Київ – у десятку найнекомфортніших міст світу. Що означає рейтинг The Economist і чи справді все так погано?
У щорічному рейтингу аналітичного підрозділу британського журналу The Economist – The Economist Intelligence Unit – Київ за рівнем комфортності опустився на 21,4 процентного пункту протягом останніх п'яти років і в цьому році опинився на 131 місці зі 140 міст. "ГОРДОН" вивчив, як складають цей рейтинг і що вплинуло на показники української столиці.
"А що взагалі у світі відбувається? – Стабільності немає"
Сьомий рік поспіль австралійський Мельбурн залишається в рейтингу The Economist найпридатнішим для життя зі 140 вивчених міст. За ним слідують столиця Австрії Відень, канадські міста Ванкувер і Торонто, п'яте місце в рейтингу ділять канадський Калгарі і австралійська Аделаїда.
Топ-5 списку залишається таким уже сім років поспіль, але протягом останнього року 44 міста змінили свої позиції в рейтингу. Дослідники зазначають, що негативно на життя в населених пунктах Західної Європи впливає загроза тероризму, а також пов'язані з міграційною кризою заворушення. Рішення про вихід Великобританії з ЄС може також стати дестабілізаційним чинником. Серед високорейтингових міст знизили свої показники через терористичні атаки Стокгольм і Манчестер.
У порівняно стабільних США на комфорт істотно вплинули громадянські заворушення, пов'язані з рухом Black Lives Matter, що виступає проти насильства над темношкірими. Також уплинула політика нового президента Дональда Трампа, уважає редакція видання. Низка американських міст втратила бали через смерть темношкірих від рук поліцейських, деякі – через акції протесту проти Трампа та його указів.
В Іраку, Лівії, Сирії, Туреччині та Нігерії погіршення якості життя пов'язане з бунтами, громадянськими війнами, тероризмом і збройними конфліктами. Між країнами протягом останніх років посилилась дипломатична напруженість, на це впливає поведінка Росії у Східній Європі і на Близькому Сході, зазначають аналітики. В Ірану покращилися відносини з одними країнами й погіршилися – з іншими. Побоювання щодо стабільності є і в Азії, вони пов'язані з політикою Північної Кореї та Китаю.
Київ поряд із лівійським Тріполі і шрі-ланкійським Коломбо в дослідженні називають містом, яке мало відносну стабільність після періоду зниження життєвого комфорту. Але покращення в усіх цих містах були незначними і не привели до серйозних змін у їх становищі в рейтингу, зазначають автори звіту.
Протягом п'яти років знизили свої показники 66 міст, дослідники вважають цю цифру "приголомшливою" і зазначають, що Дамаск і Київ втратили найбільше: 16,1 та 21,4 процентного пункту відповідно. Це свідчить, що конфлікти в країні очікувано призводять до погіршення якості життя, уважають автори звіту.
Значне просідання в рейтингу також показали Тріполі, Детройт і Москва.
Попри глобальні світові проблеми, 12 містам, серед них – Амстердам, Рейк'явік, Будапешт, Сінгапур і Монтевідео, усе ж вдалося покращити свої позиції у 2017 році порівняно з минулим. Протягом останніх п'яти років найбільший прогрес показали Тегеран, Дубаї, Абіджан, Хараре і Коломбо.
Найгірші 10
Київ відкриває останній десяток списку із загальним рейтингом 47,8 зі 100 можливих балів. Українська столиця, як і минулого року, опинилася на 131-му місці зі 140 вивчених аналітиками міст. Станом на листопад 2015 року Київ посідав 132-ге місце.
Стабільність у місті оцінили в 35 балів: це вище, ніж у нігерійському Лагосі, сирійському Дамаску, пакистанському Карачі, лівійській столиці Тріполі і Папуа Новій Гвінеї, місті Порт-Морсбі. Але нижче, ніж у камерунському Дуалі, зімбабвійській Харарі, бангладешських Дацці та Алжирі.
Серед усіх 10 аутсайдерів рейтингу Київ показує найкращий бал у сфері охорони здоров'я (54,2) й освіти (75).
За показником "культура і навколишнє середовище" столиця України отримала 48,6 балів, поступившись Харарі і Лагосу.
Інфраструктура із цих 10 міст найкраще розвинена в Карачі (51,8), на другому місці Лагос (46,4), третє ділять Київ і Дуала (42,9).
Найкращі 10
При оцінюванні результатів дослідження автори зазначили, що Мельбурн, який очолює список, і Варшаву, розміщену на 65-й сходинці, відокремлюють всього 17,2 процентного пункту. Отже, жителі всіх міст у цьому діапазоні насправді живуть практично в рівних умовах з погляду комфорту і безпеки.
Із десятка найкращих цього року випав австралійський Сідней – через зростання побоювання терористичних атак.
Аналітики зазначили, що найвище у списку піднімаються середні за розміром міста в розвинених країнах, де щільність населення порівняно невелика. Вони пояснюють, що в таких населених пунктах досить можливостей для відпочинку, рівень злочинності невисокий і немає надмірного навантаження на інфраструктуру. Шість із 10 міст у топі розташовані в Австралії та Канаді, де щільність населення становить відповідно 2,9 і 3,7 людини на км&³2;, водночас середній показник у світі – 57 осіб, у США – 35 осіб на км2.
Найнижчий рівень злочинності зафіксовано в Австрії, там минулого року сталося 0,53 злочина на 100 тис. населення. У столиці країни, Відні, показники злочинності з кожним роком все нижчі: 93 злочини на 100 тис. осіб у 2012 році, 83 – у 2015-му і 68 – у 2016-му. Протягом цих років у Відні сталося лише одне вбивство. Дослідники наводять для порівняння ситуацію в Детройті (302 зафіксовані вбивства) і столиці Венесуели Каракасі (4 308 насильницьких смертей) лише у 2016 році.
Глобальні бізнес-центри стають жертвами власного успіху, зазначають автори звіту: Нью-Йорк, Лондон, Париж і Токіо – престижні й успішні міста, але з високим рівнем злочинності, заторами, проблемним громадським транспортом. Великі міста поступаються середнім за якістю життя, але все-таки розміщені високо в рейтингу.
Цифри, які демонструють лідери рейтингу за всіма п'ятьма критеріями, наближені до 90–100 балів: у всіх містах, окрім Гельсінкі і Гамбурга, 100 балів за освіту, менше ніж 100 балів у сфері охорони здоров'я здобув тільки новозеландський Окленд. Максимальний бал за стабільність – у Торонто, Калгарі і Гельсінкі. 100 балів за культуру і навколишнє середовище здобув тільки канадський Ванкувер, а найвищий бал за інфраструктуру – Мельбурн, Відень, Перт і Гамбург.
Як це рахують?
Аналізують не всі міста світу, а тільки ті, які теоретично можуть захотіти відвідати мандрівники або куди хто-небудь може зібратися переїхати жити, тому до опитування не внесено Кабул, Багдад та інші небезпечні точки світу. Автори зазначають, що наразі мало хто наважиться відвідати або тим більше оселитися в Дамаску і Тріполі, але вони все ще є в рейтингу, оскільки їх уважали порівняно стабільними ще кілька років тому.
До сфер, які беруть до уваги під час складання рейтингу, входять стабільність, охорона здоров'я, культура і навколишнє середовище, освіта та інфраструктура. Щодо кожного з пунктів міста отримують від 0 до 100 балів, на основі їх суми вираховують загальний рейтинг.
Кожен із п'яти факторів дослідники оцінюють як прийнятний, терпимий, незручний, небажаний або нестерпний. Враховують як кількісні показники з різних джерел даних, так і якісні оцінки аналітиків та людей, які проживають в містах. Ці фактори мають не однакову вагу в загальному заліку, наприклад, стабільність впливає на підсумковий результат більше, ніж освіта.
Пункт "стабільність" додає до загального рейтингу 25% балів, у ньому враховують поширеність у місті дрібних злочинів, насильства, загрозу терору, військового конфлікту, а також цивільних заворушень.
Охорона здоров'я в загальному рейтингу має частку 20%, оцінка включає доступність і якість приватної і державної медицини, доступність безрецептурних препаратів і загальні показники стану охорони здоров'я на основі даних Світового банку.
Ще на 25% рейтинг складається з оцінки культури і навколишнього середовища. Сюди входять: показники температури та вологості, ступінь дискомфортності клімату для подорожніх, рівень корупції, соціальні або релігійні обмеження, рівень цензури, доступність спорту, доступність культури, оцінка їжі і напоїв, споживчих товарів і послуг.
Освіта має частку 10% у загальному рейтингу. Оцінюють доступність і якість приватної освіти, а також рівень державної освіти.
Решту 20% до рейтингу додає показник "інфраструктура". Включно з оцінкою мережі доріг, громадського транспорту, якістю міжнародних зв'язків, наявністю якісного житла, постачання енергії, води, а також рівнем розвиненості телекомунікацій.
У The Economist Intelligence Unit зазначають, що рейтинг можуть використовувати, наприклад, компанії під час розрахунку компенсацій для працівників, яких переводять на роботу в міста з менш комфортними умовами життя.
У 100-бальній системі оцінювання аналітики виділяють п'ять діапазонів, для яких пропонують встановлювати такий рівень компенсації:
- 80–100 балів: проблем із життєвими стандартами немає або їх дуже мало. Доплата не потрібна.
- 70–80 балів: повсякденне життя прекрасне, але деякі його аспекти тягнуть за собою проблеми. 5% доплати.
- 60–70 балів: негативні фактори впливають на повсякденне життя. 10% доплати.
- 50–60 балів: умови життя істотно обмежені. 15% доплати.
- 50 балів і менше: більшість аспектів життя істотно обмежені. 20% доплати.