Якою могла бути розмова Зеленського і Трампа, якби Київ підготувався, або "Пане президенте! Ми захоплюємося вашими зусиллями з боротьби із прогнилою бюрократією США" G

Президент України Володимир Зеленський і президент США Дональд Трамп уперше особисто зустрілися 25 вересня 2019 року в Нью-Йорку під час Генасамблеї ООН уже після скандалу з телефонними переговорами
Фото: president.gov.ua

Інформація, що президент США Дональд Трамп міг тиснути на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня 2019 року, призвела до світового резонансу й запустила процедуру імпічменту американського лідера. Публікація стенограми переговорів глав держав лише посилила розгортання скандалу. До звинувачень на адресу Трампа додалися звинувачення на адресу Зеленського в підіграванні співрозмовнику й некоректних висловлюваннях про європейських лідерів. Відсутність ретельної підготовки до таких переговорів – ось головна помилка української сторони, переконаний американський аналітик і колишній радянський розвідник Юрій Швець, який понад 25 років проживає у США. Спеціально для "ГОРДОН" він проаналізував, що і як треба було відповідати Трампу, щоб заручитися підтримкою американської сторони й відстояти інтереси України.

Щодо розмови Зеленського і Трампа. Погляд із Вашингтона

На тексті телефонної розмови президентів США та України потопталися вже всі, хто хотів і міг. Але внаслідок подій, що сталися після цього дзвінка, країна опинилася у важкій ситуації. Тому хотілося б за можливості без емоцій обговорити, що пішло не так і що зробити, щоб вийти із цієї ситуації живим.

Оточення президента України навіть не розуміє, що до розмови із Трампом потрібно готуватися

По-перше, в розшифруванні розмови із Трампом я не побачив ознак того, що президент Зеленський був до неї готовим. Навіть більше, у мене склалося враження, що оточення президента України навіть не розуміє, що до такої розмови потрібно готуватися. Це не може не викликати жалю.

Один із моїх професійних "гуру", який брав участь в операції з викрадення атомної бомби у США, а потім працював із легендарною агентурною мережею у Великобританії, свого часу розповідав, що перед кожною важливою зустріччю він брав аркуш паперу й олівець, сідав за стіл і готував детальний план майбутньої розмови. Це мало приблизно такий вигляд: якщо співрозмовник скаже мені А я відповім йому B, якщо він відповість на це C, то я скажу D. Але якщо він замість C скаже E, то я можу відповісти F, G або H. І так уся розмова у трьох варіантах: найгірший, найкращий і найімовірніший. Так він готувався до зустрічі з об'єктами розроблення, вербування та джерелами інформації і був легендою у своїй справі.

Слідів ретельної підготовки української сторони до розмови із Трампом у розшифруванні цієї розмови немає. І це проблема не пана Зеленського, а його найближчих радників. Історична місія нового президента України – прибрати з арени як клас усю так звану еліту, яка довела країну до ручки за довгі роки незалежності. Це архіскладне завдання, і якщо він його розв'яже, йому можна пробачити все (або майже все). Поки він над ним працює цілком задовільно.

Крім того, пан Зеленський не зобов'язаний знати тонкощі спілкування з іноземними представниками, оскільки все попереднє життя займався іншим. Але це зобов'язані знати або хоча б розуміти його помічники. І тут ми знову підходимо до наболілого питання про критерії призначення на керівні посади в Україні. Країною в різний час керували колишні продавці пиріжків, "любі друзі", кореші й бізнес-партнери. Результат відомий. Щоб витягнути Україну з того стану, у якому вона опинилася, потрібні професіонали. А "свій хлопець" – це, як відомо, не професія.

Територіальну цілісність України має бути захищено, інакше десятки держав вирішать, що західні гарантії нічого не варті

По-друге, у тексті розмови Трампа й Зеленського я не побачив ознак того, що серед його найближчого оточення розуміють зовнішньополітичні проблеми України, а також ті можливості, які вона має для їх розв'язання.

А ці можливості є, і чималі. От якою, наприклад, могла б бути розмова президентів Зеленського і Трампа за умови відповідної підготовки в Києві.

Про додаткову військову допомогу Україні.

Зеленський – Трампу: "Пане президенте! Ми в Україні високо цінуємо ваші зусилля для розв'язання ГОЛОВНОЇ проблеми міжнародної безпеки – нерозповсюдження ядерної зброї. Зокрема, це стосується ваших рішучих дій із боротьби з ядерними програмами Ірану й Північної Кореї.

І в цій справі ми з вами в одному човні. Україна – перша й поки що єдина країна, яка відмовилася від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки великих держав. Її приклад –іншим наука. Ми ж із вами розуміємо, що лідери Ірану та Північної Кореї, коли ви закликаєте їх відмовитися від ядерної зброї, насамперед дивляться на долю України. І ми з вами розуміємо, що агресія РФ проти України – це страшний удар по режиму нерозповсюдження ядерної зброї і по зусиллях США цей режим зберегти.

Наша боротьба проти агресії РФ – це наш внесок у вашу боротьбу за згортання ядерних програм Ірану й Північної Кореї. Ми хочемо на практиці продемонструвати, що, відмовившись від атомної бомби, можна гарантувати свою безпеку завдяки гарантіям західних партнерів. У цій боротьбі ми втратили понад 13 тис. наших найкращих людей, що є пропорційним до загальної чисельності населення, близьким до втрат США у війні у В'єтнамі. Це наш внесок у розв'язання ваших стратегічних завдань.

Але територіальну цілісність України має бути захищено, інакше десятки порогових держав неминуче вирішать, що західні гарантії нічого не варті й володіння атомною бомбою – це єдина гарантія їхньої безпеки. У зв'язку із цим просимо вас збільшити постачання зброї стримування агресора, включно із Javelin.

Уперше після Другої світової у Європі одна держава напала на іншу. І в цих умовах нам пропонують "формулу Штайнмаєра". Насправді це "формула товариша Сталіна"

А ось що можна було б сказати у відповідь на заяву Трампа про недостатню підтримку України з боку Німеччини і Франції.

Зеленський – Трампу: "Пане президенте! Ви маєте рацію. Ця допомога явно не відповідає серйозності ситуації. Адже ми з вами розуміємо, що агресія РФ проти України практично зруйнувала систему безпеки Європи, закріплену в заключному акті, підписаному в Гельсінкі в 1975 році.

ОБСЄ не змогла довести свою ефективність і потребує величезних зусиль із реанімації. Уперше після Другої світової війни в Європі одна держава напала на іншу й анексувала величезну частину її території. І в цих умовах нам пропонують так звану формулу Штайнмаєра, яка передбачає проведення виборів на окупованих Кремлем територіях України.

Насправді, це "формула товариша Сталіна". Саме за цією формулою після Другої світової війни в окупованих Москвою країнах Східної Європи провели вибори, унаслідок яких ці країни на десятиліття перетворилися на маріонеток Кремля і розпочалася "холодна війна".

В історії немає прикладів, коли б в окупованих Кремлем країнах проводили вільні демократичні вибори. До речі, Німеччина на довгі десятиліття виявилася розколотою за цією самою "формулою товариша Сталіна". Тому ми шоковані, що Німеччина зараз пропонує таку формулу Україні. Прошу вас, пане президенте, із притаманним вам авторитетом роз'яснити це європейським партнерам".

Україна – передова лінія боротьби за збереження режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Тому надання всілякої допомоги Україні відповідає першорядним інтересам еліт США, Європи та Японії

Нарешті, ось що можна було б сказати на прохання Трампа надати йому скандальну "послугу".

Зеленський – Трампу: "Ми захоплюємося вашими зусиллями з боротьби із прогнилою бюрократією у США. Моя адміністрація в Україні почала робити приблизно те саме. У межах цієї боротьби я призначу нового прокурора. Це чесна людина, яка вестиме безкомпромісну боротьбу з корупцією. І якщо під час розслідування буде виявлено, що хтось із громадян США був причетним до порушення українських законів, наші правоохоронні органи негайно повідомлять про це відповідні відомства США і будуть готовими до тісної співпраці. Я даю вам своє слово: будь-який громадянин США, причетний до корупційних дій в Україні, стане об'єктом ретельного розслідування".

Зрозуміло, ця розмова могла б мати й інші акценти та нюанси. Але корисно розуміти загальну картину, яка полягає в тому, що Україна є передовою лінією боротьби за збереження режиму нерозповсюдження ядерної зброї й відновлення колективної системи безпеки в Європі, зруйнованої агресією РФ. Тому надання всілякої допомоги Україні відповідає першорядним інтересам еліт США, Європи та Японії.

І про це офіційні особи України мають з усією чіткістю заявити своїм західним візаві, роблячи це дипломатично, наполегливо і професійно. Інакше Захід і далі вдаватиме, що це "ваша проблема", маючи на увазі Україну і РФ.