"У Москві напевно будуть раді". 31-річний Себастьян Курц виграв парламентські вибори в Австрії G

Партія Курца посіла перше місце за підсумками виборів до нижньої палати парламенту Австрії
Фото: EPA

У вихідні в Австрії пройшли дострокові вибори до Національрату – нижньої палати місцевого парламенту. Перемогу здобула консервативна Австрійська народна партія, очолювана нинішнім міністром закордонних справ країни Себастьяном Курцом. Президент України Петро Порошенко, вітаючи Курца, назвав його людиною, "яка неодноразово бувала в Україні і яка добре знає українську тему". Водночас "Немецкая волна" зазначає, що тріумф політика може потішити і Москву. "ГОРДОН" коротко розповідає про Себастьяна Курца, який може стати наймолодшим керівником держави в Європі.

Кар'єрист

Зараз Себастьяну Курцу 31 рік, із 2013 року він очолює міністерство закордонних справ Австрії, із 1 січня 2017-го обіймає посаду чинного голови Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Курц належить до консервативної Австрійської народної партії із 17 років (із 2003 року), у 2008 році очолив молодіжне крило партії у Відні, у 2009-му – всю молодіжну організацію АНП. Навчання у Віденському університеті Курц покинув у 2011-му, коли йому запропонували посаду державного секретаря у міністерстві внутрішніх справ країни. Два роки потому – у 2013-му – Себастьян Курц обійняв посаду міністра закордонних справ, ставши наймолодшим главою зовнішньополітичного відомства у світі.

У травні цього року Курц став головою Народної партії і майже відразу добився проведення позачергових виборів, відмовившись співпрацювати із партнерами по коаліції із Соціал-демократичної партії.

Фото: EPA

Правий ухил

Видання "Немецкая волна" зазначає, що популярність Курца в країні зросла, коли 2015 року, у розпал міграційної кризи, він почав різко критикувати сусідню Німеччину, яка вимагала від інших країн ЄС приймати біженців зі Сходу (на посаді держсекретаря у справах інтеграції, політик говорив, що Австрії необхідно більше "культури гостинності"). Під час нинішньої виборчої кампанії Курц відкрито запозичив риторику ультраправих: він обіцяв перекрити міграційні потоки в Європу, знизити розмір допомоги для біженців, а також позбавити будь-якої допомоги інших іноземців, які не живуть в Австрії щонайменше п'ять років.

Критики австрійського глави МЗС стверджують, що перемогти на виборах йому вдалося тільки завдяки ультраправій риториці, зазначала британська газета The Guardian. В інтерв'ю німецькій радіостанції Deutschlandfunk австрійський оглядач Армін Вольф заявляв: виборці готові йти за Курцом, тому що той "представляє політику крайніх правих, але з людським обличчям".

Тепер Курцу, вочевидь, доведеться домовлятися про створення коаліційного уряду саме із правою Партією свободи, лідер якої Гайнц-Крістіан Штрахе обвинувачував главу МЗС у запозиченні програми націоналістів. За попередніми даними МВС Австрії, партія Курца здобула 31,4% голосів, а друге місце дісталося Партії свободи (27,4%). Третє місце посіла Соціал-демократична партія Австрії (26,7%), з якою лідер АНП відмовився співпрацювати у травні.

Телеканал France 24 зазначає, що ультраправі можуть увійти в уряд Австрії вперше з 2000 року (об'єднання із соціал-демократами вважають малоймовірним). Сам Курц, якщо отримає крісло канцлера, стане наймолодшим керівником держави в Європі, відібравши цей титул у 39-річного президента Франції Емануеля Макрона.

Курц про Україну

"Немецкая волна" пише, що у Москві перемогу Курца на позачергових виборах "напевно сприймуть із задоволенням". Напередодні вступу на посаду чинного голови ОБСЄ він говорив, що Австрія має намір добитися поступового зняття санкцій із Російської Федерації в обмін на поліпшення ситуації на Донбасі (український міністр закордонних справ Павло Клімкін називав цю пропозицію безглуздою).

Себастьян Курц (крайній ліворуч) і Павло Клімкін під час візиту до Маріуполя, 3 січня 2017 року. Фото: EPA

Імовірні партнери Курца по коаліції із Партії свободи і зовсім визнають Крим російським. Норберт Гофер, який минулого року балотувався на пост президента Австрії, говорив: "На мій погляд, Кримський півострів – це російська територія, це частина Росії, і було б цікаво подивитися, чи вистачить хоробрості в інших австрійських політиків висловити свою думку щодо цього питання".

Проте, Київ уважає перемогу партії Себастьяна Курца позитивною для України. "Перемога Курца та Народної партії в Австрії – це перемога людини, яка неодноразово бувала в Україні і яка добре знає українську тему. Це також перемога переконаного європейця, який знає важливість консолідованого ЄС для миру на континенті", – писав у Facebook президент України Петро Порошенко.

Такої ж думки дотримується посол України в Австрії Олександр Щерба. "Прихід Курца на посаду канцлера – це гарна новина для України. Він знає нашу проблематику, неодноразово відвідував Україну, зокрема лінію розмежування", – заявив дипломат у коментарі LB.ua.