"Бахнули керосинчик у кастрік". Кому з політиків, журналістів і активістів спалили авто за час президентства Зеленського. Список
Протягом останніх півтора року чи не щомісяця з'являлися повідомлення про підпал автомобіля тієї чи іншої медійної персони. З останніх прикладів – спалення автомобілів ексглави Офісу президента України Андрія Богдана, нардепа Гео Лероса, якого збираються виключити з фракції "Слуга народу", журналістів програми розслідувань "Схеми". Кому ще з чиновників, політиків і журналістів підпалили машини – у матеріалі видання "ГОРДОН".
Хай хто це зробив, я вас знайду
Увечері 28 серпня в Києві підпалили Mercedes, який належить народному депутатові від "Слуги народу" Гео Леросу.
"Хай хто це зробив, я вас знайду, ви рано радієте", – пообіцяв політик. Пізніше, виступаючи із трибуни Верховної Ради, Лерос підкреслив: "Хочу лише сказати: виклик я приймаю і нікому цього не пробачу!".
За словами Лероса, камери відеоспостереження, які було спрямовано на парковку, де стояв його автомобіль, не працювали. "Приїхала лабораторія поліції, виявляється, камера із сусіднього будинку, спрямована на парковку, два тижні тому перестала працювати в режимі запису", – зазначив нардеп.
Тієї самої ночі на офіційному сайті Нацполіції в Києві з'явилося повідомлення про перевірку за фактом пожежі.
"Правоохоронці проводять огляд місця події, вивчають записи з камер відеонагляду та спілкуються зі свідками й очевидцями для встановлення причини загоряння автівки. Подія зареєстрована в журналі єдиного обліку заяв і повідомлень Печерського управління поліції. Після проведення першочергових слідчих дій буде надана правова кваліфікація події", – ідеться в повідомленні поліції.
Правоохоронці уточнили, що внаслідок інциденту згорів автомобіль марки Mercedes. У декларації за 2019 рік Лерос вказував, що йому належить автомобіль Audi R8 2008 року випуску, окрім того, він користується BMW 220D 2014 року випуску і Ford Capri 1980 року випуску, які не є в його власності. Mercedes у декларації не вказано.
У травні 2020 року розгорівся публічний скандал за участю Лероса. Він оприлюднив відеозаписи, на яких брат глави Офісу президента України Андрія Єрмака Денис Єрмак нібито обговорює питання призначення людей на державні посади.
Андрій Єрмак пригрозив Леросу розслідуванням. Його брат назвав записи "нарізкою" і справою рук шахраїв, але не заперечував, що на плівках саме він. Президент Володимир Зеленський заявив, що цими записами хотіли шантажувати його.
У травні невідомі підпалили мотоцикл Дмитра Штанька і підкинули гранату в автомобіль Сергія Шумського. Обидва є фігурантами справи про "плівки Єрмака".
1 вересня у "Слузі народу" заявили про виключення Лероса із фракції.
Погані новини продовжуються
У ніч на 17 серпня 2020 року невідомі підпалили автомобіль журналістів програми розслідувань "Схеми" (спільний проєкт "Радіо Свобода" і телеканала "UA:Перший"). Машину було припарковано біля будинку водія знімальної групи у Броварах Київської області. Журналіст "Схем" Михайло Ткач написав у Facebook, що останній матеріал, який знімали за допомогою цієї машини, – "Королі доріг", про перших осіб держави, які порушують правила дорожнього руху.
"Погані новини продовжуються. Авто, на якому ми протягом чотирьох років знімаємо матеріали, які ви всі бачили, спалили. Останній матеріал, над яким ми працювали з важливим членом знімальної групи водієм Борисом Мазуром на Kia Cerato, – це "Королі доріг". Його вже подивилося майже 700 тис. глядачів на YouTube", – зазначив журналіст.
Ткач підкреслив, що під час зйомок і в самому матеріалі він неодноразово говорив про те, що за автомобілем і журналістами вели спостереження співробітники Управління державної охорони України.
Головна редакторка програми "Схеми" Наталія Седлецька вважає, що за підпалом машини, якою користувалися журналісти-розслідувачі, можуть стояти фігуранти розслідувань. Також до нього може бути причетним колишній заступник глави Адміністрації Президента Андрій Портнов, вважає журналістка.
"З очевидних думок – десь рік тому Андрій Портнов опублікував усі персональні дані наших водіїв. Їхні паспорти, номери авто, адреси проживання та погрожував редакції. У Нацполіції є навіть кримінальна справа із цього приводу, яка, втім, не рушить із місця. А в минулу п'ятницю Портнов укотре опублікував ось таке: "Маргінальне "Радіо Свобода" – продовжую комплекс навчально-виховних заходів", – нагадала Седлецька.
26 серпня глава МВС Арсен Аваков заявив, що двох із чотирьох підозрюваних у підпалі авто журналістів оголосили в розшук. Перший, за словами Авакова, є жителем Луганська, а другий його спільник – із Києва. Того самого дня обвинувачення попросило суд не озвучувати імені та прізвища підозрюваного. Його заарештували на два місяці з можливістю вийти під заставу в розмірі 176 тис. грн.
30 серпня начальник поліції Київської області Андрій Нєбитов опублікував у Facebook імена і фотографії ще двох осіб, яких розшукують за підозрою в організації підпалу авто журналістів програми "Схеми". За інформацією Нєбитова, обоє підозрюваних діяли у складі організованої злочинної групи.
"Встановлюємо замовників. І це точно особи, яким було вигідно створити напруження між владою, правоохоронцями і журналістською спільнотою шляхом знищення майна відомих у суспільстві діячів", – підкреслив голова поліції Київської області.
Поліція кваліфікувала підпал автомобіля як умисне знищення або пошкодження майна через підпал. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від трьох до 10 років.
Щойно мені спалили машину, підійшла людина в масці
Це не перший випадок підпалу автомобіля співробітників "Радіо Свобода". 30 січня вночі підпалили Mitsubishi Colt Галини Терещук, яка працює у львівській філії радіостанції.
"Щойно мені спалили машину, підійшла людина в масці", – написала Терещук у Facebook.
Як писало "Радіо Свобода", за словами свідків, до машини підійшов чоловік у масці, поклав під двірники на лобовому склі автомобіля пакети, підпалив їх і втік.
"Відразу після опівночі ми із чоловіком почули, як спрацювала сигналізація, і коли чоловік визирнув у вікно, то побачив, що машина вже горіла", – розповіла журналістка "Інтерфакс-Україна".
6 лютого Аваков повідомив, що підозрюваного у підпалі затримали. Ним виявився 19-річний студент, житель Хмельницького Якоб Сарахман. 25 травня його засудили до п'яти років позбавлення волі з випробувальним строком три роки, повідомляв Zaxid.net. Злочинець розповів, що погодився підпалити автомобіль Терещук за 5 тис. грн.
17 серпня стало відомо, що СБУ затримала організатора підпалу автомобіля журналістки "Радіо Свобода". За інформацією Zaxid.net, ним виявився ексспівробітник львівської поліції, 43-річний майор Михайло Чердак.
Розцінюю це як погрозу від влади
Приблизно о 3.00 11 серпня невідомі спалили автомобіль Tesla, що належить колишньому главі Офісу президента України Андрієві Богдану. Він написав, що розцінює подію як погрозу від влади.
"Сьогодні вночі невідома особа підпалила мій улюблений і задекларований автомобіль Tesla S. Хоча втрата важка (автомобіль згорів ущент), але я не сприймаю це близько до серця. Звичайно, всіх хвилює питання, хто це зробив і чому? Оскільки це лише черговий момент у ряду кримінальних справ проти мене і моїх друзів та чорнушних хвиль у ЗМІ, я розцінюю це як погрозу від влади", – написав Богдан.
Він заявив про "символізм", оскільки минуло рівно пів року, як він звільнився з Офісу президента.
"Я розумію, що замовник цього злочину має певний кримінальний досвід, а його співучасники сидять у найвищих владних кабінетах, проте, дорогенькі, кризові історії – моя робота. Перекладаю: це ви зараз бахнули керосінчіку в кастрік. Ну що ж, будемо зараз активно виводити вас на чисту воду і постараємося забезпечити вас комфортними умовами відбування покарання (про комфортні – не обіцяю)", – додав колишній глава ОПУ.
Богдан опублікував відео з камер спостереження, на якому видно момент підпалу авто невідомим.
За фактом підпалу було відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу (умисне знищення або пошкодження майна).
Богдана 21 травня 2019 року призначили главою Адміністрації Президента. 25 червня він став керівником перейменованого відомства – Офісу президента. 11 лютого 2020 року глава держави Володимир Зеленський звільнив Богдана.
Згідно з електронною декларацією, Богдан володіє автомобілями Tesla Model S і Tesla Model X.
Моменти переживання моїх рідних будуть дорого коштувати цим виродкам
Уранці 16 липня в Миколаєві невідомі спалили автомобіль Volvo, який належить голові обласної організації "Національного корпусу", учаснику війни на Донбасі Денисові Янтарю. Активіст став відомим після суперечки із президентом Володимиром Зеленським у Золотому.
Янтар заявив у Facebook, що "слабко вірить" в успіх поліцейського розслідування і буде "по-іншому" шукати зловмисників.
"Такі втрати – буденність для людини з активною життєвою позицією, і я адекватно ставлюся до таких речей. А от моменти переживання моїх рідних у зв'язку із цими обставинами будуть дорого коштувати цим виродкам. Я завжди відкрито висловлюю позицію, відкрито конфліктую і завжди відповідаю за свої вчинки та слова, чого і раджу іншим. У мене всього два припущення, хто міг це зробити, поки абстрактно зазначу: політичні опоненти чи криміналітет", – написав Янтар.
Згідно з повідомленням департаменту комунікацій обласного управління Національної поліції, слідчі кваліфікували інцидент за ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу України (умисне знищення або пошкодження майна, вчинене через підпал, вибух або в інший загальнонебезпечний спосіб, або яке заподіяло майнової шкоди в особливо великих розмірах, або призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків), санкція якої передбачає позбавлення волі на строк від трьох до 10 років.
Янтар став відомим завдяки суперечці із президентом Зеленським у Золотому Луганської області. 26 жовтня 2019 року в районі, де мало відбутися розведення сил та засобів, глава держави емоційно поспілкувався з добровольцями і висунув вимогу вивезти зброю. "Послухай, я президент цієї країни. Мені 42-й рік. Я ж не лох якийсь. Я тобі прийшов і сказав: зброю забери", – сказав Зеленський Янтарю. Той стверджував, що розведення військ – безглуздя.
Безпосередньо погроз не отримував, але натяки і привіти були кожен день
У ніч на 12 березня в Києві згорів KIA Cerato 2008 року – автомобіль тодішнього в.о. голови Державної екологічної інспекції, екснардепа Єгора Фірсова.
"Пожежники прибули оперативно й загасили вогонь, але відновити авто вже не можна, – написав Фірсов у Facebook і уточнив, що пов'язує подію зі своєю професійною діяльністю. – Мабуть, так оцінили роботу моєї команди на чолі екоінспекції. Реальні штрафи для забруднювачів, антикорупційні чистки не подобаються багатьом. Ось і відповідь".
Пізніше Фірсов написав, що на посту голови екологічної інспекції "безпосередньо погроз не отримував", але "натяки, привіти" були кожен день.
"За три місяці ми звільнили десятки людей, які працювали в інспекції на керівних посадах більше ніж 10 років. По деяких епізодах навіть відкриті кримінальні провадження. Хтось із цих людей може сприймати це як особисте і думати про помсту. З іншого боку, кожен день ми заходимо на сотні підприємств. І штрафуємо на мільйони, не звертаючи уваги на прізвища власників. Такий широкий спектр діяльності не дає мені можливості підозрювати когось конкретно. Усі свої припущення я виклав поліції, яка ретельно мене опитала. Безпосередньо погроз або попереджень я не отримував. Натяки, привіти через когось тощо – це було і є кожен день. Але писати або заявляти в поліцію про таке безглуздо", – зазначив Фірсов.
У коментарі виданню "ГОРДОН" Фірсов додав, що назвав поліції імена людей, яких він підозрює в підпалі своєї машини.
"Я передав слідству перелік людей, яких я підозрюю у причетності до цих дій, виклав факти. Називати їхні імена публічно не буду, щоб не заважати слідству. А моє завдання зараз – максимально підтримувати і сприяти йому", – сказав Фірсов.
Поліція відкрила за фактом підпалу кримінальне провадження за ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу України (умисне знищення або пошкодження майна, вчинене через підпал, вибух або в інший загальнонебезпечний спосіб, або яке заподіяло майнової шкоди в особливо великих розмірах), але Фірсов припустив, що надалі справу можуть перекваліфікувати.
Кому це вигідно? Купа варіантів – від контрабандистів до деяких окремих співробітників митниці
У ніч на 26 листопада 2019 року невідомі спалили автомобіль Skoda Octavia, що належить сім'ї виконувача обов'язків керівника Одеської митниці Ігоря Резніка. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив тодішній голова Державної митної служби Максим Нефьодов і оприлюднив фото й відео з камер відеоспостереження.
"Уночі на закритій стоянці митниці спалили Skoda Octavia, яка належала сім'ї Ігоря Резніка, в.о. керівника Одеської митниці. На відео видно, що хтось перебрався через паркан, кинув пляшку й утік. Кому це вигідно? Купа варіантів – від контрабандистів до деяких окремих співробітників митниці, яких ми образили боротьбою зі схемами. Наприклад, тільки вчора в Одесі затримали контейнер із технікою Apple та Sony на $300 тис. і склали протоколи на 5,7 млн грн щодо чотирьох нових авто BMW", – написав Нефьодов.
Нефьодов закликав керівництво Міністерства внутрішніх справ, Службу безпеки України і Національну поліцію оперативно розслідувати злочин.
"Боротьба з контрабандою – це війна, і ми мусимо перемогти!" – додав ексголова української митниці.
І тоді вже в хід іде брудне-бандитське
13 червня минулого року на Закарпатті спалили автомобіль колишнього першого заступника міського голови Ужгорода Іштвана Цапа. Про це чиновник повідомив у Facebook.
На ранок після інциденту посадовець написав у соцмережах, що підпал свого авто пов'язує з тим, що "підла і страшна система не терпить людей, які, незважаючи ні на що, твердо стоять на своїй позиції".
"Коли заважаєш системі і тебе не можуть купити – тебе залякують, переслідують за надуманими кримінальними справами, дискредитують, цькують через продажних глашатаїв, намагаються запроторити за ґрати, усувають десятки разів із посади, кілька разів незаконно звільняють. Підла і страшна система не терпить людей, які, незважаючи ні на що, твердо стоять на своїй позиції. І тоді вже в хід іде брудне-бандитське", – заявив Цап.
На сайті поліції Закарпатської області зазначали, що анонімне повідомлення про займання авто правоохоронцям надійшло о 4.17. На місці події поліція вилучила речові докази. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 194 (умисне знищення майна через підпал) Кримінального кодексу України.
На початку 2017 року Цапа підозрювали у вимаганні хабаря в розмірі 40 тис. грн за дозвіл на приватизацію землі. У лютому Апеляційний суд Закарпатської області ухвалив рішення про взяття під варту Цапа з альтернативою застави в розмірі 240 тис. грн. Цап заставу вніс і вийшов із СІЗО. Тоді саме сесія Ужгородської міськради скасувала посаду першого заступника міського голови. 2017 року невідомі вже намагалися спалити авто Цапа, але спроба не вдалася, повідомляє Zaxid.net.