Нардепа від "Слуги народу", імовірно, було засуджено за зґвалтування. Головне про скандал з Іванісовим G

За інформацією ЗМІ, у 1990-х роках нардепа від "Слуги народу" Романа Іванісова (у центрі) було засуджено за зґвалтування
Фото: Роман Іванісов / Facebook

У листопаді у ЗМІ з'явилася інформація, що чинного народного депутата від "Слуги народу" Романа Іванісова в 1990-х роках могло бути засуджено за участь у груповому зґвалтуванні. Сам Іванісов правдивість цієї інформації категорично заперечує. Генпрокурор Руслан Рябошапка заявляв, що перевірка, проведена "відповідними органами", дані про судимість депутата підтвердила. Пізніше пресслужба Генпрокуратури спростувала слова генпрокурора, а потім видалила повідомлення зі спростуванням. "ГОРДОН" розповідає, як у мережу потрапила інформація про справу 25-річної давнини, за що і на скільки було засуджено Романа Валерійовича Іванісова, а також про те, як відреагували на скандал у "Слузі народу".

Що сталося?

18 листопада колишній народний депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук написав у Telegram, що чинного нардепа від "Слуги народу" Романа Іванісова в 90-х роках було засуджено і він відбував покарання за зґвалтування неповнолітньої. Мосійчук опублікував кілька написаних від руки довідок: прізвища "Іванісов" у них немає, є тільки ім'я та по батькові (Роман Валерійович), а також дата народження (2 листопада 1978 року), які збігаються з даними нардепа Іванісова.

Двома днями пізніше інформацію про судимість Іванісова підтвердив генеральний прокурор Руслан Рябошапка.

"Перевірка була здійснена. Не нами. Не Генеральною прокуратурою. Відповідними органами. І там є факти, які ви говорили (судимість за зґвалтування. "ГОРДОН"), вони підтвердилися. Судимість погашена. Оскільки судимість погашена, то вважається, що людина не є судимою на даний момент", – сказав Рябошапка 20 листопада.

Пізніше цього самого дня пресслужба ГПУ на офіційному сайті відомства спростувала слова генпрокурора: "Інформація про підтвердження погашеної судимості одного з народних депутатів України, озвучена сьогодні під час брифінгу в Генеральній прокуратурі, не є підтвердженою". Водночас станом на 25 листопада цієї новини на сайті Генпрокуратури немає, жодних пояснень, чому інформацію було видалено, не наведено.

Іванісова обрали у Верховну Раду на позачергових виборах 2019 року від "Слуги народу" у 153-му окрузі (Рівненська область). Фото: Роман Іванісов / Facebook

Що означає погашена судимість?

У чинному Кримінальному кодексі України йдеться, що "судимість має правове значення в разі вчинення нового злочину" (наприклад, повторне вчинення одного й того самого злочину вважають обтяжувальною обставиною, його карають суворіше, ніж перше правопорушення). Також кодексом передбачено, що судимість можна погасити або зняти.

Погашення судимості відбувається автоматично – за певний час після вироку й відбування покарання. У Кримінальному кодексі, який діяв у 1995 році, ішлося, що визнають несудимими "осіб, засуджених до позбавлення волі на строк не більше ніж три роки, якщо вони протягом трьох років від дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового злочину".

Зняти судимість можна й раніше за встановлений строк – через суд. Після погашення або зняття судимості всі обмеження, передбачені законодавством (наприклад, позбавлення права бути обраним народним депутатом), знімають.

За що засудили Іванісова?

21 листопада колишній заступник глави Адміністрації президента Андрій Портнов (обіймав посаду за часів президента Віктора Януковича, у якого було дві погашені судимості) опублікував вирок Романові Валерійовичу Іванісову, який народився 2 листопада 1978 року в Бердянську Запорізької області (усі ці дані збігаються з даними нардепа Іванісова).

21 березня 1996 року суддя Пологівського районного суду Запорізької області Омельчук визнав Іванісова винним за ст. 17, ч. 3 ст. 117 (замах на групове зґвалтування) та ч. 2 ст. 118 (задоволення статевої пристрасті в неприродний спосіб) Кримінального кодексу України. За першими двома статтями було засуджено до трьох років і шести місяців позбавлення волі (на підставі ст. 44 КК України суд призначив менш суворе покарання, ніж передбачено санкцією статті). За ч. 2 ст. 118 КК України Іванісова було засуджено до двох років позбавлення волі. Остаточний вирок – три роки й шість місяців колонії загального режиму (менш суворе покарання поглинене більш суворим). Строк покарання обчислювали від 14 вересня 1995 року.

Другий документ, опублікований Портновим, – ухвала Запорізького обласного суду від 17 квітня 1996 року за касаційною скаргою захисників Іванісова. Судова колегія вирішила задовольнити скаргу захисників і знизити строк ув'язнення до двох років та шести місяців, зважаючи на "каяття Іванісова, його позитивні характеристики", а також те, що він хворий "на низку хвороб" і скоїв злочин у неповнолітньому віці.

Суть обвинувачень

У цій справі крім Іванісова було троє підозрюваних: Роман Комиса 1976 року народження (пізніше людина з таким ім'ям фігурувала у справі про шахрайство), Михайло Хаджийський 1976 року народження та Олександр Івахін 1978 року народження. На момент скоєння злочину двоє підозрюваних – Іванісов та Івахін – були неповнолітніми.

13 вересня 1995 року приблизно о 20.00 голова Бердянської райдержадміністрації Олександр Комиса, батько Романа, попросив сина відігнати службову "Волгу" в гараж Бердянського райвиконкому. Роман Комиса ослухався батька і, підробивши шляховий лист, поїхав на службовому авто в селище Куйбишеве (із 2016 року називається Більмак) разом із Хаджийським, Іванісовим та Івахіним.

Ухвала Запорізького обласного суду від 17 квітня 1996 року. Скріншот: PORTNOV / Telegram

Приблизно о 21.30 у Куйбишеві машину зупинили співробітники ДАІ, але після перевірки документів відпустили.

Після цього на вулиці Калугіна підозрювані побачили двох дівчат, Іванісов та Івахін, які сиділи на задньому сидінні, спробували їх схопити і затягнути в салон автомобіля. Одна з дівчат (у вироку написано, що її прізвище Гнатуша) відбилася й утекла, другій – її прізвище Онищенко – відбитися не вдалося.

У вироку йдеться, що Комиса погрожував жертві й вимагав "вступити з усіма у статевий зв'язок", в іншому разі погрожував, що її вивезуть "у Ростов чи Маріуполь і закопають". Дівчина просила відпустити її і говорила, що в неї є маленька дитина, але це не допомогло: її вивезли в поле, де по черзі зґвалтували.

"Після Комиси в автомобіль зайшов Іванісов та задовольнив з Онищенко статеву пристрасть у неприродній формі (ідеться, з огляду на все, про оральний секс.  – "ГОРДОН"), після чого намагався зґвалтувати, проте не довів цей злочин до кінця з фізіологічних причин", – ідеться в ухвалі Запорізького обласного суду. У вироку суду першої інстанції уточнюють, що Іванісов не зміг зґвалтувати жертву через проблеми з ерекцією (саме тому його було засуджено за замах на зґвалтування).

Іванісов, ідеться у вироку, ударив жінку в голову, коли та відмовилася від орального сексу з одним із його спільників.

Зґвалтовану дівчину кинули там же, у полі, міліція затримала чотирьох підозрюваних тієї самої ночі на залізничному переїзді в Куйбишевському районі.

Писали, що Іванісов зґвалтував неповнолітню. Це правда?

Ні, це помилка. Річ у тім, що у вироку Іванісову згадано ч. 3 ст. 117 – ця стаття передбачала однакове покарання і за групове зґвалтування, і за зґвалтування неповнолітньої. Екснардеп Мосійчук з якоїсь причини вирішив, що йдеться саме про неповнолітню. Насправді на момент злочину неповнолітнім був сам Іванісов, жертві було 25 років.

У вироку точно йдеться про народного депутата Іванісова, а не про його однофамільця?

Іванісов публікації про його судимість назвав "заказухою". Він публікував довідку, видану Міністерством внутрішніх справ України, у якій ідеться, що станом на 14 червня поточного року (першої цифри в даті не видно, це також може бути 04 або 24 червня) Іванісова не притягують до кримінальної відповідальності, він не числиться в розшуку і не має непогашеної чи незнятої судимості. З огляду на все, цю довідку Іванісов подавав до Центрвиборчкому для реєстрації кандидатом у народні депутати, але це не спростовує причетності Іванісова до злочину 1995 року, оскільки судимість погашено.

Депутат вважає, що публікація відомостей про його судимість – "це спланована інформаційна атака через його антикорупційну діяльність".

Іванісов назвав інформацію про його судимість "спланованою інформаційною атакою". Фото: Роман Іванісов / Facebook

Про те, що йдеться саме про депутата від "Слуги народу", писало видання "Цензор.НЕТ", посилаючись на Павла Краморова, колишнього вихователя Маріупольської колонії, у якій відбував покарання Іванісов.

"Я пенсіонер, підполковник запасу, дуже обурений, що депутат Іванісов заперечує факт свого перебування в колонії. У 96-му я працював у Маріупольській виховній трудовій колонії на різних посадах. Іванісова чудово пам'ятаю, він був у моєму загоні, я як вихователь неодноразово писав на нього характеристики, розмовляв, вивчав його особисту справу. "Упакованим" він був: тато у нього великий коммерс був у Бердянську, щось із флотом пов'язано. [...] Іванісову на момент скоєння злочину було 17 років, це було його пом'якшувальною обставиною. Але у нього було дві статті: по-перше, 117-та через 17-ту, це замах на злочин і недоведення злочину до кінця. Тобто на початку він зробив спробу зґвалтування, але не зміг зґвалтувати. Але потім він усе-таки зґвалтував і дістав 118-ту – зґвалтування в неприродний спосіб, тобто змусив потерпілу зробити мінет. Поводився він нормально, говорячи сленгом, пальці віялом йому не за мастю було розпускати, чіпати його не чіпали, начальник загону особисто за цим наглядав, тато, думаю, постарався, він був "упакованим", "грівся" добре, ділився передачами. Звільнився умовно-достроково", – розповів Краморов.

У депутаті Романові Іванісові впізнала одного із ґвалтівників і жертва злочину.

"У машині було четверо – двом, здається, по 16 років і двом по 19, здається. Їх було четверо, серед них був син мера Бердянська (ідеться про Комиса, сина голови Бердянської РДА. "ГОРДОН"), прізвища я вже не пригадую. Справу вели запорізькі слідчі, саме із Запоріжжя, тому що в Куйбишеві всі хотіли зам'яти. У мене десь є вирізка з газети, де написано, що "жертву ґвалтували у мерській "Волзі". Усі в Куйбишеві про це знали, у мене плювали", – розповіла жінка у телефонному коментарі ТСН.

Вона зазначила, що "всі четверо дістали різні строки, і жоден не відсидів свого строку повністю".

"Вони до мене приїжджали по черзі кожного дня, телефонували, тероризували. За цей тиск я писала якісь прохання, щоб їх відпустили (в ухвалі Запорізького облсуду, якою було зменшено строк Іванісову, ідеться, що про пом'якшення вироку клопотала і жертва ґвалтівників.  – "ГОРДОН"). Це був такий жах, я так хотіла все забути, що зараз усього повністю не згадаю. Мені й роботу довелося змінити через це, і багато інших неприємностей пережила", – сказала вона.

Як відреагували на скандал у "Слузі народу"?

20 листопада Роман Іванісов заявив, що тимчасово покинув фракцію президентської партії, щоб "не ставити під удар її репутацію". Пізніше глава фракції Давид Арахамія повідомив, що рішення про подальшу долю депутата ухвалять на засіданні "Слуги народу" 2 грудня.

"Думаю, після всієї тієї інформації, яка була [опублікована], ми вже не зможемо його повернути у фракцію, навіть якщо він захоче", – сказав Арахамія 22 листопада в ефірі "Радіо НВ".

Окрім того, Арахамія говорив, що від Іванісова вимагатимуть здати мандат. "Я думаю, що ми будемо на нього психологічний тиск якийсь чинити, щоб він склав мандат. Але ми не можемо. У нас імперативного мандата, на жаль, немає", – зазначав глава фракції.

21 листопада "змусити Іванісова скласти мандат", якщо обвинувачення буде підтверджено, обіцяв і президент Володимир Зеленський. Він говорив, що 22 листопада у нього будуть "реальні дані" у цій справі, проте відтоді глава держави не коментував скандалу.