Генсек "Репортерів без кордонів" Делуар і глава проєкту "Свобода" Філліпофф: Ми хочемо перевернути логіку пропаганди не лише в Росії, але й в інших деспотичних режимах
Скільки жителів РФ має доступ до незалежної журналістики, як можна боротися з російською пропагандою, чи є російські пропагандисти, як-от Маргарита Симоньян чи Володимир Соловйов, воєнними злочинцями і як проєкт "Свобода" "Репортерів без кордонів" може допомогти Україні в боротьбі з російською агресією. Про це в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман розповіли генсек журналістської організації "Репортери без кордонів" Крістоф Делуар і керівник проєкту боротьби з російською пропагандою Джим Філліпофф. "ГОРДОН" публікує текстову версію інтерв'ю.
– У Європейському парламенті відбулася дуже важлива й потрібна подія. "Репортери без кордонів" презентували інформаційний проєкт, спрямований на боротьбу з російською пропагандою по всьому світу. Ми – видання "ГОРДОН", YouTube-канали Дмитра Гордона, мої YouTube-канали – стали частиною цього інформаційного проєкту. У межах проєкту із супутника вестимуть мовлення на 61 млн російськомовних домогосподарств по всій Європі, зокрема й 4,5 млн у Росії та 800 тис. на окупованих Росією українських територіях. Ідейні натхненники – автори цього проєкту, а саме Джим Філліпофф, який керує проєктом "Свобода", і Крістоф Делуар, керівник однієї з найшанованіших європейських журналістських організацій "Репортери без кордонів". Ми записали з ними невеликі інтерв'ю про цей проєкт, про його цілі, про те, що цей проєкт сьогодні означає для нас і для війни, яку веде Україна з фашистською Росією.
***
Ми хочемо перевернути логіку пропаганди не лише в Росії, але й у інших деспотичних режимах. Ми не хочемо протиставити пропаганду пропаганді – ми хочемо продемонструвати незалежну журналістику
– Крістофе, яка ваша головна мета в цьому проєкті й загалом щодо війни між Україною та Росією?
Крістоф Делуар: Є дві мети. Перша мета – дуже конкретна: дати російськомовним людям у Росії, Білорусі та Східній Україні доступ до незалежної журналістики. Там, де до неї немає доступу або де дістати доступ для них буде дуже складно. Тут це буде легше організувати, оскільки в них уже є відповідні приймачі й тарілки. Ми надаємо прямий доступ до дев'яти теле- й радіостанцій на цей момент. Щоб вони прийшли в домівки російськомовних. Звичайно, ми хочемо збільшити цю кількість – у 4,5 млн сімей у Росії є відповідні супутникові тарілки. Зараз, імовірно, є 6–9% населення Росії, які мають доступ до незалежної журналістики. Ми хочемо збільшити ці цифри. І ми робимо все можливе для нашого проєкту.
– Зараз ми в Європейському парламенті. І тут дуже важливий захід. Які у вас очікування? Що змінюється, що ми можемо зробити і які будуть результати в цього проєкту?
– Ми хочемо перевернути логіку пропаганди не лише в Росії, але й в інших деспотичних режимах. Деспотичні режими використовують пропаганду проти демократій, щоб їх дестабілізувати. Ми не хочемо протиставити пропаганду пропаганді. Це був би не дуже добрий засіб. Ми хочемо мати незалежну журналістику. Щоб її транслювали на аудиторію, яка живе у пропагандистських режимах.
– Крістофе, у вашому розумінні російські пропагандисти, як-от Соловйов, Скабєєва, є воєнними злочинцями, як Володимир Путін? Вони мають опинитися в Гаазькому суді?
– Є люди, які кажуть, що все симетрично. Що пропаганда й журналістика – це одне й те саме. Ні, це зовсім різні речі. І вже тривалий час у "Репортерах без кордонів" ми вважаємо пропаганду ворогом журналістики. Звісно, можуть бути різні редакторські напрями. Але пропаганда – це щось інше. Це контент із винятково політичними намірами – знищити свободу й демократію. Ми маємо цьому протидіяти. Ми це робимо в "Репортерах без кордонів". Цього не досить, але робимо все, що можемо.
– І як допомогти Україні перемогти Росію?
– О, я не воєнний стратег. У мене є ідеї для демократії, для журналістики, але не більше.
– Дякую, дякую вам дуже за цей проєкт і за все, що ви робите для України.
***
Останні 24 роки росіяни слухають пропаганду 24 години на добу й сім днів на тиждень
– Джиме, я вдячна вам за проєкт щодо протидії російській пропаганді. Це цілий супутник, який вестиме мовлення на 61 млн домогосподарств по всій Європі, зокрема й 4,5 млн у Росії.
Джим Філліпофф: Усе правильно.
– Як вам ця ідея спала на думку?
– Оскільки я працював в Україні, у країнах СНД у сфері телебачення і зв'язку, я досить добре знав про інфраструктуру, особливо супутники в регіонах, включно з Росією. Тому, коли війна почалася, я почав думати: "Що я можу зробити?" Я не військовий, але знаю зв'язок, я знаю телебачення. І я знав, що, можливо, ми змогли б якось діяти на росіян. Оскільки останні 23–24 роки – пропаганда 24 години на добу й сім днів на тиждень. І тільки це слухають. Тому, якби було хоч щось інше, можливо, це хоч щось змінило б. І оскільки 30% російського населення дивляться телебачення через Eutelsat (це французька компанія), це дало можливість із ними поговорити, щоб вони відкрили для нас частоти, щоб ми могли самі вирішувати.
– Російські пропагандисти, як-от Соловйов, Скабєєва, – вони воєнні злочинці, як і Путін? Вони заслуговують так само, як і він, бути в Гаазі на лаві підсудних?
– По-моєму, міністр Шойгу сказав, що інформаційна війна важливіша, ніж кулі. Важливіша, ніж танки. Кремль дуже добре робить свою пропаганду не лише в Росії, але й на весь світ. Тому я думаю, що вже час, щоб Захід і країни, які хочуть допомогти в цій ситуації, мобілізували всі ресурси й дали якусь відповідь. І, можливо, цей проєкт – це один крок у цьому напрямі.
– Якою була ваша мета, коли ви цей проєкт придумували й запускали?
– У підсумку я хотів би, звичайно, щоб, по-перше (не думаю, що наш проєкт може такого досягти), війна закінчилася.
– Щоб Україна виграла.
– І щоб Україна виграла насамперед. Щоб усі війська Росії пішли з української території, включно з Кримом. Це був би найкращий результат, про який можна подумати. Але я не думаю, що наш проєкт може цього досягти. Що ми можемо зробити? Щоб російськомовні люди, які дивляться телебачення, могли мати інше джерело інформації. Можливо, якийсь відсоток людей переосмислить свою позицію, путінську позицію.
– Якщо хтось у Європі нас дивиться, або в Росії, або на окупованих українських територіях, ви маєте знати, що ви можете це робити за допомогою французького супутника, який зараз запустили. Один із каналів на цьому супутнику – "Гордон LIVE" з нашим контентом, з нашими інтерв'ю, інтерв'ю Дмитра Гордона. Дивіться, тому що там ви побачите правду. Може, когось це змусить замислитися про те, куди і як воєнний злочинець Путін веде Росію й усіх росіян, людей. Він веде їх на кладовище.
– Так. Але це був би теж добрий результат. Але ми, звичайно, хочемо, щоб Україна була вільною, щоб Україна була без російських військ і щоб російськомовні люди у світі могли замислитися про свою позицію. Можливо, частина з них підтримує війну тому, що не розуміє ситуації... Якщо побачать інше джерело інформації, можливо, вони змінили б свою думку.
– Якого покарання заслуговує Путін?
– Якого покарання? Думаю, що людина, яка вбиває людей як терорист, краде й убиває дітей, жінок і мирних людей... А це сотні й тисячі загиблих... Уже зрозуміло, чого він заслужив... І не лише на цьому світі, а й на наступному. Тому що в Біблії написано, що якщо людина образила дитину, то їй в іншому світі… Кажуть, що Путін – вірянин, але я не вірю в це.
– Угу.
– Якби він знав хоч одну сторінку Біблії, він би цього не зробив. Тому він ризикує і власним життям, і життям усіх інших… Це жахливий гріх.
– Джиме, дякую вам ще раз.
– Дякую, Олесю.
– І слава Україні!
– Героям слава!
– Дякую, друзі.
– Дякую.