Штурм під крики російською "сміливіше!". Як прихильники Трампа захопили будівлю Конгресу у Вашингтоні. Головне
Уперше в історії США під час остаточного затвердження результатів президентських виборів узяли штурмом Конгрес. Атакували будівлю прихильники чинного глави держави Дональда Трампа, який не визнає результатів виборів. Під час сутички з поліцією було вбито двох чоловіків і двох жінок. У Вашингтоні діє режим надзвичайної ситуації і введено комендантську годину. Головне про події останньої доби у Вашингтоні – у матеріалі "ГОРДОН".
Що трапилося
6 січня о 12.00 за місцевим часом у Вашингтоні розпочалося спільне засідання обох палат американського Конгресу – Палати представників і Сенату. Згідно із законом, саме на такому засіданні затверджують результати президентських виборів, далі йде інавгурація нового глави держави.
У залі засідань оголошували за алфавітом список штатів із підсумками голосування. Вдалося дочитати лише до Аризони – штату, виборники якого проголосували за демократа Джо Байдена. Кілька конгресменів і сенаторів від Республіканської партії висловили своє заперечення. За вказівкою голови Сенату – чинного віцепрезидента США Майка Пенса – конгресмени обох палат розійшлися, щоб окремо розглянути кожне заперечення.
Завершити розгляд заперечень і процедуру затвердження результатів виборів не вдалося – у будівлю Конгресу на Капітолійському пагорбі увірвалося кількасот агресивно налаштованих прихильників чинного президента Дональда Трампа, який програв президентські перегони.
Як розвивалися події
За годину до засідання Конгресу перед Білим домом почався "Марш за порятунок Америки" – багатотисячний мітинг прихильників Трампа. Вони з'їхалися до столиці США напередодні за закликом чинного президента. Телеканал CNN зазначав, що тисячі прихильників нинішнього президента почали збиратися в центрі міста ще вранці, а до полудня буквально "наповнили столицю".
Трамп виступив перед мітингувальниками і заявив, що ніколи не визнає поразки на виборах, оскільки їх, на його думку, сфальсифікували демократи. "Ми ніколи не здамося, ми ніколи не поступимося", – заявив Трамп і закликав прихильників іти до будівлі Конгресу, де мали оголосити переможцем Байдена, повідомляв телеканал CNBC.
Після цих слів кількасот протестувальників пішли на штурм Капітолія. Спочатку вони обмежилися сутичками з поліцією та охоронцями, а потім проникли в Конгрес. До цього моменту конгресменів, які перебували в будівлі, зокрема віцепрезидента Пенса, вже евакуювали. Прихильники Трампа ввірвалися в зал засідань і кабінети, після чого знову почалися сутички з поліцією.
На одному з численних відео штурму Конгресу, що з'явилися в інтернеті, чутно, як мітингувальник кричить російською: "Сміливіше, сміливіше!" (Таймкод 0:44).
Під час заворушень було травмовано десятки людей, щонайменше четверо людей загинуло – дві жінки і двоє чоловіків. Одну із жінок застрелив співробітник поліції після того, як вона проникла в Капітолій і намагалася потрапити в Палату представників, повідомляв CBS, посилаючись на дані поліції Вашингтона.
До Вашингтона до того моменту вже стягнули загони Національної гвардії – майже дві тисячі осіб. У місті оголосили режим надзвичайної ситуації, а з 18.00 в американській столиці почала діяти комендантська година.
Звернення Байдена і Трампа
Обраний президент США Джо Байден терміново виступив із телезверненням, закликавши суперника по виборах негайно засудити дії своїх прихильників і відкликати їх із будівлі Конгресу.
"Загроза безпеці обраної влади – це не протест. Це заколот. Світ спостерігає за тим, що відбувається. Як і багато інших американців, я шокований і засмучений тим, що наша нація, яка тривалий час була маяком світла і надії на демократію, дійшла до такого похмурого моменту", – сказав Байден.
За кілька годин після початку заворушень Трамп через акаунт у Twitter звернувся до своїх прихильників, закликавши їх "зберігати мир" і не застосовувати насильства.
"Я розумію ваш біль, я чую ваші серця. У нас украли вибори. Ми не хочемо, щоб хтось постраждав у цей важкий період. У нас ніколи не було часу важчого. Вони вкрали все у мене, у вас і у нашої країни. Але ми не можемо грати на руку цим людям, тому йдіть додому з миром", – сказав Трамп у відеозверненні, яке пізніше заблокувала адміністрація Twitter за порушення правил цієї соцмережі.
З огляду на все, повідомлення заблокували через фразу "у нас украли вибори", яку Twitter визнав хибним твердженням. Пізніше повністю заблокували весь акаунт Трампа. Адміністрація Twitter дала чинному президенту 12 годин на видалення трьох публікацій, які порушують правила соцмережі, інакше пригрозила повністю видалити його сторінку, на яку підписано 88,7 млн користувачів.
Сторінки президента США також заблокували на 24 години в соціальних мережах Facebook та Instagram.
Яка ситуація зараз
До настання комендантської години сили Нацгвардії повністю зачистили від протестувальників Капітолій. У Вашингтоні дію надзвичайного стану продовжили на 15 днів – до 20 січня, коли відбудеться інавгурація Байдена.
Наступного дня після початку заворушень, пізно вночі 7 січня, Конгрес США таки затвердив підсумки президентських виборів, визнавши Байдена переможцем. Важливу роль у цьому відіграв соратник Трампа віцепрезидент Пенс. Напередодні глава Білого дому закликав його скерувати на перегляд результати виборів у спірних штатах, але Пенс відмовився і довів до кінця процедуру затвердження підсумків президентського голосування.
Членкиня Палати представників США Ільхан Омар заявила, що почала готувати документи для ініціювання процедури імпічменту Трампа.
"Палата представників має оголосити імпічмент Дональду Трампу, Сенат США – усунути його із посади. Ми не можемо дозволити йому залишатися на посаді, це питання збереження республіки, і ми маємо виконати дану нами присягу", – написала вона у Twitter.
Відповідно до законів США, якщо президенту оголошують імпічмент, його не тільки усувають від влади, але йому буде заборонено в майбутньому обіймати будь-яку виборну посаду, що поставить хрест на бажанні Трампа знову балотуватися в президенти у 2024 році.
Якщо Палаті представників вдасться запустити процес імпічменту, то це буде вже друга спроба усунення Трампа від влади. Уперше процедуру імпічменту запустили у вересні 2019 року. Її причиною став скандал, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про можливий тиск глави Білого дому на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня.
У тій розмові Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію".
У підсумку нижня палата Конгресу – Палата представників – оголосила йому імпічмент, а верхня – Сенат – відхилила обидві статті обвинувачення.
Трамп став третім лідером в історії США, щодо якого було запущено процедуру імпічменту. До нього розгляд вели щодо Ендрю Джонсона і Білла Клінтона.
За добу після початку заворушень Трамп заявив, що в установлений строк передасть повноваження Байдену, але результатів виборів усе одно не визнав.
"Незважаючи на те, що я повністю не згоден із підсумками виборів, і факти підтверджують це, однак 20 січня відбудеться упорядкований перехід [президентської влади]", – цитує слова Трампа CNN.
Довідка "ГОРДОН". Загальне голосування на виборах президента США відбувалося 3 листопада 2020 року. Явка на цих виборах стала рекордною за 120 років – у них узяло участь приблизно 160 млн американців. 14 грудня колегія виборників затвердила результати голосування: Байден здобув 306 голосів, а Трамп – 232. Після голосування колегії виборників Байден закликав американців до єдності і заявив про перемогу демократії.
Трамп відмовляється визнати поразку на виборах і намагається оскаржити результати голосування в судах різних штатів.
Інавгурація нового президента США має відбутися 20 січня.
Незважаючи на публічні заяви про невизнання результатів виборів у США, в особистих бесідах, за даними Politico, Трамп говорить про свою поразку і обговорює переїзд із Білого дому.