Два вибухи на борту, відмова електропостачання і навмисна помилка диспетчерів. Висновки підкомісії з розслідування Смоленської трагедії G

Мацеревич очікує, що підсумковий звіт щодо розслідування авіакатастрофи буде готовий у 2019 році
Фото: ЕРА

11 квітня підкомісія міноборони Польщі презентувала новий технічний звіт про авіакатастрофу Ту-154 під Смоленськом, де загинуло вище керівництво країни, включно із президентом Лехом Качинським. Із доповіді випливає, що в салоні стався вибух, який "вирвав двері і розкидав тіла пасажирів на 100 метрів". Перед цим інший вибух зруйнував ліве крило літака, а російські диспетчери навмисне вели борт неправильним курсом. "ГОРДОН" розповідає, яких висновків дійшла підкомісія екс-міністра оборони Антонія Мацеревича.

Повторне розслідування авіакатастрофи Ту-154 під Смоленськом у лютому 2016 року ініціював тодішній міністр національної оборони Польщі Антоній Мацеревич. Він створив при міністерстві відповідну підкомісію. У 2018 році після зміни уряду Мацеревича було відправлено у відставку, і він став став головою цієї підкомісії.

Рік тому підкомісія оприлюднила свої перші висновки: літак зруйнувався внаслідок вибуху на борту, а російські диспетчери давали екіпажу неправильні вказівки. 11 квітня 2018-го підкомісія презентувала у Варшаві офіційний технічний звіт про авіакатастрофу.

Презентацію звіту транслювали в YouTube. Журналістам також показали 20-хвилинний відеоролик, присвячений процесу розслідування і новим доказам. Його можна подивитися на сайті підкомісії.

Мацеревич наголосив, що цей документ "має справу тільки з фактами" і не називає винних у катастрофі. Доповідь уже передали в польську прокуратуру, а родичі загиблих отримали її на день раніше.

Робота підкомісії на цьому не закінчується: за словами Мацеревича, остаточну доповідь із усіма дослідженнями та доказами буде опубліковано орієнтовно у 2019 році. У ній також будуть ураховані результати ексгумації жертв катастрофи.

Нові відомості про катастрофу Ту-154

У технічному звіті підкомісії Мацеревича описано нові подробиці катастрофи. Відомство спростовує версію про помилку пілотів і наголошує, що літак зруйнувався внаслідок двох вибухів і повної відмови електропостачання ще перед падінням.

Частини літака, пошкоджені внаслідок вибухів. Скріншот: podkomisjasmolensk.mon.gov.pl

Перший вибух уразив ліве крило літака, відрізавши його кінцівку, а потім призвів до пошкодження лівого двигуна – у нього потрапили уламки. За словами Мацеревича, у природі вибуху "немає жодних сумнівів". Він пролунав у той момент, коли літак був за 900 м від злітно-посадкової смуги. Зараз відомство продовжує з'ясовувати, де розміщувався вибуховий заряд.

Другий вибух стався у фюзеляжі. "Він відбувся в лівій частині корпусу в районі третього салону, де ударна хвиля вирвала ліві пасажирські двері. Тіла 12 пасажирів у третьому салоні було знищено і розкидано на 100 метрів", – ідеться у звіті.

Підкомісія наголошує, що інформації про другий вибух Росія не заперечувала, але стверджувала, що він стався внаслідок дії гідравлічного тиску в паливному баку. Польська підкомісія вважає, що тиск не міг спричинити вибух, який призвів до таких руйнувань у літаку.

"Вибухова хвиля, що йшла до хвоста, розірвала цю частину корпусу і вивернула лівий і правий борти разом із дахом назовні", – ідеться у звіті.

Уламки літака після падіння на землю. Скріншот: podkomisjasmolensk.mon.gov.pl

Про вибух на борту під час польоту також свідчать розпад літака на десятки тисяч фрагментів, відсутність кратера на землі і характерні ушкодження тіл загиблих пасажирів. Мацаревеч переконаний, що зіткнення з деревами або землею не могло завдати такої шкоди.

Крім вибухів, у звіті наведено й інші чинники, які призвели до авіакатастрофи Ту-154. Вони стосуються ремонту літака, підготовки візиту урядової делегації у Катинь і "навмисне неправдивих" відомостей, які передавали екіпажу російські диспетчери.

Російські диспетчери вели літак неправильним курсом посадки. Скріншот: podkomisjasmolensk.mon.gov.pl

У технічному звіті сказано, що підкомісія у співпраці з експертними установами провела сотні досліджень і наукових експериментів, зокрема – цифрову реконструкцію літака Ту-154. Водночас у відомства не було доступу до місця аварії, навігаційних пристроїв та "чорних скриньок".

Мацеревич повідомив, що звіт одностайно затвердили всі члени підкомісії. Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак не затверджував документу, оскільки авіаційне законодавство цього не вимагає. Доповідь – виняткова компетенція підкомісії.

Підкомісія анулювала попередній висновок про причини катастрофи, зроблений у 2011 році комісією з розслідування авіакатастроф МВС Польщі. Мова йде про так звану доповідь Єжи Міллера, де причиною катастрофи Ту-154 називали "зниження нижче від мінімальної висоти за надмірної швидкості", а провину поклали на екіпаж літака та керівника зони посадки.

"Доповідь Міллера було побудовано на основі політичного тиску, в ній було закладено помилкові тези. Якщо хтось захищає доповідь Міллера, він звинувачує в катастрофі польських пілотів", – заявив журналістам Мацеревич.

На прес-конференції поряд із Мацеревичем був присутній британський експерт Френк Тейлор (ліворуч), який брав участь у розслідуванні. Фото: ЕРА

Москва поки що не відреагувала на нові висновки підкомісії. Рік тому прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявляв, що Кремль не може коментувати такі версії, оскільки не знає, чим керувалася комісія.

Слідчий комітет РФ у січні 2018 року опублікував заяву, в якій нагадав, що "ніхто не наводить жодних даних, які підтверджують ці заяви". Офіційний представник Слідкому Світлана Петренко наголосила, що версію про вибух було перевірено "серед першочергових", їй не знайшли підтвердження.