Евакуація українців з Уханя: куди прилетить літак, як облаштують карантин і хто протестує?
19 лютого з китайського Уханя, епіцентру спалаху коронавірусу SARS-CoV-2, вилетів літак з евакуйованими українцями та громадянами ще дев'яти країн на борту. В Україну він прибуде вранці 20 лютого, однак де розмістять прибулих, у Мінохоронздоров'я поки не повідомили. Жителі Тернопільської та Львівської областей протестували проти ймовірного розміщення евакуйованих з Уханя громадян у санаторіях і лікарнях на території цих регіонів. "ГОРДОН" зібрав інформацію про підготовку евакуації, її алгоритм, евакуйованих громадян та ймовірних місцях їх розміщення.
Чому з Китаю евакуюють іноземних громадян?
У китайському місті Ухань 31 грудня 2019 року вперше було підтверджено новий тип коронавірусу SARS-CoV-2, який зумовлює атипову пневмонію (спочатку вірус дістав назву 2019-nCov). Станом на 19 лютого кількість жертв захворювання в Китаї сягнула 2004, зареєстровано 74 185 підтверджених випадків захворювання COVID-19. У Всесвітній організації охорони здоров'я повідомляли, що за межами Китаю новим коронавірусом заразилися 804 людини у 25 країнах, троє померли.
20 січня, коли кількість хворих у Китаї сягала 2744, Всесвітня організація охорони здоров'я не рекомендувала евакуювати іноземних громадян із країни. Новіших рекомендацій організації щодо цього питання не було, але через спалах вірусу в січні – лютому своїх громадян із Китаю евакуювали Канада, США, Японія, Франція, Росія й низка інших країн.
В Україні випадків зараження поки не фіксували, проте двоє громадян країни захворіли на борту круїзного лайнера Diamond Princess. Вони перебувають у японській лікарні.
В.о. гендиректора Центру громадського здоров'я МОЗ України Ігор Кузін повідомляв 10 лютого, що у провінції Хубей перебуває приблизно 150–200 українців. Через спалах вірусу уряд також вирішив евакуювати українських громадян. На організацію процесу виділили 4,5 млн грн.
Затримки з евакуацією українців
10 лютого посольство України в Китайській Народній Республіці та Монголії повідомило, що українців планують евакуювати із провінції Хубей 11 лютого. Однак евакуації того дня не провели. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук 12 лютого заявив, що про зрив процесу не йдеться. За його словами, уряд "продовжував шукати можливість провести евакуацію таким чином, щоб не створити додаткових ризиків для місцевого населення".
Міністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька говорила, що літак по українців вилетить 18 лютого, а повернеться в Україну 19-го. Пізніше евакуацію перенесли на 19–20 лютого.
Літак авіакомпанії SkyUp, який має вивезти громадян України, уже вилетів з Уханя, його прибуття в Україну очікують о 8.00 20 лютого.
Алгоритм евакуації
МОЗ України затвердило алгоритм евакуації українців з Уханя:
- для евакуації було організовано літак авіакомпанії SkyUp;
- на борту літака присутня бригада екстреної медичної допомоги, яка надалі перебуватиме разом з евакуйованими громадянами в місці ізоляції та проводитиме медико-санітарне спостереження за ними;
- на борт літака мали можливість потрапити тільки ті громадяни України, які пройшли в аеропорту медичний контроль і заповнили інформовану згоду на добровільну ізоляцію на 14 днів у закладах, які визначить МОЗ України;
- перед посадкою в літак пасажирам провели термометрію. Людей із симптомами хвороби не було допущено в літак;
- лайнер після рейсу дезінфікує спеціальна бригада за затвердженою схемою;
- пасажирів літака, екіпаж та водіїв транспорту буде розміщено в одномісних кімнатах в окремій будівлі або на окремому поверсі.
Скалецька заявляла, що борт після приземлення в Україні буде спрямовано на санітарну стоянку. Усю команду лайнера разом з евакуйованими людьми буде поміщено на 14-денний карантин.
Після приземлення літака з Уханя всіх пасажирів та членів екіпажу посадять в автобуси, після чого проведуть дезінфекцію літака. Усі відходи, фільтри, серветки, залишки їжі спалять. Автобуси спрямують до місця організації карантину; людей розселять по корпусах. Усі відходи з карантинної бази будуть фільтрувати та знищувати, щоб вони не потрапили в загальну каналізацію, розповів міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.
Кого евакуюють
19 лютого 48 українців та 29 громадян інших держав з'явилися на евакуацію в аеропорт Уханя. Серед іноземців – восьмеро громадян Аргентини, п'ятеро – Домініканської Республіки, п'ятеро – Еквадору, четверо – Сальвадору, двоє – Казахстану, двоє – Коста-Ріки, один – Ізраїлю, один – Чорногорії й один – Панами.
Двоє громадян Казахстану зійдуть під час проміжної посадки лайнера в цій країні, розповів заступник міністра охорони здоров'я Дмитро Коваль.
У МОЗ після двох етапів перевірки із трьох заявляли, що особи, які прибули на евакуацію, здорові. Пізніше у відомстві зазначили, що на борт узяли 73 людей, а трьох українців та одну іноземку допущено не було.
Місця для обсервації в Україні та протести
МОЗ України офіційно не називало місця, куди повезуть на карантин евакуйованих із Китаю. На брифінгу Дмитро Коваль розповів, що визначено чотири пункти в різних регіонах України.
"Біля місць, визначених для обсервації евакуйованих з Уханя, є інфекційні лікарні... Щодо лікування – воно є симптоматичним, і ці лікарні обладнані всім необхідним обладнанням і мають необхідні засоби. До місця обсервації за необхідності буде залучено додатковий медперсонал", – додав заступник міністра.
18 лютого у ЗМІ з'явилася інформація, що літак з евакуйованими громадянами має прибути у Львів. За даними сайта RadarBox, літак, який евакуює українців та інших громадян, прилетить в аеропорт "Бориспіль".
Харківський сайт "Главное" з посиланням на джерело стверджує, що пасажирів розмістять у Харківській області на базі відпочинку імені Соїча.
Після інформації про заплановану евакуацію в кількох регіонах відбувалися протести проти приймання громадян на карантин.
Київська область. Депутат Обухівської райради Володимир Тимченко 13 лютого заявив, що евакуйованих з Уханя планують помістити в дитячому санаторії "Пролісок" у селищі Козин Київської області. Того самого дня селищна рада Козина повідомила, що їй не надходило інформації про ймовірне розміщення евакуйованих із Китаю українців у санаторії.
У санаторії Обухівській райраді повідомили, що виступають проти розміщення евакуйованих на території закладу, оскільки приймають на оздоровлення та відпочинок дітей.
Гончарук, коментуючи ймовірне розміщення евакуйованих у санаторії Київської області, підкреслив, що українська влада вибере для евакуації той об'єкт, який буде найбезпечнішим.
Тернопільська область. 18 лютого в Теребовлянському районі з'явилися блокпости, на яких чергували місцеві жителі, котрі протестують проти поселення в їхньому районі евакуйованих із Китаю людей. Агентство УНІАН писало, що прибулих громадян можуть розмістити на карантин у санаторії "Медобори" в селі Конопківка. Проти поселення громадян у "Медоборах" протестували й жителі сусіднього села Микулинці.
Голова Тернопільської облдержадміністрації Ігор Сопель заявляв, що не погоджував приїзду евакуйованих українців у регіон.
19 лютого директор санаторію "Медобори" Василь Мартинюк заявив про відмову розміщувати в закладі евакуйованих з Уханя, пише УНІАН. Він розповів про попередні домовленості про розміщення громадян із керівництвом держави, зокрема, із Гончаруком. Але, за словами директора, співробітники санаторію виступили проти.
"Колектив мені заявив, що в разі приїзду евакуйованої групи вони не вийдуть на роботу. Колектив був категоричний, а я – на стороні свого колективу. Звісно, хочеться допомогти, але при цьому поставити під загрозу інших людей... Я готовий допомагати державі, але не можу йти проти громади. Тому на сесії об'єднаної територіальної громади я одразу сказав, що підтримую їхнє рішення. На 100% ми не прийматимемо українців із Китаю у зв'язку із загрозою", – сказав Мартинюк.
Львівська область. 16 лютого у смт Шкло Львівської області жителі вийшли на мітинг через повідомлення, що українців, евакуйованих із Китаю, поселять у місцевому санаторії. Голова Яворівської РДА Андрій Шумський заявив, що санаторій непридатний для поселення цих громадян, а "позиція обласної та районної рад – не допустити поселення людей на карантин у Шклі".
У Винниках Львівської області 19 лютого місцеві жителі та співробітники шпиталю ветеранів воєн і репресованих перекрили під'їзд до медзакладу, щоб не допустити розміщення в ньому людей, яких евакуювали з Уханя.
Генеральний директор шпиталю Максим Прикупенко запевнив, що у Винники евакуйованих не привезуть.
"Заклад не готовий прийняти людей на карантин. У нас дійсно багато пацієнтів. І заклад визначався в разі необхідності, у разі виникнення надзвичайної ситуації, якщо би була потреба, щось відбулося з літаком при посадці", – сказав Прикупенко.
Мер Львова Андрій Садовий заявив, що поки невідомо, чи будуть везти евакуйованих громадян у Львів. Він закликав не панікувати.
Заступник голови ОДА Іван Собко сказав, що поки розпоряджень, доручень або вказівок щодо розміщення в регіоні евакуйованих із Китаю українців не було.
"Львівська область справді розглядається як одне з можливих місць для прийняття борту. Львів має бути готовим до прийняття борту з Китаю. Однак ніяких наказів щодо розміщення чи поселення українців із Китаю не надходило", – сказав він.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що влаштовувати протести жителів селищ, за даними правоохоронців, підбурюють окремі політики. Глава держави сказав, що якщо це триватиме, він привезе евакуйованих громадян у маєтки цих політиків.