Імовірний ліквідатор Басаєва, патріот Грузії, боєць АТО й особистий ворог Кадирова. Що відомо про загиблого в Києві Тимура Махаурі?
8 вересня в центрі Києва біля Бессарабської площі вибухнув автомобіль Toyota Camry із грузинською реєстрацією. Унаслідок інциденту загинув чоловік, а жінка й дитина, які перебували в авто, вижили. За стабільний стан постраждалої борються медики, дитині нічого не загрожує, повідомив речник МВС України Артем Шевченко. Пізніше стало відоме ім'я загиблого – ним виявився громадянин Грузії, чеченець за національністю Алі Тімаєв. Він також користувався іменами Тимур Махаурі, Руслан Папацкорія та Алі Дабуєв і, за даними МВС України, "був доволі відомим у кримінальних колах". "ГОРДОН" зібрав інформацію про загиблого.
Убивство чеченців у Туреччині
Російське видання "Коммерсантъ" повідомляло, що Тимура Махаурі затримали в Туреччині 2014 року. За версією тамтешніх правоохоронних органів, Махаурі (відомий також як Руслан Папацкорія (Папаскірі) та Алі Дабуєв) причетний до вбивства у Стамбулі п'ятьох чеченців, які ховалися від російського правосуддя. Двох із них, Рустама Альтемірова й Заурбека Амрієва, розшукував Слідчий комітет РФ за підозрою у причетності до теракту в аеропорті Домодєдово, а третій – Алі Осаєв – був представником Доку Умарова в Туреччині.
Турецькі медіа та слідство звинувачували Махаурі в роботі на російські спецслужби.
Перше вбивство, у скоєнні якого підозрювали Махаурі, відбулося 26 лютого 2009 року. Тоді, за версією турецького слідства, він убив 48-річного Алі Осаєва. На доказ, що саме Махаурі стріляв у Осаєва, турецькі правоохоронці надали суду відеозапис із камери спостереження, що була встановлена в під'їзді будинку. На відео родичі вбитого впізнали в кілері Махаурі.
Турецький прокурор Ахмет Демірхюйюк, який зачитував звинувачення, заявляв про цинізм імовірного вбивці Махаурі, який прийшов на похорон Осаєва й висловлював співчуття родичам. Сам Махаурі відкидав звинувачення та заявляв, що Осаєв був його родичем.
Ще один злочин, у якому звинувачували Махаурі в Туреччині, скоєний 16 вересня 2011 року у Стамбулі: при виході з кафе застрелили трьох чеченців.
За два роки після кількох судових процесів провини підозрюваного не довели. Звільнений за рішенням суду у Стамбулі, він переїхав до України.
Патріот Грузії
У Грузії Махаурі відомий як учасник подій в ущелині Лопота, де у вересні 2012 року грузинський спецназ знищив групу бойовиків, які намагалися перебратися до Дагестану.
"Коммерсантъ" повідомляє, що колишній заступник міністра внутрішніх справ Грузії Гіоргі Лорткіпанідзе заявляв, що Махаурі – "патріот Грузії".
За словами Лорткіпанідзе, "Руслан шалено любить Грузію, він – біженець із Чечні, а під час вбивства в Туреччині, у якому його звинувачує турецька влада, він узагалі був у Грузії, а не на території Туреччини".
За даними джерел "Цензор.НЕТ" у правоохоронних органах Грузії, Махаурі був особистим другом Лорткіпанідзе, а також співробітником спецслужб Грузії, виконував завдання керівництва цієї країни, повідомив у Facebook головний редактор видання Юрій Бутусов.
"Грузинські джерела стверджують, що російські спецслужби підставили Махаурі тоді, 2012-го, щоб відвернути увагу від своїх співробітників, які вели полювання на чеченців. Щойно турки розібралися, що Махаурі працював на грузинів і не причетний до вбивств, його випустили", – заявив Бутусов.
Імовірний ліквідатор Басаєва
Турецький прокурор Ахмет Демірхюйюк, як пише "Коммерсантъ", також заявляв про причетність Махаурі до ліквідації чеченського польового командира Шаміля Басаєва.
Басаєв організував, за даними російських правоохоронців, низку резонансних терактів у Росії, зокрема захоплення заручників на Дубровці й у Беслані, був убитий у липні 2006 року поблизу інгушського села Єкажева. Згідно з версією Федеральної служби безпеки РФ, силовики знищили Басаєва, здійснивши вибух вантажівки зі зброєю та боєприпасами, яку він супроводжував.
"Цей ув'язнений (Махаурі. – "ГОРДОН") підготував вантажівку, під час вибуху якої в липні 2006 року загинув Басаєв. Хоч і звучать припущення, мовляв, Махаурі міг не знати, що вантажівку зі зброєю, направлену ним Басаєву, чекісти начинили вибухівкою", – заявив прокурор.
Махаурі в Україні
16 січня 2017 року телеканал "112 Україна" з посиланням на Facebook-паблік "Киев Оперативный" повідомляв, що під час нічного патрулювання в центрі Києва на вулиці Басейній правоохоронці затримали автомобіль Mercedes ML із грузинськими номерами. Під час огляду водія, громадянина Грузії, виявили два пістолети (Glock і Стєчкіна) з бойовими патронами.
Махаурі тоді показав посвідчення розвідника чеченського батальйону імені Шейха Мансура. Документ був виписаний українською мовою. За даними каналу, батальйон базувався в секторі "М" у зоні проведення антитерористичної операції на сході України. Цей пост зі сторінки "Киев Оперативный" у Facebook видалили.
Командир чеченського батальйону імені Шейха Мансура Муслім Чеберлоєвський тоді заявив "КП в Украине", що Махаурі – "їхній боєць". "А що, нам із рогатками ходити? За нами полюють. Це факт, це доведено. Тимур за нашим завданням працював. Пістолет – мінімум для самозахисту. Це не автомат і не кулемет", – пояснив він.
Чеберлоєвський зазначив, що Махаурі до України "прибув абсолютно легально і вступив до лав підрозділу".
Печерський райсуд Києва виніс вердикт у цій справі в лютому. Махаурі засудили до п'яти років позбавлення волі з відстроченням на три роки. Його пістолети, зокрема з позолоченим курком, за рішенням суду, знищили, писало видання "Кавказ.Реалии".
Журналіст Бутусов із посиланням на джерела заявив, що Махаурі звільнили з батальйону імені Шейха Мансура 29 квітня 2017 року.
Служба безпеки України заявила, що Тимур Махаурі (справжнє ім'я Алі Тімаєв) народився 4 квітня 1978 року в селі Гучум-Кале Ітум-Калинського району Чеченської Республіки. За даними СБУ, він був "особистим ворогом" глави Чечні Рамзана Кадирова.
У період із 1999-го до 2000 року, як зазначили в повідомленні, Тімаєв брав участь у бойових діях проти російських військ у Республіці Дагестан, де дістав вогнепальне поранення. 2008 року брав безпосередню участь у грузинсько-російській війні на боці Грузії.
"На нього давно полювали російські спецслужби. Загалом на нього було скоєно три замахи на вбивство, зокрема 8 березня 2009 року у Тбілісі через підрив за допомогою саморобного вибухового пристрою в під'їзді житлового будинку. Тоді Алі вдалося вижити", – розповіли у спецслужбі.