9 травня в Україні святкують День матері. Що відомо про це свято. Головне
9 травня в Україні святкуватимуть не тільки День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, а й День матері. Звідки і коли прийшла традиція цього свята – у матеріалі "ГОРДОН".
Що за свято?
В Україні щорічно у другу неділю травня святкують День матері.
Свято запровадили у травні 1999 року указом тодішнього президента Леоніда Кучми на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації "Жіноча громада", Спілки жінок України та громадської організації "Союз українок". Текст указу розміщено на офіційному сайті Верховної Ради.
Цього року День матері припав на неділю, 9 травня.
Це міжнародне свято, але в різних країнах світу День матері припадає на різні дати. У більшості країн – США, Канаді, Австралії, Італії, Індії, Мексиці тощо – його, як і в Україні, святкують у другу неділю травня. У Норвегії, наприклад, цей день припадає на другу неділю лютого, у Грузії – 3 березня, у Вірменії – 7 квітня, у Білорусі – 14 жовтня.
У Болгарії, Азербайджані, Вірменії, Молдові та низці інших країн День матері святкують разом із Міжнародним жіночим днем 8 березня.
Кого і як вітають?
Цього дня вітають усіх матерів (незалежно від віку) та вагітних жінок. Усіх жінок, як на свято 8 Березня, вітати не потрібно.
У кожній країні склалися свої звичаї святкування Дня матері. Переважно цього дня заведено дарувати мамам і майбутнім мамам квіти, листівки, подарунки, влаштовувати святкові обіди або вечері в сімейному колі.
Наприклад, у Мексиці День матері – одне з найшанованіших свят (припадає на 10 травня). Починати святкування там заведено з виконання а капела своєрідної серенади на честь мами – пісні Las Mañanitas ("Світанок").
У США й Австралії є традиція носити цього дня на одязі квітку гвоздики. Білі гвоздики вибирають на спомин про померлих матерів.
Два роки тому в День матері в Києві відбувся марш матерів українських військових, загиблих на війні на Донбасі. Сотні матерів із портретами вбитих синів пройшлися Хрещатиком до Михайлівської площі, де поклали квіти до Стіни пам'яті.
Історія свята
Цьому святу майже 150 років. Ідею встановлення такого свята приписують відомій свого часу американській пацифістці й активістці Джулії Ворд Гоув. 1872 року вона опублікувала прокламацію, згідно з якою День матері має символізувати єднання всіх матерів у боротьбі за мир на всій Землі. Тоді ідея Гоув не мала широкої підтримки.
Є ще одна версія виникнення цього свята. 1907 року американка Анна Джарвіс на спомин про свою померлу маму – учасницю руху за мир Анну Марію Рівз-Джарвіс – виступила з ініціативою встановити День матері. Джарвіс написала лист політикам, чиновникам і видатним діячам із різних сфер із пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. 1910 року Західна Вірджинія, рідний штат Джарвіс, першим визнав День матері офіційним святом. За чотири роки Конгрес США постановив зробити це свято загальнонаціональним.
Після Першої світової війни це свято з'явилося й у Європі. Першими День матері запровадили в себе Швеція, Норвегія, Данія, Німеччина, Чехія. На сьогодні це свято є в більше ніж 150 країнах світу.