Чи розпочне Росія нове вторгнення в Україну? Прогнози відомих аналітиків G

За даними Білого дому, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша із 2014 року, коли РФ розпочала пряме воєнне вторгнення
Фото: ЕРА
Росія щонайменше другий тиждень поспіль зосереджує війська вздовж українського кордону і перекидає військову техніку в окупований Крим. Українська розвідка не відкидає спроби просування військ РФ углиб української території. Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. Це новий виток війни чи "гра м'язами"? "ГОРДОН" зібрав думки експертів.
Тисяча жертв туди, 10 тис. сюди... Путіна це не цікавить

Російський опозиціонер, 13-й чемпіон світу із шахів Гаррі Каспаров оцінює ризики нового витка воєнного конфлікту "50 на 50". На його думку, президент РФ Володимир Путін може наважитися на загострення ситуації на Донбасі, щоб відвернути увагу від іще одного опонента Кремля Олексія Навального, який оголосив голодування в колонії з вимогою допустити до нього лікарів.

"Обговорюючи підготовку російської провокації на Донбасі, загадувати щось безглуздо, тому що все відбувається в голові однієї людини. Ми ж розуміємо, що все вирішує російський диктатор. Як він вирішить, сказати складно, тому що будь-яка воєнна авантюра для диктатора – це ризики і ймовірність потенційної поразки. Тут на кону багато чинників, і не відкидаю, що вирішальним може виявитися бажання Путіна відвернути увагу від Навального – просто розпочати війну заради того, щоб тема Навального зникла з перших шпальт газет", – написав Каспаров на своїй сторінці у Facebook.

Він переконаний, що в Путіна "немає алергії на кров" і кількість нових потенційних жертв не є для нього аргументом, якщо йдеться про зміцнення своєї влади.

"Я давав нещодавно інтерв'ю CNN і висловив цю думку, а людина на тому кінці дроту почала говорити: "Ні, ну такого ж не може бути. Не можуть розпочати війну". Відповідь: можуть. Тому що, на думку Путіна, усе це чинники, які загрожують його владі або зміцнюють її. І за відсутності алергії на кров, і коли там уже такі жертви, яких зазнала Росія, і держави, що нас оточують, навіть такі далекі, як Сирія, від агресивних злочинних дій путінського режиму, там уже рахунок на числівники йде. Тому, як то кажуть, тисяча туди, 10 тис. сюди... Путіна це не цікавить", – переконаний Каспаров.

Путін упевнений, що американці дали завдання Зеленському наїхати на Медведчука

Президент Грузії у 2004–2013 роках, голова Виконавчого комітету реформ в Україні Михайло Саакашвілі вважає, що в загостренні ситуації на сході України дуже багато інформаційно-пропагандистського складника, який мало співвідноситься з реальністю. Про це він заявив в ефірі радіостанції "Эхо Москвы".

"Наскільки я розумію, на Донбасі взагалі нічого не відбувається наразі, окрім пропагандистських ігор навколо Донбасу. Це для  мене схоже на те, що відбувалося щодо так званої Південної Осетії, коли весь мій уряд був у відпустці, коли я сам був із сім'єю у відпустці (у санаторії лікувався), а на російських каналах я бачив, що там у нас стріляють, масово людей евакуюють, там практично війна починається. Я телефоную туди, питаю: що відбувається? "Нічого не відбувається". Але там уже було 50 російських військових кореспондентів, як згодом з'ясували, і вони створювали ситуацію, що ось щось дуже сильно відбувається. Ось приблизно таке на Донбасі зараз", – сказав Саакашвілі.

Експрезидент Грузії не відкидає, що основна мотивація Путіна наразі – образа. Саакашвілі вважає, що кремлівський лідер ображений на президента США Джо Байдена, який назвав його вбивцею, і на президента України Володимира Зеленського, який наклав санкції на кума Путіна, народного депутата від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора Медведчука.

"Не вважаю, що Путін до кінця знає, який остаточний результат його вектора. Йому треба як вуличному пацану, як паханові поставити позицію. Прийшла нова адміністрація США – адміністрація Байдена. Байден його обізвав убивцею. Потім, щойно прийшла нова адміністрація, в Україні почали ображати його кума Медведчука, якого ніхто не смів раніше чіпати. [...] Американці, на думку Путіна, руйнували його плани. Він упевнений, що американці дали завдання Зеленському, такий це вигляд має з боку Путіна, наїхати на Медведчука, і тому він має їм відповісти. Пацан має поставити позицію у своєму дворі", – вважає Саакашвілі.

Відео: Живой Гвоздь / YouTube

Скупчення військ біля кордонів може означати, що війни не буде

Письменник і публіцист Віктор Шендерович припустив, що демонстративне скупчення російських військ уздовж українського кордону – навмисна провокація і шантаж Кремля. Про це він сказав в ефірі "Эхо Москвы".

"Хтось у Facebook зауважив, що коли вони [мешканці Кремля] починають війну, то роблять це швидко й таємно. Скупчення військ біля кордонів може означати, що війни не буде. Їхнє завдання зрозуміле – вони загострюють ситуацію. Вони виводять новий порядок денний. Новий старий порядок денний. Війна – мати рідна. Усередині цього порядку денного вони царі гори й господарі становища. Вони можуть тримати постійно ніж біля горла, вони можуть його пустити в хід, можуть не пустити. Можуть перевіряти на витривалість, можуть провокувати, дивитися, що буде далі. Цим вони зараз і займаються. Я не те щоб точно впевнений, що буде війна. Я, до речі, схиляюся, що не буде цього разу. Сподіваюся. Але зрозуміло, що це їхній порядок денний", – сказав Шендерович.

Як і Каспаров, він упевнений, що російська влада штучно нагнітає напругу, щоб, зокрема, відвернути і Захід, і Росію від ситуації з Навальним.

"Майже єдиний їхній порядок денний – це нагнітання напруги. Або ворог біля воріт, чергові хлопчики. От був розіп'ятий. Ось зараз знову якийсь хлопчик. Знову щось таке потрібно заварити, тому що все інше вони програли: економіку, статус Росії, вигнання. В обличчя вбивцею називають главу держави, і їм немає чого заперечити. Окрім того, війна відволіче, звісно, від ситуації з Навальним. Безумовно. Це зміна порядку денного. Це вони дуже люблять. [...] Путін, звісно, якраз у таких тактичних справах, як правило, почувається досить добре. У цій каламутній воді він досить упевнено почувається", – резюмував Шендерович.

Відео: Эхо Москвы / YouTube / YouTube

Це гра м'язами, навряд чи Путін наважиться на серйозну гру

Український журналіст, представник Донецької області в українській делегації тристоронньої контактної групи (ТКГ) з урегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш переконаний, що Росія спочатку планувала ввести свої війська на Донбас під виглядом миротворців. Однак зараз, вважає він, після реакції світової спільноти на скупчення військ біля кордону, передумала. Про це Гармаш заявив в ефірі телеканала "Україна 24".

"Росія змінює свої сценарії по ходу дії. Тобто після реакції американців, НАТО, послів "[Великої] сімки" [президент РФ Володимир] Путін не наважиться на такий сценарій – введення "миротворців" для захисту своїх "російських громадян". Я думаю, що чим далі, тим менше вони для себе залишають можливість втрутитися, якщо Україна не почне дійсно військові дії першою", – сказав Гармаш.

За його словами, Путін навряд чи наважиться на реальний наступ, оскільки побоюється жорсткої реакції Заходу.

"Чим далі відбувається вся ця гра м'язами, тим більше мені зрозуміло, що навряд чи Путін наважиться на серйозну гру, хоча б тому, що він уже зрозумів, що не буде, як у 2008 році у Грузії. Україна – не Грузія, і світ уже висловив свою позицію", – вважає Гармаш.

Україна стала для Росії пасткою: ігнорувати її не можна, а змусити прийняти свою правду неможливо

Російська політологиня, докторка історичних наук Лілія Шевцова наполягає, що військове протистояння між Україною та Росією було, є і буде, оскільки причина конфлікту "в несумісності структурних основ української та російської державності". Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.

"Україна може бути суверенною державою (цього хоче більшість українців), тільки дистанціюючись від Росії. Суверенітет означає рух України до Європи. "Гібридний" варіант державності, за якого контрольований Москвою Донбас був би інтегрованим в Україну, перетворює країну на failed state із російським нашийником", – підкреслила Шевцова.

На її думку, Росія, зберігаючи імперські настрої, не може змиритися з "українським самовідсіканням".

"Це позбавляє Росію ролі стрижня в євразійському просторі. Факт того, що Україна йде, – нестерпний для російської еліти, яка слідом за президентом Путіним вважає, що "росіяни й українці – один народ". Отже, відсікання частини цього народу – удар по російській державі", – зазначила Шевцова.

На її думку, компромісу щодо Донбасу між Україною і Росією можна досягнути тільки завдяки відмові від основи своєї державності, але до цього не готова жодна зі сторін. Єдиний вихід із ситуації, що склалася, на думку Шевцової, – це заморожування конфлікту.

"Україна стала для Росії пасткою: ігнорувати її не можна, а змусити прийняти свою правду неможливо. Завдання сьогодні – повернутися на Донбасі до перемир'я і зосередитися на гуманітарних та економічних питаннях життя населення з обох боків протистояння. Ідеться про замороження конфлікту, а не про його політичне врегулювання. А доки несумісність Росії та України зберігається, люди з обох боків платять за неї кров'ю і життям", – резюмує Шевцова.

Росія – це крокодил, який запрограмований на одне – жерти. І розуміє тільки силу п...здюлів

Шеф-редактор українського інформаційно-аналітичного порталу "Хвиля", журналіст і блогер Юрій Романенко переконаний: наївно вважати, що Росія не нападе, щойно випаде зручний момент.

"Ніколи Росія не зміниться. Я писав 2014 року, що Росія – це крокодил, який діє точно так само, як і 200 млн років тому. Крокодил запрограмований на одне – жерти. І розуміє тільки одне – силу п...здюлів. Тому вкрай наївно вважати, що Росія не нападе, тому що "Північний потік – 2" не добудовано. Вона напала 2014 року, коли не було добудовано ні "Північного", ні "Турецького потоку". Раніше точно так само і точно під такими самими приводами московити рвали Польщу, а потім іще кілька десятків країн, поки в Першій світовій не дістали по носі", – написав Романенко у Facebook.

Він порівняв нинішнє становище України з Польщею 1939 року, яка фактично залишилася сам на сам з агресором.

"Удвічі прикро, що ми сім років злили в унітаз. І напередодні нового вторгнення ще зберігаємо ілюзії, що "Путін не піде", "немає умов", "Захід нам допоможе, якщо...". В Україні не розуміють масштабу катастрофи, перебуваючи у стратегічній позиції Польщі 1939 року. Адже справа може набути саме такого розвитку", – прогнозує Романенко.

Американці не скерують військових дивізій битися в Україну, але вживатимуть руйнівних заходів для російської економіки

Російський аналітик і публіцист Андрій Піонтковський вважає, що нагнітання військової напруги останніх тижнів – це шантаж Путіна, своєрідна "гра у слабака". Про це він повідомив у інтерв'ю "Українській правді".

"Із застереженням, але я згоден із багатьма спостерігачами, які говорять, що Путін усвідомлює всі небезпеки великомасштабної війни. Те, що він робить, – шантаж. [...] Путін грає у слабака, коли двоє автомобілістів рухаються назустріч один одному. Слабак має поступитися", – розповів Піонтковський.

На його думку, мета шантажу – домогтися від офіційного Києва виконання політичної частини Мінських угод, а саме легалізації у правовому полі України так званих "ЛНР" і "ДНР" на умовах Москви "із двома армійськими корпусами, із російськими спецслужбами".

Однак, уточнює аналітик, український і американський "слабаки" вже відмовили в цьому Путіну. На думку Піонтковського, єдина сила, яка здатна зупинити президента РФ в його агресивних планах, – це США.

"У разі агресії, спроби захоплення України або якоїсь її території американці вживатимуть заходів. [...] США перейде до тотальної економічної війни. Це означає від'єднання від SWIFT, нафтове ембарго та арешт так званого російського трильйона – активів олігархів і посадовців, наближених до Путіна. Американці не скерують військових дивізій битися в Україні. Але все інше в аспекті воєнної підтримки зроблять: постачання зброї, радники, інструктори, присутність кораблів у Чорному морі. Усі ці заходи абсолютно руйнівні для російської економіки", – підсумовує Піонтковський.

Якщо Путін наважиться на цю війну, це буде кінцем РФ і його режиму

Американо-російський історик і публіцист Юрій Фельштинський, який понад 40 років тому емігрував у США, переконаний, що нинішнє зосередження російських військ уздовж українського кордону – це передусім спроба прозондувати нову американську адміністрацію в особі президента США Джо Байдена. Про це він розповів в ексклюзивному інтерв'ю "ГОРДОН".

"У Кремлі хочуть зрозуміти, як ця адміністрація реагуватиме на новий раунд російської загрози щодо України. Відносини між Росією і США зараз розірвано. Путіна оголосили нерукоподатним злочинцем, російського посла відкликали до Москви. Байден оголосив про швидке введення нових санкцій. У цій ситуації Путін вважає найправильнішим загострення, щоб продемонструвати американцям і ЄС, що в нього є необмежені можливості для розпалювання чергового конфлікту. Найпростіше розпалити чергову війну саме в Україні, де 2014 року Росія захопила плацдарми для нових наступальних операцій", – сказав Фельштинський.

На його думку, Путін усе ж таки не наважиться на нову війну через два стримувальні чинники: західні санкції й відсіч, яку обов'язково дасть український народ, відстоюючи свою незалежність.

"2014 року Україна не мала ні уряду, ні армії, ні союзників. Та й не було чіткого розуміння, що Росія розпочала агресію щодо України. Зараз таке розуміння є. А цей момент дуже важливий, якщо не вирішальний. [...] Я не знаю, усе те, що відбувається, – черговий блеф (що є улюбленою тактикою картяра Путіна) чи підготовка до реальної війни. Єдине, що знаю: якщо він наважиться на цю війну, це буде кінцем РФ і режиму Путіна. І не має значення, "переможе" російська армія на полі бою чи зазнає поразки", – резюмував Фельштинський.