Конфлікт навколо військової частини в Одесі. Що відомо на цей момент
29 жовтня командування Повітряних сил Збройних сил України повідомило, що частина території військового об'єкту в Одесі спробувала захопити приблизно 40 осіб у балаклавах. У поліції заявили, що йдеться не про захоплення, а про будівництво за межами військової частини. Міноборони наполягає, що забудовник претендує на територію частини. "ГОРДОН" зібрав усі відомі факти і заяви щодо цього в одному матеріалі.
Що кажуть у Міноборони
Командування Повітряних сил Збройних сил України (ПС ЗСУ) повідомило в неділю, 29 жовтня, що о 8.45 приблизно 40 осіб у балаклавах спробувало захопити частину території військового об'єкта в Одесі. На спірній території розташований військовий аеродром Одеса-Шкільний, де зберігають літаки і вертольоти, виведені з експлуатації, пише "Рупор Одессы".
"Невідомі особи, які позиціонують себе як представники торгово-розважального центру City Center, частково демонтували огорожу військової частини А3571 та здійснили вивезення військового майна в невідомому напрямку. На місці події працюють військова служба правопорядку та військова прокуратура Південного регіону України, представники повітряного командування "Південь" Повітряних сил Збройних сил України", – зазначили в командуванні й опублікували фотографії з місця подій.
Начальник прес-центру командування Повітряних сил ЗСУ Роман Юрчило повідомив, що земля належить Міністерству оборони, а в тих, хто прийшов установлювати паркан, немає на це підстав.
"Зараз мав розмову з військовим юристом служби правопорядку, який сказав, що жодних документів у цієї організації немає на які-небудь дії на території цього об'єкта. Поки захоплення об'єкта зупинено, триває з'ясування обставин. Ця земля належить Міністерству оборони України. На цій землі розташовані військові об'єкти Повітряних сил, тому, безсумнівно, ми будемо захищати свій об'єкт", – сказав Юрчило.
Начальник південного територіального юридичного відділу Міноборони України, полковник юстиції Юрій Добров пояснив у коментарі відомчій телекомпанії "Бриз", що люди в балаклавах, які прийшли на об'єкт, установили новий паркан.
"Група невідомих осіб за допомогою будівельної техніки демонтувала бетонний паркан і встановила металевий. За цим фактом викликали Національну поліцію, прибули відповідні посадові особи Військової служби правопорядку Збройних сил України, військова прокуратура одеського гарнізону. На запитання до забудовників, на якій підставі вони чинять ці неправомірні дії і змінюють межу військового містечка, вони повідомили, що у них є відповідне рішення Одеської міської ради. Але самого рішення вони не надали і запропонували Національній поліції звернутися з відповідним запитом, на який вони готові надати рішення", – повідомив військовий юрист.
Добров додав, що військове відомство подасть до суду на забудовника, який намагається зайняти територію військової частини.
"Міністерство оборони зараз вивчає ситуацію щодо незаконного захоплення території військового аеродрому, технічної зони військового містечка №10. Після отримання відповідних документів, які стали підставою для виконання зазначених неправомірних дій, буде подано відповідні позови до суду, а також звернення в правоохоронні органи у зв'язку з тим, що відбулося не тільки незаконне переміщення меж військового містечка, але й було проведено незаконне вирубування лісових насаджень, а саме дерев, що заважали встановленню паркану", – заявив він.
Що каже забудовник
30 жовтня генеральний директор ТРЦ City Center Андрій Халахур заявив на прес-конференції в Одесі, що будівельні роботи ведуть уже півтора місяці, і на них є всі дозволи. Трансляцію прес-конференції на своїй сторінці у Facebook вів Сергій Стерненко – громадський активіст, колишній керівник одеського відділення "Правого сектору", частину відео опублікували на каналі у YouTube.
"У нас виникла необхідність установити будівельну огорожу згідно з нормами. Ми одержали відповідну документацію. Було позначено межу встановлення огорожі, ми почали працювати. Роботи ведуть більше ніж півтора місяці, але вчора на етапі завершення встановлення огорожі у нас виникли труднощі: з боку сусідньої військової частини прийшли озброєні люди, серед них були й цивільні, які перешкоджали закінченню будівельних робіт", – сказав Халахур.
У Міноборони заявляли, що дозвільних документів забудовник не показав, але Халахур це заперечив і сказав, що військовим показали дозволи, а ті, зі свого боку, не змогли показати доказів прав на спірну територію.
"Але це їх не задовольнило, і назріла конфліктна ситуація, якої ми всіляко намагалися уникнути. Ми викликали поліцію, також прибули активісти патріотично налаштовані, які були обурені", – додав він.
Халахур заявив, що не знає, чиїми представниками були люди в балаклавах.
"Я не можу відповідати за людей, які називають себе нашими представниками. У нас представників у масках немає. Найімовірніше, це були громадські діячі, активісти, які були обурені діями, що відбувалися", – припустив гендиректор City Center.
Він розповів, що компанія планує завершити будівельні роботи біля аеродрому Шкільний протягом восьми місяців, після чого паркан приберуть, а території навколо військової частини повернуть початковий вигляд.
"Меж військової частини не порушено, паркан винесено на відстань, що є технологічно необхідною для проведення робіт – нам потрібна 12-метрова смуга, якою буде проїжджати транспорт. Після завершення будівництва відновимо паркан і наслідки встановлення тимчасового огородження", – заявив Халахур.
Який це мало вигляд. Відео
Кадри недільних подій опублікували в кількох акаунтах YouTube із різних ракурсів.
Що заявляють у поліції
Радник голови Нацполіції в Одеській області Руслан Форостяк спростував інформацію про спробу захоплення частини території військового об'єкта.
Форостяк додав, що мова йде про "звичайний будівельний процес без будь-якого насильства, людей спортивної статури чи якихось так званих тітушок".
"Мені відомо, що конфлікт точиться давно. Основою є те, що ці землі, розташовані за межею огорожі військової частини, цікавлять як військовиків, так і різних ділків", – заявив він.
За словами Форостяка, частину цих земель міськрада виділила під будівництво гіпермаркету. Він повідомив, що майно, про вивезення якого заявило командування Повітряних сил Збройних сил України, було будівельним сміттям. За його даними, поліція жодного кримінального провадження за фактом імовірної спроби захоплення не відкривала.
Радник голови одеської поліції додав у Facebook, що заступник командира частини, який доповів про спробу захоплення, був нетверезим.
Чому на одну й ту саму ділянку претендує два власники?
Аеродром Одеса-Шкільний, згідно з генеральним планом Одеси від 25 березня 2015 року, став зоною житлової забудови. Документи генплану з картами та схемами доступні на сайті Одеської міськради, їх підписав міський голова Геннадій Труханов.
За даними джерел видання "Цензор.НЕТ" у прокуратурі і поліції, документів, які б визначали межі земельної ділянки, у командування військової частини А3571 не було, і жодних заходів щодо оформлення землі Міноборони не провело.
"У чому суть конфлікту. Упритул до паркану військової частини підходить територія супермаркету City Center, і для того, щоб добудувати третю чергу супермаркету, їм потрібен був технологічний майданчик для будівельної техніки площею 20 "соток", розташований просто на місці паркану військової частини. Сам аеродром Одеса-Шкільний, згідно з генеральним планом Одеси від 25 березня 2015 року, визначено як зону житлової забудови. Аеродром військові майже не використовували, він був по суті занедбаним, і влада Одеси почала видавати дозволи на забудову в тому районі згідно зі своїми планами", – заявив співрозмовник видання.
Документи на проведення робіт видала забудовнику 28 липня 2017 року Державна архітектурно-будівельна інспекція, додало джерело в одеській поліції. Спираючись на це рішення, 2 серпня департамент муніципальної безпеки Одеської міськради видав компанії "Югтранс-Терминал", яка будує City Center, дозвіл №2209 для встановлення тимчасової огорожі на період проведення будівельних робіт: із 2 серпня 2017-го до 2 серпня 2018 року, повідомило джерело "Цензор.НЕТ" у Національній поліції Одеської області.
"Про це попередили військове командування, проте жодних дій щодо оскарження рішення від 2 серпня військові майже за три місяці не зробили. Тобто командування частини спочатку було поінформовано про рішення міськради, різко критикувало його, проте до суду ні військова частина, ні командування "Півдня" не звернулися", – заявив інсайдер.
Що відбувалося на об'єкті 30 жовтня
Військову частину А3571 узяли під посилену охорону, повідомив портал 048.ua, на територію завезли два автобуси силовиків. "Поліцейські відмовляються спілкуватися зі ЗМІ. "Будівельників" не видно", – зазначив кореспондент.
Військова прокуратура Південного регіону України за фактом імовірної спроби незаконного захоплення території військової частини в Одеській області відкрила кримінальне провадження за ознаками злочину проти встановленого порядку несення військової служби, відповідно до ст. 418 (порушення статутних правил вартової служби чи патрулювання) Кримінального кодексу України.