"Ядерну війну виграти неможливо". Текст звернення Групи лідерів євроатлантичної безпеки до Путіна і Трампа G

Остання зустріч Путіна і Трампа відбулася в листопаді 2017 року у В'єтнамі
Фото: ЕРА

Напередодні переговорів президента США Дональда Трампа і глави Кремля Володимира Путіна в Гельсінкі, а також саміту НАТО в Брюсселі колишні і нинішні високопосадовці та експерти зі США і Західної Європи – Група лідерів євроатлантичної безпеки – написали лист, у якому закликали Вашингтон і Москву підтримати повну денуклеаризацію Корейського півострова, дотримуватися Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, а також знизити ризик ядерного конфлікту. "ГОРДОН" ексклюзивно публікує повний текст пропозицій, висунутих Групою лідерів євроатлантичної безпеки.

Група лідерів євроатлантичної безпеки (EASLG) – неофіційна ініціатива, до складу якої входять представники США, Канади, Росії та 15 європейських країн, включно з Україною. Її засновники: колишній міністр оборони Великобританії (2006–2008) Дес Браун, голова Мюнхенської конференції з міжнародної безпеки Вольфганг Ішингер, колишній міністр закордонних справ РФ (1998–2004) Ігор Іванов і колишній сенатор США від Демократичної партії Сем Нанн. Від України до цієї групи експертів входить генерал-полковник, доктор технічних наук, професор Ігор Смешко.

Напередодні зустрічі президентів США і РФ Дональда Трампа та Володимира Путіна в Гельсінкі (16 липня) і саміту НАТО в Брюсселі (11–12 липня) засновники EASLG надіслали спільний лист главам Білого дому і Кремля. Викладені в ньому пропозиції було затверджено на лондонській зустрічі учасників EASLG у червні.

У розпорядженні видання "ГОРДОН" опинився повний текст цього листа, якого ще не публікували у відкритих джерелах. Нижче – його переклад українською мовою без скорочень.

Шановний пане президенте!

Четверо з нас вітають ваше рішення зустрітися 16 липня 2018 року в Гельсінкі, Фінляндія. У цьому контексті ми з повагою подаємо для розгляду доданий проект "Пропозиції щодо тексту Спільної заяви про скорочення ядерних ризиків".

Проект пропозицій включає в себе чотири конкретні дії, які ви могли б зробити, щоб скоротити і ліквідувати ядерні ризики – екзистенційні загальні інтереси для Росії і США, а також усіх країн Євроатлантичного регіону. Він також визнає історичну спільну заяву Сінгапура від 12 червня 2018 року.

Група колишніх і нинішніх високопосадовців та експертів – Група лідерів євроатлантичної безпеки (EASLG) – тісно співпрацювала з нами для розроблення цього короткого списку термінових і практичних кроків. EASLG продовжує свою роботу і готова підтримати ваші зусилля зі скорочення ядерних ризиків.

Дес Браун, Вольфганг Ішингер, Ігор Іванов, Сем Нанн.

Пропозиції щодо тексту спільної заяви про скорочення ядерних ризиків:

• Скорочення та усунення ядерних ризиків є екзистенціальним спільним інтересом для всіх країн, Сполучені Штати і Російська Федерація разом відповідають за спільну роботу з іншими країнами для пом'якшення цих ризиків.

• Погоджуючись із тим, що ядерну війну неможливо виграти і її ніколи не має відбутися, Сполучені Штати та Російська Федерація можуть:

  1. Погодитися почати дискусії про те, як збільшити час ухвалення рішень для лідерів, щоб скоротити ризик помилкового попередження про ядерний напад, ядерну аварію або помилку.

  2. Погодитися почати дискусії щодо скорочення й управління кібер-ядерними ризиками для ядерних установок, систем стратегічного попередження та ядерного командування і контролю, включно з розробленням чітких "правил дорожнього руху" для зниження цих ризиків.

  3. Спільно працювати над відновленням двостороннього діалогу з урегулювання криз, зокрема між військовими керівниками силових структур, які відповідають за ядерні сили, і багатостороннім діалогом з урегулювання криз у всьому Євроатлантичному регіоні з метою скорочення військових ризиків.

  4. Спільно працювати над збереженням і розширенням наявних угод і договорів, які мають вирішальне значення для забезпечення транспарентності та передбачуваності, включно з Договором про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД) і договором New START (СНО-III).

• Визнаючи історичний саміт у Сінгапурі 12 червня 2018 року між президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом і головою Державної ради КНДР Кім Чен Ином, велике значення повної денуклеаризації Корейського півострова для миру і процвітання планети, Сполучені Штати і Російська Федерація могли б також домовитися продовжити консультації щодо практичних заходів для повного та оперативного здійснення зобов'язань, підтверджених на саміті в Сінгапурі.

Дес Браун, лорд Браун Ледитонський, заступник голови Ініціативи щодо скорочення ядерної загрози (NTI), 2 липня 2018 року.