Волкер: аналітик ЦРУ, чиновник НАТО, соратник Маккейна. Кого Держдеп США призначив спецпредставником в Україні?
Курт Волкер у міжнародній політиці не новачок, він уже приблизно 30 років займається питаннями безпеки. У новопризначеного спецпредставника Держдепартаменту є сформована думка про те, що відбувається на сході України і які кроки потрібні для врегулювання конфлікту. "ГОРДОН" з'ясував, чим займався Волкер до призначення, як він пов'язаний із сенатором-республіканцем Джоном Маккейном, і зібрав його головні цитати про Україну та Росію.
Ще у квітні видання Buzzfeed писало, що адміністрація президента США Дональда Трампа може створити посаду спеціального представника США для переговорів щодо ситуації в Україні, журналістам про це повідомили європейські чиновники. За часів президента Барака Обами ці функції виконувала Вікторія Нуланд, але її обов'язки на посаді помічника держсекретаря США у справах Європи і Євразії були ширшими. Тепер же Держдеп виділив для вирішення українських питань окремий пост.
Державний секретар США Рекс Тіллерсон оголосив про призначення Курта Волкера 7 липня, і вже через два дні вони разом прибули в Україну на переговори.ВН
Освіта і кар'єра
Інститут Маккейна, яким 55-річний Волкер керував на момент призначення на посаду спеціального представника в Україні, описує його як провідного експерта у США з міжнародної та національної безпеки із 30-річним досвідом роботи в державному, академічному та приватному секторах.
Волкер володіє п'ятьма мовами: англійською, французькою, угорською, іспанською та шведською, такі дані він указав у своєму профілі в Linkedin.
Дипломат закінчив Темпльский університет у Філадельфії, потім два роки навчався у Школі міжнародних відносин при Університеті Джорджа Вашингтона. Це найбільший у столиці США і один із найдорожчих у країні виш: навчання у 2017 році там коштувало понад $50 тис., разом із витратами на проживання в кампусі – понад $65 тис. на рік. Такі дані опублікував американський портал для абітурієнтів Start Class.
Волкер почав кар'єру як аналітик ЦРУ в 1986 році, через два роки перейшов на роботу в зовнішньополітичну службу Держдепу, у 1998 році став першим секретарем місії США при НАТО. Подальша його робота так чи інакше була пов'язана з НАТО і Держдепом: він обіймав посади заступника директора кабінету генсека НАТО Джорджа Робертсона, готував саміти НАТО в Празі (2002) та Стамбулі (2004), був заступником помічника держсекретаря з європейських та євразійських справ. У 2008 році президент США Джордж Буш призначив його постійним представником США в НАТО. З цієї посади він пішов за президента Барака Обами в травні 2009 року.
На момент нинішнього призначення, крім посади виконавчого директора в Інституті Маккейна, Волкер також обіймав посади позаштатного старшого наукового співробітника Центру трансатлантичних відносин Школи передових міжнародних досліджень Університету Джона Гопкінса, старшого радника Атлантичної ради, куратора коледжу МАС у Екс-ан-Провансі (Франція), був консультантом із міжнародного бізнесу, членом ради директорів Capital Trust Funds Trust, а раніше обіймав також посаду керівного директора з міжнародних зв'язків у лобістській компанії BGR.
З республіканцем Джоном Маккейном, який неодноразово висловлювався на підтримку надання Україні летальної зброї, Волкера пов'язує спільна робота в 1997–1998 роках, коли він був юристом у команді сенатора. Очолюваний Волкером Інститут Маккейна є частиною Університету Арізони і займається дослідженнями у сфері політики безпеки, а також готує фахівців у цій сфері.
Чим буде займатися Волкер на новій посаді
Волкер "відповідає за просування зусиль США щодо досягнення цілей, викладених у Мінських угодах", ідеться в повідомленні про його призначення на сайті Держдепу. Очікують, що він буде проводити регулярні зустрічі з представниками країн нормандського формату: України, Росії, Німеччини та Франції.
У Росії, найімовірніше, Волкеру доведеться контактувати з помічником Путіна Владиславом Сурковим, зазначає "BBC Україна". Про необхідність чиновнику на цій посаді працювати саме із Сурковим писав у квітні і Buzzfeed.
Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров на прес-конференції в Гамбурзі минулого тижня заявив, що у Вашингтона і Москви є спільний інтерес – прискорити реалізацію Мінських угод, і що Волкера вже чекають у Кремлі.
"Розраховуємо, що найближчим часом американський представник щодо українського врегулювання прибуде до Москви для консультацій", – сказав глава МЗС Росії 7 липня.
Але 9 липня Волкер разом із Тіллерсоном прибув до Києва, а не Москви. Тіллерсон провів на переговорах у столиці кілька годин, а Волкер затримається в Україні на кілька днів, щоб вивчити ситуацію.
"Я вдячний, що ви дасте йому можливість провести кілька днів тут, щоб оцінити перспективи уряду і народу України щодо цього складного питання. Посол Волкер – відомий дипломат, і я радий, що він узяв на себе цю роль", – заявив Тіллерсон.
Цитати Волкера про Україну та Росію
Про ситуацію в Україні Курт Волкер висловлювався не раз: в інтерв'ю "Голосу Америки" 13 серпня 2014 року і незадовго до призначення у 2017 році. Докладно про свою позицію щодо цього питання він також пише в авторській статті "Називаймо українське припинення вогню тим, чим воно є насправді", опублікованій на сайті Foreign Policy в лютому 2015 року.
"ГОРДОН" зібрав найяскравіші вислови представника Держдепу про конфлікт на сході України і російську агресію.
"Найкращий спосіб протистояти нападам на Україну і російській пропаганді – посилити Україну. Тут багато роботи, уряд важко працює над цим. Ми повинні побачити Україну стійкою, життєздатною, успішною і сильною демократією. Щоб вона була привабливою для східних регіонів".
"Гуманітарний конвой дасть змогу Росії показати, що в неї є доступ до цих територій, що вона може надати допомогу населенню і, можливо, одночасно завезе контрабандою людей і обладнання. Українським військовим доведеться або дати відсіч цим спробам, або пропустити вантаж. Обидва варіанти грають на руку Росії".
"Відверто кажучи, Росія налаштована так, що зупинити її можна тільки військовою силою, а це означає військову конфронтацію з Росією. Схоже, що Україна готова дати відсіч Росії принаймні в межах своїх кордонів, але решта Європи не готова, і я думаю, Україні знадобиться набагато більше підтримки: і від Європи, і від США".
"Вітаючи негайне припинення насильства, якщо це дійсно станеться, США повинні повною мірою просуватися вперед щодо ширшої стратегії фінансової підтримки України, зміцнювати київські збройні сили, домагатися виведення всіх російських сил і відновлювати суверенітет України над своїми власними територіями".
"Припинення вогню встановлює міжнародну присутність всередині України, контрольовану Організацією з безпеки і співробітництва в Європі, для поліцейської лінії контролю і розподілу сил. Це рівносильно інституціоналізації замороженого конфлікту всередині України, як у випадку з Абхазією і Південною Осетією в Грузії та Придністров'ям у Молдові. Саме цього і хоче Кремль".
"Росія сфабрикувала війну, яка дала змогу їй отримати важелі впливу на Київ і Європу".
"Ні Європа, ні Сполучені Штати не можуть погодитися зі створенням нового замороженого конфлікту. Для цього вони повинні взяти офіційну політику невизнання приєднання Криму до Росії, як це було у випадку з прибалтійськими державами, коли вони були окуповані Радянським Союзом".
"Захід повинен запропонувати ефективний пакет фінансової допомоги для України, зокрема зобов'язання МВФ, але додавши пряму підтримку США і ЄС. Такі кошти будуть пов'язані із здійсненням Києвом економічних і політичних реформ у боротьбі з корупцією, впровадженням прозорості та поліпшенням ділового клімату. Украй важливо, щоб частина України, яка, як і раніше, вільна, була всеохопною, успішною і стійкою".
"Коли діло доходить до військової допомоги, час для півзаходів завершується. Ми повинні почати повномасштабні зусилля з навчання, оснащення і консультування українських сил оборони. Це повинно включати постачання високотехнологічних протитанкових, контрбатарейних і зенітних систем, передавання даних, направлення військових радників безпосередньо в Міністерство оборони України".
"Захід повинен також надати обладнання і радників, щоб допомогти Україні відновити контроль над своїм міжнародним кордоном із Росією. Україна сьогодні навіть не має доступу до всього кордону. Європейському союзу та Сполученим Штатам слід також продовжувати підвищувати ставки санкцій щодо Росії".
"Ми повинні ввести в дію превентивні сили НАТО в країнах Балтії, Грузії, Молдови, Румунії та Західній Україні поряд із Придністров'ям. Ми не повинні помилятися, як у Криму і на сході України, і чекати, поки Росія почне підривні військові дії".
"Західні лідери повинні бути готові до того, що Росія ще більше загострить ситуацію. Москва може прагнути відкрити нові фронти за допомогою етнічних демонстрацій у країнах Балтії або відключень енергії".
"Тільки завдяки рішучості, навіть під ескалацією, ми можемо переконати Путіна в тому, що витрати для нього особисто і для Росії нестерпні. І тільки тоді в України є шанс відновити стійкий мир".