Для чого держава запустила застосунок "Дія" і як він працює? G

Застосунок "Дія" безкоштовний для всіх українців

Фото: pixabay.com

6 лютого в Україні презентували мобільний застосунок "Дія", розроблений на замовлення держави. Він має на меті зберігати всі необхідні особисті документи в електронному вигляді. "ГОРДОН" вирішив докладно розібратися, як працює застосунок, яка від нього користь і які можливості він матиме надалі.

Як завантажити і що потрібно, щоб зареєструватися?

Застосунок "Дія" доступний в App Store і Google Play. Завантажити його можна безкоштовно.

Щоб скористатися додатком, потрібно ідентифікувати свою особу через технологію BankID. Для цього необхідно підтвердити згоду на передання інформації через інтернет-банкінг. Застосунок пропонує на вибір 12 банків: "ПриватБанк", Monobank, "Ощадбанк", "Кредобанк", "Радабанк", "Мотор-Банк", "Ідея Банк", ПУМБ, "А-Банк", "Банк Альянс", "Південний", "Форвард" і "Схід". Якщо ж вашого банку немає в указаному списку – застосунок пропонує "стежити за оновленнями".

На сторінці "Дія" у Facebook попередили, що через велике навантаження можуть виникнути проблеми з авторизацією.

Після авторизації застосунок запропонує придумати чотиризначний пароль, який буде потрібен щоразу під час входження в систему. Якщо ви забудете пароль, то потрібно буде заново проходити авторизацію через BankID.

Що може "Дія" сьогодні?

У застосунку можна оцифрувати свої водійські права та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт). Під час презентації президент України Володимир Зеленський сказав, що ця можливість доступна всім 9 млн українських водіїв.

Скріншот: go.diia.app

Якщо авторизація пройшла вдало, то е-права та е-техпаспорт з'являться в додатку автоматично протягом кількох секунд. Якщо ж програма видасть "документ потребує верифікації", отже, в інформаційній базі Міністерства внутрішніх справ недостатньо даних для створення цифрового документа. У цьому разі потрібно скористатися онлайн-формою верифікації в кабінеті водія за посиланням. Це пов'язано з тим, що поки оцифровано тільки 6 із 9 млн водійських посвідчень. У базу не потрапила частина документів, виданих до 2013 року.

На сторінці Головного сервісного центру МВС у Facebook попередили, що через велику кількість користувачів сайт тимчасово працює з перебоями.

У чому переваги?

Не потрібно носити із собою оригінали документів. Е-права і е-техпаспорт є офіційними документами. Підтвердити їхню достовірність правоохоронці зможуть, зісканувавши QR-код у вашому смартфоні камерою телефона або поліцейського планшета.

QR-код документа є унікальним тимчасовим індикатором (діє тільки три хвилини), який дає змогу звірити документи з даними в інформаційній базі МВС.

Розробники підкреслюють, що для цього на вашому телефоні має бути інтернет, оскільки без нього застосунок не зможе оновити документ і згенерувати QR-код. Якщо інтернету не буде, поліцейський зможе провести додаткову перевірку даних в інформаційній системі МВС. Документи будуть доступними в режимі офлайн, але потрібно враховувати дату останнього оновлення в застосунку. Якщо вона застаріла, то поліцейському може знадобитися додаткова перевірка даних.

У МВС повідомили, що станом на 6 лютого в базі є 6 млн е-прав, виданих після 2013 року, а також 5 млн е-техпаспортів. Фото: mvs.gov.ua

У коментарі виданню "ГОРДОН" прессекретарка патрульної поліції України Яна Кутова запевнила, що правоохоронці готові працювати з цією системою. Вона додала, що із 16 грудня 2019 року тривало тестування бета-версії програми.

Під час презентації міністр внутрішніх справ Арсен Аваков розповів, що тільки 2019 року було складено понад 300 тис. адміністративних протоколів через те, що водії не мали із собою прав. Загальна сума штрафів за це порушення становить 140 млн грн.

З е-правами можна подорожувати всередині країни. За допомогою е-прав українці зможуть купити квитки на поїзди чи літаки, а також забронювати готелі.

В "Укрзалізниці" підтвердили, що із 6 лютого пасажири під час сідання на поїзд можуть показувати електронне водійське посвідчення замість паспорта або студентського квитка. Воно буде дійсним у режимі офлайн, але важливими факторами під час звіряння даних будуть дата останнього оновлення документа та наявність фотографії.

Що робити, якщо вимагають оригінали?

Правоохоронці не мають права вимагати показати оригінали прав або техпаспорта. Якщо це сталося, то потрібно зателефонувати на гарячу лінію за номером 0 800 50 02 02, а також надіслати в службу підтримки "Дії" фото номера жетона поліцейського, дату, час інциденту і точну адресу, де це сталося. Розробники запевняють, що в такий спосіб вони зможуть визначити екіпаж і виправити ситуацію.

Що "Дія" зможе надалі?

Розробники стверджують, що найближчим часом у застосунку з'явиться "автоцивілка", студентський квиток, ID-картка (внутрішній паспорт), закордонний паспорт, штрафи на авто, податковий номер та особисті дані з реєстрів.

У МВС попередили, що скористатися е-паспортом під час подорожей до інших країн не вдасться. Аваков сказав, що вирішили занести закордонний паспорт у застосунок, щоб усі документи були в одному місці, а "не в окремій скриньці".

В уряді заявили, що паспорт у застосунку буде доступний навесні. За його допомогою можна буде засвідчувати особу під час медичного обслуговування, банківських операцій, під час отримання адміністративно-готельних інформаційних, бібліотечних послуг, під час подорожей залізничним або повітряним транспортом, для підтвердження особи на запит поліції.

Фото: mvs.gov.ua

Віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив у Facebook, що протягом першої доби в додатку "Дія" авторизувалося понад 310 тис. осіб.