Про Порошенка, Путіна, Медведчука, Коломойського і свій другий президентський строк. Головне з пресконференції Зеленського
Про олігархів
"Які [у нас] пріоритети? Номер один: ми будуємо країну без олігархів. [...] Дійсно, країну без олігархів. Думаю, ви відчуваєте перші наші кроки, до яких я готувався достатньо довго. І зараз ви бачите результат. Країну для 40 мільйонів, а не для сотні Forbes. Дійсно, де держава повинна допомагати бізнесу, а не великий бізнес повинен жити за рахунок державного бюджету".
[Став президент Зеленський ворогом олігархічної системи чи її частиною?] "Ми розуміємо, де зараз [нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Віктора] Медведчук, ми розуміємо, що зараз із [бізнесменом Ігорем] Коломойським. Прекрасно з вами розуміємо: у них більше немає того впливу, який був".
Про Медведчука
"Чи вдалося виконати передвиборчі обіцянки і яка епоха настає зараз? Не пам'ятаю, чи була на [передвиборчих] білбордах епоха Медведчука, але думаю, що ця епоха закінчується".
Про Порошенка
"Щодо [експрезидента України] Петра Порошенка. У мене немає з ним ніяких сентиментів, ніяких розмов. [...] Вони всі хочуть зі мною домовлятися. Є таке поняття в українській політиці: треба домовлятися. Я людина, яка не спроможна на це. Просто не спроможна від природи. І я вважаю, що їм не повезло".
"Я вже став його [Порошенка] вироком. Він просто не хоче усвідомити, що відбулося. Він багато чого, я вважаю, зробив: дуже серйозного, дуже поганого, – коли був президентом України. Багато всього зробив. Усе це добіжить. Це карма. Окрім правоохоронних органів, це карма. Ми бачимо тільки поверхнево, все що було зроблено: для чого, для кого. Це відбувалося, я просто розумію, у них щодня. Це жах. Я не хочу про це говорити: про деталі, про їхні кроки, про операції, про їхній бізнес, про реальні спеціальні блокади заради того, щоб заробляти гроші, про Крим і багато всього".
"Найстрашніше – що він [Порошенко] сам не розуміє, що для нього людина – це ніщо. І це не можна виправити. Ніколи. Нічим. Ні досвідом, ні освітою. Воно чи є, чи його немає. Тому я реальний вирок для нього, коли я пішов у президенти. Ось і все".
Про західних партнерів і про їхнє ставлення до Росії
"Вважаю, що вони [президент Франції Еммануель Макрон і канцлерка Німеччини Ангела Меркель] повинні підтримувати сильніше [Україну]. Вони знають мою думку, я дуже відкритий із ними. Я вважаю, що вони останнім часом трохи послаблюють свої позиції щодо Росії".
[Про ймовірну зустріч президента США Джо Байдена і президента РФ Володимира Путіна] "Я вважаю, що ця зустріч потрібна. Це їм вирішувати, але тим не менш. [...] Чи є ризики, що деякі питання вони будуть піднімати, незважаючи на наші домовленості, – упевнений, що такі ризики є. Великий ризик того, що Росія може натиснути на США, чи в них будуть якісь домовленості – і зняти санкції з "Північного потоку". Я вважаю, що це буде програш США і програш особистий президента Байдена. Я це говорю відкрито. Це буде серйозна геополітична перемога РФ і новий перерозподіл сил і впливу".
Про Путіна
"Як вам відомо, я запропонував зустріч президенту Російської Федерації в будь-якому місці нашого Донбасу. Президент Російської Федерації – напевно, ви бачили, – запропонував зустріч у Москві. Але традиційно в таких ситуаціях конфлікту зустрічаються або в одному з місць конфлікту, або на нейтральній території. Розпочато – скажу так: відверто – розмову між Офісом президента України і Російською Федерацією".
"Що я думаю про Путіна? Я думаю тільки про зустріч із ним у тому чи іншому форматі, яка може приблизити нас до закінчення війни. Тому я дуже обережно відношуся до характеристик президента РФ. У мене проста позиція: якщо тими чи іншими словами, закликами ми будемо збільшувати можливість ескалації, я потім собі цього не пробачу".
[Відповідь на запитання журналістки телеканала Порошенка "Прямий" про те, чи може він назвати Путіна вбивцею] "Давайте я вам відповім. Через ваше питання завтра на Донбасі можуть убити 100 людей. Що б ви робили? До побачення".
Про війну і війська РФ біля кордону України
"У нас із вами немає іншого шансу. Ми повинні припинити війну зараз, коли Путін – президент Російської Федерації. Я дуже цього хочу. Я в це вірю".
"Щодо ймовірності ескалації, вона завжди присутня. Зараз складна ситуація. 30–35 тис. [військових РФ] знаходиться у Криму, на Донбасі – приблизно 35 тис., включаючи 3 тис. російського контингенту. І вздовж кордону ми теж бачимо 47–80 тис. Кількість постійно змінюється: то зростає, то зменшується. Ми бачимо зараз дуже повільне зменшення кількості військових Російської Федерації. Вони відходять дуже повільно".
Про вакцинацію в Україні
"Ми зробили вже 1 млн щеплень. Якщо порівнювати, ми зробили більше вакцин, ніж деякі європейські країни. Вони маленькі, але тим не менш. В України на сьогодні є контракти на 45–47 млн вакцин, що відповідає кількості населення, якщо не брати дітей. Це максимальна кількість, яку можна було знайти за програмою COVAX і прямими контрактами. [...] На жаль, у нас немає такого гучного голосу. Ми не країна ЄС або НАТО. Ми не є у пріоритеті у країн Євросоюзу з точки зору черг постачання вакцин. [...] Я вважаю, що дуже несправедлива ситуація у світі [з розподілом вакцин]".
Про Гройсмана, Тимошенко і Яценюка
"Нові обличчя [у владі] вже постаріли й у них уже є досвід. Якщо ви маєте на увазі людей із таким потужним досвідом, як [колишні прем'єр-міністри України] Володимир Гройсман, Арсеній Яценюк та Юлія Тимошенко, то таких людей із таким досвідом ви [в моїй команді] не побачите".
Про Віталія Кличка
"[Мер Київа] Віталій Кличко мені нічого не зробив. Це гарно чи погано, я не знаю. Мене нічого не пов'язує з паном мером, окрім одного – що так і є, це моя вертикаль, голова КМДА є вертикаллю президента. І хоче він цього чи не хоче, це так і є. [...] Віталій Володимирович, мені здається, дуже неправильно публічно поводиться. Мені здається, справедливе питання: що він хоче від мене? Тому що він постійно мені пише, дзвонить, записується на прийом, – постійно, запитайте? – навіть приходить в Офіс президента без того, що я готовий із ним зустрітися, через те, що мені бракує часу".
"Він звертався до мене з питанням, щоб я його не звільняв, хоча маю повноваження звільнити голову КМДА. Ви прекрасно знаєте, що в моєму оточенні раніше були люди, які хотіли його звільнити. Він до мене звертався, я йому сказав: "Немає питань, працюйте, показуйте результат".
Про свою команду і про те, чи соромно за їхні вчинки
"Людям завжди треба давати другий шанс. Ну, якщо вони не злодії. Я завжди давав людям другий шанс. Іноді навіть третій. Про деяких можу сказати, потім жалкую. Це правда. І те, що вони такі, на жаль, – це моя відповідальність. Я це розумію. Якщо вони прийшли зі мною, то я несу відповідальність. Я це розумію".
"Я, на жаль, також відповідаю за них. Скажу відверто: це б'є і по мені. І навіть якщо бути прагматичним, б'є і по рейтингу, і по рівню підтримки людей. Упевнений, що вони іноді кажуть: "Де ти їх узяв?! Навіщо ти це зробив?" Слухайте, це життя. Життя – це виклик. Але все ж таки я вважаю, що людям треба давати шанс".
Про другий президентський строк
"Рано і несправедливо зараз говорити про другу каденцію. Тому що не пройшло навіть половини моєї першої каденції. Я вважаю, що ми багато всього встигнемо. Я не хочу, щоб мої обіцянки залишилися в історії як обіцянки. Моє бажання піти на другий термін буде повністю співпадати з бажанням суспільства. Я думаю, це буде дуже залежати від того відсотка речей, які я пообіцяв і зробив чи не зробив. Подивимося, як буде... Навіть якщо в мене буде успіх як у президента. А я все ж таки хочу бути кращим за всіх попередніх президентів. Україна гідна, щоб кожен наступний президент був кращим за попередніх".
Про пенсії, бідність і справедливість
"Я дуже хочу будувати справедливу Україну, де немає бідності. Розумію, що це той напрямок, який нам доведеться будувати з нуля. Проте збільшення заробітної плати [відбулося] з 5 тис. грн до 6 тис. грн. Із 4 тис. із моменту, коли я став президентом, якщо бути точним. [...] Справедливості в нарахуванні пенсій поки не бачу. Тим не менше буде пенсійна реформа. Програма 80+ заробила. Цього року пенсіонери, яким виповнилося 75 років, отримають гроші, але цього мало".
Про національну рису українців
"Це феномен меншовартості наш. Ми завжди думаємо, що хтось приїхав, що пан президент Сполучених Штатів Байден відправив держсекретаря і вони мені сказали, щоб я через РНБО вводив санкції проти тих чи інших кримінальних авторитетів чи ще щось. [...] І це саме питання меншовартості: нам завжди хочеться думати, що є якийсь великий дядько, який керує Україною. Так було. При мені так не буде".