Силовики Зеленського. Що відомо про голову СБУ Баканова і генпрокурора Рябошапку G

Верховна Рада проголосувала за призначення новим генеральним прокурором Руслана Рябошапки, головою СБУ Івана Баканова
Фото: president.gov.ua

29 серпня новообрана Верховна Рада проголосувала за призначення в силовому блоці. Генеральним прокурором став Руслан Рябошапка, головою СБУ – Іван Баканов. Обидва вже розпочали виконання своїх повноважень. Інтернет-видання "ГОРДОН" зібрало головне про нових керівників цих відомств.

Новий прокурор – Руслан Рябошапка

29 серпня Верховна Рада більшістю голосів надала згоду президенту України Володимирові Зеленському призначити Руслана Рябошапку на посаду генерального прокурора України. "За" проголосувало 312 народних депутатів.

Новому главі ГПУ 42 роки, родом він з Одеської області. Дружина (Олеся Бартовщук) працює в Європейському суді з прав людини (Страсбург). У пари троє синів. Вони живуть із дружиною у Франції. У синів французьке громадянство. Сам Рябошапка також жив у Франції, поки працював у Програмі розвитку ООН (ПРООН).

У 1998 році він здобув освіту в українсько-ізраїльському Міжнародному Соломоновому університеті – одному з найпрестижніших приватних вишів в Україні. Затверджений генпрокурор дістав кваліфікацію "спеціаліста з правознавства".

29 серпня 2019 року. Руслан Рябошапка виступає перед новообраною Верховною Радою до призначення генеральним прокурором. Фото: EPA

Після завершення навчання почав працювати в системі Мін'юсту. У 2010 році здобув звання заслуженого юриста України й очолив Бюро з питань антикорупційної політики секретаріату Кабміну України часів прем'єрства Миколи Азарова. Проте за рік уряд ліквідував це відомство, а Рябошапка став заступником директора департаменту юрзабезпечення секретаріату КМУ.

Звільнившись у 2013 році на знак протесту проти розгону Євромайдану, він перейшов у неурядову організацію "Transparency International Україна". Після закінчення Революції гідності у 2014 році Рябошапка повернувся в Мін'юст, де обійняв посаду заступника міністра Павла Петренка. За пів року він покинув міністерство.

Із березня 2016-го до червня 2017 року був членом Національного агентства з питань запобігання корупції. Причиною відставки він назвав саботування керівництвом перевірки декларацій чиновників.

Під час президентської кампанії 2019 року в Україні був радником кандидата Володимира Зеленського. Після його перемоги на виборах Рябошапка став заступником глави Офісу президента.

 

Скандали і декларація

У 2016 році проти Рябошапки було відкрито кримінальне провадження за підозрою в незаконному збагаченні. У прокуратурі Києва вказали, що 30 жовтня 2015 року на картку Рябошапки у "ПриватБанку" надійшло 270 тис. грн від ПРООН як поповнення рахунку.

Тоді генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що гроші ПРООН, виділені на діяльність НАЗК, украли, а агентству довелося працювати "в жахливих умовах". Рябошапка стверджував, що гроші надходили йому  як оплата за надані експертні послуги. Пізніше кримінальне провадження про незаконне збагачення було закрито.

11 червня 2019 року. Руслан Рябошапка під час брифінгу повідомив про чергові кадрові рішення глави держави. Фото: president.gov.ua

У 2016 році проти його призначення в НАЗК виступили міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і міністр молоді та спорту Ігор Жданов. Рябошапка зміг потрапити в антикорупційний орган за підтримки тодішнього прем'єра України Арсенія Яценюка. Однією з причин, яку називали глави міністерств, стала робота Рябошапки в уряді Азарова.

Того самого року в держреєстрі електронних декларацій було зареєстровано фальшиву декларацію від імені члена НАЗК Руслана Рябошапки, в якій було вказано про отримання 20 млн грн від фіктивної комерційної компанії. Під час перевірки виявили, що Рябошапка не заносив цих даних, це зробили хакери за допомогою тестового ключа.

Згідно з декларацією від 2019 року, у Рябошапки немає нерухомості. Однак на його дружину записано земельну ділянку площею 318 м2 і квартиру площею 150 м2 в селі Нові Петрівці (Київська область). Також за дружиною числяться житловий будинок – 145 м2 – й земельна ділянка площею 440 м2 у Франції. Сім'я володіє двома автомобілями марки Volvo на загальну суму приблизно 2 млн грн.

Погляди

На думку Рябошапки, Генеральну прокуратуру варто ліквідувати як орган, а її основну функцію (держобвинувачення) передати Мін'юсту.

Він виступає за введення опції матеріального заохочення для обмеженої категорії викривачів, які повідомляють про найтяжчі корупційні злочини. Генпрокурор вважає, що необхідно запровадити систему захисту для таких людей.

Раніше він говорив про можливу ліквідацію військової прокуратури та військової юрисдикції.

Відео: Генеральна прокуратура України / YouTube

Рябошапка підтримує скасування в КПК так званої поправки Лозового, яка, наприклад, дозволяє скоротити термін досудового розслідування, вводить проведення експертиз тільки за рішенням суду.

Він виступає за ухвалення закону щодо першочергових заходів реформування органів прокуратури, який дає змогу створити атестаційні комісії для відбору чесних прокурорів.

Після представлення на посаді генерального прокурора Рябошапка заявив, що влада "хоче крові в правовому сенсі". За його словами, щотижня когось із високопосадовців має бути притягнуто до відповідальності.

Іван Баканов – затверджений голова СБУ

Депутати Верховної Ради IX скликання призначили за поданням президента нового голову СБУ. Ним став друг дитинства Зеленського Іван Баканов – за нього віддало голоси 319 народних обранців.

Баканову 45 років, народився він у Кривому Розі (Дніпропетровська область), як і Володимир Зеленський. Одружений, у сім'ї двоє дітей: Артур у 2018 році закінчив КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, Степан вчиться у школі.

Із президентом Баканов жив в одному будинку і вчився в одному виші в Кривому Розі. У голови СБУ дві вищі освіти. Спочатку він закінчив Криворізький економічний інститут за спеціальністю "ревізор", потім – Академію праці і соціальних відносин у Києві за спеціальністю "юрист". Як говорить сам Баканов, "за першою освітою я ревізор, за другою – прокурор".

29 серпня 2019 року. Іван Баканов виступає перед новообраними депутатами Верховної Ради до призначення головою Служби безпеки України. Фото: EPA

Іван Баканов довгий час був бізнесменом. До 2012 року він працював у сфері альтернативної енергетики, займався будівництвом малих гідроелектростанцій. Із початку 2013 року – голова товариства з обмеженою відповідальністю "Квартал 95", а з кінця 2013 року він керував студією "Квартал 95".

У 2017 році Баканов очолив партію "Слуга народу". Був начальником передвиборчого штабу Зеленського під час президентської кампанії. 22 травня 2019 року Баканова призначили першим заступником голови Служби безпеки України та начальником Головного управління у боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ.

Зеленський емоційно відреагував на призначення Баканова головою СБУ. У залі Верховної Ради можна було почути, як президент сказав: "Молодець, Ваня!"

Скандали і декларація

Дружина Баканова – громадянка РФ. 12 червня 2019 року Баканов спробував пояснити причини, чому вона протягом тривалих років перебуває у процесі оформлення українського громадянства. Він повідомив, що спеціальна перевірка у СБУ не виявила жодних обмежень під час призначення його на посаду заступника голови спецслужби, а також перешкод для надання йому допуску до державної таємниці.

10 липня Баканов став заочним учасником скандалу з президентом. На зустрічі з місцевими чиновниками в Борисполі Київської області Зеленський назвав секретаря Бориспільської міської ради Ярослава Годунка "розбійником" і вигнав із залу. Після закінчення виїзного засідання глава держави сказав, що подзвонить Баканову "з приводу цього чорта".

Відео: Espreso.TV / YouTube

Черговий скандал розгорівся наприкінці травня 2019 року, коли інформаційне агентство УНН повідомило, що Баканову вручили звання лейтенанта, незважаючи на те, що він ніколи не служив в армії і не перебував на військовому обліку. Далі українська спецслужба надала інформацію, де вказала, що Баканов отримав звання згідно з наданим військовим квитком, згідно з яким він перебував на обліку у Дзержинському районному військовому комісаріаті Дніпропетровської області. Наголошували, що на момент призначення він мав військове звання "рядовий запасу".

Прессекретарка президента України Юлія Мендель повідомила, що на той момент в.о. голови СБУ надали звання лейтенанта для того, щоб він міг мати доступ до секретної інформації.

Будучи на посаді першого заступника голови СБУ, Баканов заявив, що намагався подати електронну декларацію, проте йому пояснили, що так він може поставити під загрозу безпеку своїх близьких. Згідно з правилами, для співробітників відомства передбачено особливий порядок подання декларацій. Утім, раніше Баканов говорив, що з часом оприлюднить документ про доходи.

Погляди

Новий голова СБУ виступає за збереження за силовим відомством функцій правоохоронного органу. Ідеться і про збереження управління у боротьбі з корупцією та організованою злочинністю (так зване управління "К").

Під час свого виступу в залі Верховної Ради Баканов пообіцяв, що за місяць подасть законопроєкт про реформу СБУ. Він вважає, що "Служба безпеки України має стати технологічною, швидкою і міцною". За словами голови СБУ, на реформування структури піде три роки, перші кроки українці зможуть побачити за рік.

Раніше серед пріоритетів спецслужби Баканов назвав боротьбу з корупцією та тіньовим бізнесом. Він також пообіцяв, що СБУ буде адекватно реагувати на будь-який тиск на бізнес, зокрема виявляти своїх співробітників, причетних до незаконних дій.

У липні Баканов закликав президента провести позачергове засідання РНБО через телеміст між українським телеканалом NewsOne і російським каналом "Россия 1". Він повідомив, що СБУ надіслала лист медіахолдингу "Новини" (входять телеканали NewsOne, "112 Україна" і ZIK), в якому попередила про наслідки за спільні проєкти з телеканалами країни-агресора.

Перебуваючи в районі проведення операції Об'єднаних сил у прифронтовому Широкиному, Баканов закликав співробітників СБУ "захистити право українського народу жити і вільно розвиватися незалежній і сильній Україні".