Китайський коронавірус: як він з'явився, чим небезпечний і чи є від нього ліки. Головне G

21 січня. Співробітники карантинної служби в межах боротьби з поширенням коронавірусу розпорошують дезінфектант в аеропорту "Інчхон", Південна Корея
Фото: ЕРА

Понад 100 осіб від початку січня стало жертвами небезпечного захворювання, яке зумовлює абсолютно не відомий до цього вірус 2019-nCoV. Його поширення почалося з Китаю і набуло розмаху епідемії: заражені люди є як в Азії, так і в Америці та Європі. Видання "ГОРДОН" зібрало найсуттєвіші факти про новий вірус.

Що таке коронавірус?

Коронавірусами називають сімейство приблизно із 40 вірусів, які вражають тварин і людину. Відростки на оболонці вірусу, зняті за допомогою потужного мікроскопа, нагадують корону, звідси назва.

Фото: ru.wikipedia.org

Спалах хвороб, який виник узимку в Китаї, зумовлений раніше не відомим штамом коронавірусу. Він дістав назву 2019-nCoV, що означає "новий коронавірус 2019 року". У літературі зустрічається також термін "Уханський коронавірус".

Повідомлення про людей, які захворіли на пневмонію невідомої етіології, почали надходити з китайського мегаполіса Ухань. Це центр провінції Хубей, разом із передмістями його населення становить приблизно 12 млн осіб.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, перший випадок зараження зафіксовано 31 грудня 2019 року, а до 3 січня 2020-го хворих було вже 44.

Звідки взявся вірус і як поширюється?

Влада Китаю пов'язувала спалах захворювань із ринком морепродуктів в Ухані: перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями. На цьому ринку також продають змій, кажанів та інших тварин.

Ринок морепродуктів в Ухані закрито з 1 січня. Фото: ЕРА

У дослідженні, опублікованому групою китайських науковців 22 січня, ішлося: "Змія є найвірогіднішим резервуаром для 2019-nCoV у дикій природі". Припускають, що коронавірус мутував в організмі тварини, після чого дістав можливість заражати людину.

"Це викликає занепокоєння, тому що коли вірус новий, ми не знаємо, як саме він вражає людей", – визнали у ВООЗ.

Інкубаційний період 2019-nCoV може тривати від двох до 12 днів. 20 січня Національна комісія охорони здоров'я Китаю підтвердила передавання нового коронавірусу від людини до людини. До цього вірусологи вважали, що 2019-nCoV поширюється тільки через заражені продукти.

Епідемія вже почалася?

9 січня стало відомо про першу смерть від нового вірусу. На сайті адміністрації Уханя йшлося, що 61-річний чоловік, госпіталізований через дихальну недостатність і тяжку пневмонію (у нього також була пухлина черевної порожнини та хронічне захворювання печінки), помер у міській лікарні попри всі зусилля лікарів. Пацієнт купував товари на ринку морепродуктів.

15 січня помер 69-річний чоловік в Ухані, аналізи якого також підтвердили наявність коронавірусу.

13 січня міністерство охорони здоров'я Таїланду повідомило про перше виявлення 2019-nCov поза Китаєм. Хвора жінка розповіла, що повернулася із КНР, але не відвідувала ринку в Ухані.

20 січня китайська влада визнала різке зростання кількості хворих, а також той факт, що епідемія вийшла за межі Уханя. До 28 січня інфіковані є в усіх адміністративних утвореннях КНР, за винятком Тибету.

22 січня померла перша людина за межами провінції Хубей – 80-річний чоловік із провінції Хебей, який гостював в Ухані у грудні.

Станом на 28 січня у світі заразилося 4579 людей (у КНР – 4515, пише Xinhua), 106 хворих померло.

Карта поширення вірусу на планеті. Рис.: ecdc.europa.eu

Випадки зараження новим коронавірусом підтверджено у США, Японії, Камбоджі, Шрі-Ланці, Франції, Німеччині, Південній Кореї, Сінгапурі, В'єтнамі, Непалі, Австралії, Малайзії, Канаді, на Тайвані.

26 січня Всесвітня організація охорони здоров'я підвищила оцінку ризику глобальної епідемії з "помірного" до "високого".

На що хворіють та від чого помирають заражені?

Хвороба, яку зумовлює вірус 2019-nCoV, перебігає по-різному. Іноді безсимптомно або у формі легкої застуди. Іноді – у тяжкій формі з ризиком смерті. Перші симптоми зазвичай – це лихоманка, кашель і задишка, повідомляв Центр із контролю та профілактики захворювань КНР.

Безпосередньою причиною смерті в більшості випадків була прогресивна гостра дихальна недостатність. Пацієнт задихається й умирає, якщо його вчасно не під'єднати до апарата штучної вентиляції легенів.

Лікарі та журналісти іноді описують це захворювання як атипову пневмонію, що нагадує про епідемію 2002–2003 років.

Епідемія атипової пневмонії SARS, відома також як "пурпурна смерть", призвела до загибелі 813 осіб у 2002–2003 роках. Збудником також був коронавірус. Захворювання поширилося по всьому світу з китайської провінції Гуандун. Загальна кількість хворих перевищила 8500 осіб, у багатьох країнах фіксували панічну реакцію. Тривалий час влада Китаю приховувала інформацію про характер захворювання та кількість хворих. Згодом уряд КНР офіційно попросив вибачення за зволікання з реакцією та невжиття заходів із боротьби з епідемією. Серед жертв SARS – лікар Карло Урбані, який першим описав небезпеку збудника хвороби і склав план карантинних заходів.

Чим це лікують?

Ліків або вакцини від вірусу не існує. Лікування симптоматичне, як під час інших гострих респіраторних інфекцій і запалення легенів вірусного походження.

У ВООЗ стверджують, що найефективнішим способом уникнути зараження є профілактика. Складено перелік першочергових профілактичних заходів.

  • уникати контакту з людьми, які мають ознаки ГРВІ;
  • частіше мити руки;
  • за можливості уникати контакту з домашніми та дикими тваринами;
  • під час появи симптомів застуди збільшити дистанцію зі здоровими людьми, чхати і кашляти, тільки прикриваючи рот і ніс.

Носіння медичних масок, до якого масово вдаються жителі Китаю та інших країн Азії під час епідемій, не належить до числа ефективних засобів профілактики, зазначали експерти, опитані виданням The New York Times.

22 січня. Метрополітен міста Тайбей на Тайвані. Фото: ЕРА

24 січня агентство SINA повідомило, що в Шанхаї вилікували першого пацієнта, який заразився коронавірусом 2019-nCov. 56-річна жителька міста Ухань 10 січня відчула втому, у неї з'явився жар. 12 січня жінка прибула в Шанхай, а 15-го її було госпіталізовано. Стан пацієнтки під час лікування поступово поліпшувався, температура залишалася в межах норми протягом шести днів. Після того як тест на коронавірус засвідчив негативний результат, жінку виписали.

До 28 січня відомо про 63 випадки повного виліковування пацієнтів, інфікованих новим коронавірусом.

Чи правда, що в Китаї карантин?

ВООЗ не вводила обмежень на подорожі, зокрема в Китай, і не рекомендує евакуації іноземних громадян через поширення нового коронавірусу. Громадяни та туристичні компанії мають право самостійно розв'язувати питання організації поїздок у цю країну.

Через побоювання швидкого поширення вірусу адміністрація столиці Китаю Пекіна скасувала масштабні заходи з нагоди настання Нового року за місячним календарем. У 2020 році початок святкувань припав на 25 січня.

В аеропортах країни пасажирам вимірюють температуру – щоб виявити захворювання й організувати карантин у разі потреби, пише Associated Press.

28 січня. Поліцейські та медики піднімаються на борт літака в аеропорту "Чжоушань". Фото: ЕРА

Серйозних заходів вжито в кількох містах, насамперед в Ухані, який став осередком інфекції. Повноцінний карантин під час в'їзду та виїзду з міста було введено 23 січня, повідомило агентство "Синьхуа". Влада оголосила про зупинення роботи громадського транспорту (зокрема метро й автобусів), відправлення авіарейсів, поїздів та закликала містян не покидати місто без особливої необхідності.

Суворо обмежено в'їзд та виїзд у такі міста провінції Хубей, як Ечжоу і Хуанган, інформувала телекомпанія ВВС. Загалом у 10 містах провінції зупинено транспортне сполучення.

В Ухані будують дві клініки для лікування інфікованих 2019-nCoV.

Українцям час панікувати?

Не варто. В Україні жодного випадку зараження вірусом станом на 28 січня не було, заявили в Міністерстві охорони здоров'я. Чотири випадки захворювання на респіраторну інфекцію медики зарахували до підозрілих, однак лабораторні тести унеможливили 2019-nCoV.

За словами прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, в аеропорту "Бориспіль" проводять скринінг не тільки пасажирів, які прибули з Китаю, але і тварин.

Посольство України в Пекіні 28 січня рекомендувало українським громадянам, які перебувають на території Китаю, виїхати з цієї країни за можливості.