігури на площі.
Церемонія завершується гарматним салютом (кількість залпів відповідає кількості років незалежності) та феєрверком.
Перші два десятиліття від моменту створення держави в День незалежності ізраїльська влада проводила паради з демонстрацією військової техніки. Це вважалося атрибутом сили і готовності в будь-який момент захистити свою країну. У подальшому – після закінчення активної фази протистояння з арабськими державами – таку практику було припинено. Утім кожного року в Ізраїлі проходять повітряний і морський паради за участю ізраїльських військово-повітряних сил та морського флоту.
Також цього дня президент Ізраїлю нагороджує солдатів за чудову військову службу. Святкування закінчується врученням Премії Ізраїлю; її лауреати – особи або організації, які домоглися значних успіхів у різних галузях науки та мистецтва.
Цього дня відкрито для відвідування багато військових баз. Кожен може зблизька подивитися на вертольоти й літаки (зокрема бойові), ракетні катери, бронетехніку та багато іншого.
Індійський прапор і повітряні змії
День незалежності – одне з найважливіших свят для індійців. Змагатися за значущістю воно може тільки з Днем республіки, під час якого проводять один із найяскравіших і наймасштабніших парадів у світі за участю сучасної військової техніки, диких тварин і виконавців традиційних індійських танців.
15 червня 1947 року над стінами резиденції Червоний форт у Делі вперше було піднято національний прапор Індії та проголошено незалежність. Традиції залишилися незмінними: до сьогодні церемонію починають із підняття державного прапора в усіх містах і селах представники місцевих адміністрацій.
За день до розгортання прапора прем'єр-міністр виступає по телебаченню з довгою промовою – це є обов'язковим ритуалом – де говорить про досягнення країни. Далі він виїжджає до форту, де йому салютують військовослужбовці всіх трьох родів військ (сухопутних, військово-повітряних і військово-морських) та столичної поліції. Лише після цього починають підняття прапора, яке супроводжує 21 обов'язковий постріл.
Цього дня всі намагаються вийти на вулицю і привітати одне одного. Будівлі прикрашають квітами, гірляндами, національною символікою. Чоловіки та жінки роблять святкові малюнки на тілі й одязі. Багато хто перевдягає себе в індійських богів. День незалежності в Індії вважають найкращим періодом для шопінгу: у магазинах і на ринках можна придбати товари з великими знижками.
У північних та центральних містах Індії організовують фестиваль повітряних зміїв на честь революціонерів, які в 1927 році вийшли на вулиці на знак британського правління з паперовими драконами. Відтоді політ повітряних зміїв – традиція, що триває донині.
Традиційна подія – церемонія відступу, що проходить на лінії між містами Амрітсар і Вагах, недалеко від кордону з Пакистаном. Тут можна побачити бої на мечах і традиційні танці, урочисте закриття воріт, парад і церемонію опускання прапорів.