У яких країнах Європи, окрім України, не почали вакцинації проти COVID-19. Список G

В Україні вакцинації поки не починали
Фото: EPA
У більше ніж 50 країнах світу стартувала вакцинація проти коронавірусу SARS-CoV-2. Кампанії почалися в більшості країн Європи, за винятком восьми держав, серед яких і Україна. Коли розпочнуть вакцинацію українців, точно поки невідомо. Країна чекає на вакцину в межах глобального механізму COVAX, а також – закуплену за контрактом із китайською фірмою Sinovac Biotech. "ГОРДОН" розповідає, які країни Європи ще не почали вакцинації проти коронавірусу і яка ситуація в Україні.

Що з вакцинацією у світі

За даними Bloomberg, станом на 25 січня вакцинацію почали у 56 країнах. Ввели вже більше ніж 65,6 млн доз вакцини.

Лідерами за кількістю введених доз є США (22,4 млн доз), Китай (15 млн), країни Євросоюзу (8,6 млн), Великобританія (6,8 млн) та Ізраїль (3,6 млн доз). Водночас лідерами за кількістю доз на 100 осіб є Ізраїль (39,94 дози), Об'єднані Арабські Емірати (23,14 дози), Сейшели (19,12 дози), Великобританія (10,21 дози) і Бахрейн (9,71 дози).

За підрахунками агентства, країни законтрактували 8,49 млрд доз вакцини. Лідером є вакцина AstraZeneca, по два щеплення якої охоплять 1,52 млрд осіб – удвічі більше, ніж у будь-якої іншої вакцини-кандидата. Загалом Bloomberg вдалося нарахувати понад 100 контрактів на постачання вакцини, але подробиці угод не завжди відомі, тому що інформацію може бути захищено комерційною таємницею.

В Ізраїлі – найвищий показник вакцинації на 100 осіб. Фото: EPA

Агентство зазначає, що багаті країни змогли інвестувати в розроблення вакцини, законтрактувати більшу кількість доз, а також перестрахуватися, замовляючи вакцини різних виробників. Наприклад, Канада з населенням 38 млн осіб має контракти щонайменше із сімома компаніями на постачання вакцини для 122 млн людей.

Згідно з даними Bloomberg, Україна законтрактувала вакцину для майже 2,1 млн населення (5%).

Журнал The Economist прогнозує, що широкодоступною вакцина проти коронавірусу в розвинених країнах стане не раніше ніж із середини 2021 року. У країнах із середнім рівнем доходу і з економікою, що розвивається, відкриття широкого доступу до вакцин триватиме набагато більше часу, журнал очікує, що це станеться не раніше ніж 2022 року. Країни з низькими доходами, за оцінками видання, не дістануть широкого доступу до вакцини до 2022–2023 років.

За прогнозами The Economist, після вакцинації пріоритетних груп населення вакцинація в Україні стане широкодоступною у квітні 2022–2023 року. У ці самі строки вакцина стане масово доступною в більшості країн Африки, деяких державах Середньої Азії, Індонезії, Болівії та інших.

Де ще в Європі не почали вакцинації

Як повідомляли в Київській школі економіки 21 січня, вакцинація проти коронавірусу стартувала у 38 із 46 держав Європи.

"89% населення Європи вже мають можливість вакцинуватися. Швейцарія, Люксембург, Мальта і Туреччина почали вакцинувати своїх громадян минулого тижня. Найбільше вакцинованих на 100 тис. населення – у Великобританії, Данії, Мальті, Словенії та Італії", – ідеться в матеріалі.

Більшість країн Європи використовує вакцини від BioNTech/Pfizer. У Великобританії можна зробити щеплення вакциною від AstraZeneca. У Туреччині вакцинують китайською Sinovac, про постачання якої домовилася й Україна. Сербія використовує від BioNTech/Pfizer, Sinovac і російську "Супутник V".

Фото: EPA

Окрім України, вакцинацію не почали в Албанії, Андоррі, Боснії і Герцеговині, Косові, Молдові, Чорногорії та Північній Македонії.

Молдова

У Молдові влада обіцяє розпочати вакцинацію на початку лютого. Жителям країни будуть безплатно робити щеплення препаратом компанії Pfizer. МОЗ Молдови заявило про одержання підтвердження від Глобального альянсу з вакцин та імунізації (GAVI) та від глобальної ініціативи COVAX, що першу партію вакцин проти COVID-19 у країну можуть доправити до кінця січня.

24 грудня т.в.о. міністра охорони здоров'я країни Віоріка Думбревяну говорила, що в Молдові немає інфраструктури для зберігання і транспортування вакцини від Pfizer, називаючи використання цього препарату "недосяжною мрією" для країни.

Зараз у Молдові, згідно з релізом МОЗ, "для забезпечення зберігання вакцин на всіх рівнях провели оцінку забезпечення холодильним обладнанням для дотримання холодного ланцюга".

"У всіх медико-санітарних закладах є умови для зберігання вакцини за температури +2...+8 °C, у центрах громадського здоров'я є морозильні камери, що забезпечують температуру -20 °C, а в Національному агентстві громадського здоров'я є морозильна камера, де можна зберігати 100 тис. доз вакцини за температури -70 °C. Додатково в межах механізму реагування на COVID-19, який фінансує Глобальний фонд, зробили запит на придбання чотирьох морозильників: дві одиниці – з температурним режимом -20 °C і дві одиниці – з температурним режимом -70 °C, які мають доправити до 31 січня цього року", – заявили у відомстві.

Північна Македонія

У Північній Македонії також поки не почали вакцинації. 18 січня МОЗ країни повідомило, що прем'єр-міністр Зоран Заєв домовився із президентом Сербії Александром Вучичем про передання 8 тис. доз вакцини від Pfizer.

Також країна домовилася про закупівлю вакцини у цієї компанії. У лютому надійде 5850 доз вакцини, а в березні та квітні – 17 500 доз, зазначило міністерство. Окрім цього, у лютому очікують на постачання вакцини в межах механізму COVAX.

"Нашу систему охорони здоров'я повністю підготовлено до вакцинації. Клініка трансфузіології відмовилася від двох холодильників із температурою -80 ºС для зберігання вакцини від Pfizer, ще два холодильники з температурою -80 ºС прибули у країну цими вихідними. До кінця місяця прибудуть ще три холодильники для вакцини від Pfizer", – заявили в міністерстві охорони здоров'я.

Чорногорія

У Чорногорії минулого тижня презентували національну стратегію імунізації населення проти коронавірусу. Передбачають, що вакцинація стартує наприкінці січня – на початку лютого. МОЗ країни поки веде "інтенсивні переговори" з виробниками вакцин, повідомила міністерка Єлена Боровинич-Бойович. Також країна очікує отримати вакцину в межах COVAX.

Кількості доз вакцин, які може отримати країна, в уряді поки не називали, але зазначали, що є умови для зберігання препаратів, зокрема й таких, як фірми Pfizer, які потребують низьких температур.

22 січня Боровинич-Бойович заявила, що перші вакцини можуть прибути в Чорногорію на початку лютого, повідомляє Danas. Уряд веде переговори про постачання 250 тис. доз вакцин у першому кварталі 2021 року.

Боснія і Герцеговина

Поки невідомо, коли і які вакцини проти COVID-19 надійдуть у Боснію і Герцеговину, зазначає Radio Slobodna Evropa.

19 січня голова президії країни Мілорад Додік повідомив, що попросить президента Сербії Вучича допомогти БіГ із вакциною. За його словами, механізм COVAX "валиться" і поки ніхто не знає, коли надійде передбачена ним вакцина, повідомило Radio Slobodna Evropa. Міністерка у цивільних справах БіГ Анкіца Гудельєвич нещодавно підтвердила делегатам у Палаті народів Парламентської асамблеї БіГ, що перші дози вакцин мають прибути в БіГ наприкінці січня або лютого.

24 січня у країні презентували план вакцинації, згідно з яким уряд зареєструвався для отримання вакцини в межах глобального механізму COVAX для 20% населення (800 тис. доз), повідомило Radio Slobodna Evropa.

Албанія

Прем'єр-міністр Албанії Еді Рама заявив про початок вакцинації у країні ще 10 січня. Сам він, як писало Associated Press, зробив щеплення 11 січня. Водночас ішлося про використання тільки 975 доз вакцини, отриманих як подарунок від "дружньої країни ЄС, котра побажала залишитися невідомою". За повідомленням місцевого видання Exit, ця новина викликала у країні політичні дебати – Рама зазнав критики за непрозорість отримання перших доз вакцини.

Фото: EPA

За даними міністерства здоров'я та соціального захисту Албанії, станом на 23 січня у країні вакциновано 549 медпрацівників. Уряд Албанії уклав контракт на 500 тис. доз вакцини від Pfizer/BioNTech, із яких перші 10 тис. мали доправити у третій тиждень січня, але це постачання, як повідомив Рама 19 січня, затримують.

Андорра

Андорра домовилася про постачання вакцин з Іспанією та Францією, оскільки, згідно із заявами уряду, країна поки не може вести переговорів із виробниками. Через Іспанію в державу буде надходити вакцина від Pfizer/BioNTech, а через Францію – від Moderna.

Як пише La Vanguardia, перша 1 тис. доз вакцини з Іспанії прибула у країну 22 січня. Також країна розраховує отримати вакцину в межах механізму COVAX.

Косово

У Косові вакцинації ще не починали. 6 січня міністр охорони здоров'я Косова Ахмед Земан заявив про домовленості на постачання 500 тис. доз вакцини Pfizer. Перші дози вакцини мають надійти в Косово в лютому. Також очікують на отримання вакцин у межах механізму COVAX.

Що з вакцинацією в Україні

Поки точна дата початку вакцинації в Україні невідома. Головний санлікар України Віктор Ляшко говорив, що Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує безплатно отримати 8 млн доз вакцини, їх вистачить для вакцинації 4 млн осіб (щеплення одній людині роблять двічі). Перші 5% доз у межах програми COVAX Україна очікує на початку 2021 року, заявляли в Міністерстві охорони здоров'я.

Пізніше Ляшко говорив, що Україна може отримати додатково ще 8 млн доз. Про те, що Україна отримає 16 млн доз вакцини, 29 грудня заявляв міністр Кабміну Олег Немчінов.

Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов у грудні 2020 року заявляв, що за програмою COVAX Україна, найімовірніше, може отримати вакцину фірми AstraZeneca, оскільки вона не потребує наднизьких температур для зберігання, але країна готова до транспортування та зберігання інших вакцин. У січні головний санлікар Віктор Ляшко розповів, що першу вакцину в Україну можуть доправити в лютому, ідеться про препарат компаній Pfizer/BioNTech або Moderna, але, найімовірніше, Pfizer.

Ляшко заявляв, що Україна точно отримає від COVAX 8 млн доз вакцини. Фото: EPA

У ВООЗ заявили, що постачання вакцин у межах механізму COVAX можуть почати в лютому.

МОЗ визначило дев'ять пріоритетних груп населення, яким зроблять щеплення першими, ідеться приблизно про 20 млн громадян, розповідав Степанов. Це медичні працівники, військовослужбовці, соціальні працівники та персонал закладів із догляду, люди віком від 60 років, працівники сфери освіти, співробітники сфери державної безпеки, пенітенціарних установ та установ виконання покарань та люди із хронічними захворюваннями незалежно від віку.

22 грудня МОЗ України затвердило план вакцинації. Згідно з документом, протягом 2021–2022 років в Україні планують вакцинувати проти COVID-19 не менше ніж 50% населення (20 млн осіб). Вакцинація буде добровільною.

Згідно з планом, вакцинацію проведуть за чотири етапи.

  • Січень – квітень 2021 року – люди з критичним ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує критичні функції в боротьбі з пандемією COVID-19;
  • квітень – червень 2021 року – люди з надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто надає медичні послуги;
  • червень – вересень 2021 року – люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави;
  • вересень 2021-го – березень 2022 року – люди з підвищеним ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави.

У МОЗ зазначили, що план будуть оновлювати.

28 грудня МОЗ України повідомило про укладення контракту про постачання китайської вакцини проти коронавірусу компанії Sinovac Biotech. Степанов обіцяв, що перша партія прибуде в Україну в лютому, для українців вакцинація за програмою МОЗ буде безплатною. 1,9 млн доз вакцини МОЗ планує закупити в української компанії "Лекхім", яка одержала квоту на ввезення в Україну 5 млн доз вакцини від Sinovac Biotech у першому півріччі 2021 року. 2022 року "Лекхім" планує почати виробництво вакцини від Sinovac у Харкові. Зареєструвати препарат в Україні компанія планує до 5 лютого.

Якщо ефективність вакцини виявиться нижчою за 70%, її вартість мають повернути Україні, говорив керівник держпідприємства "Медичні закупівлі" Арсен Жумаділов. Вакцина пройшла третій етап клінічних випробувань в Індонезії, Туреччині та Бразилії. У Туреччині дослідження продемонстрували 91,25% ефективності, в Індонезії – 65,3%, у Бразилії – 50,38%. Всесвітня організація охорони здоров'я вимагає, щоб для затвердження вакцина демонструвала ефективність принаймні у 50% випадків, тому Sinovac долає цей поріг.

У компанії "Лекхім" заявляли, що вартість однієї дози вакцини проти коронавірусу CoronaVac становитиме 504 грн. Нардеп від "Слуги народу", голова парламентського комітету з питань здоров'я нації Михайло Радуцький припускав, що вакцинація цим препаратом у платній клініці може становити 700–750 грн.

Фото: EPA

Поки Україна не підписала контрактів на закупівлю вакцин з іншими виробниками. Степанов говорив, що переговори з провідними компаніями про постачання вакцини ведуть із травня 2020 року.

Ляшко в інтерв'ю LB.ua, яке вийшло 15 січня, сказав, що переговори з постачальниками вакцини веде Степанов, оскільки там є конфіденційна інформація.

"Знаю, що все рухається до прийняття позитивних рішень. Зараз це питання трохи накручується, бо немає розуміння... Але в лютому місяці ситуація кардинально зміниться", – сказав він.

Степанов говорив, що незабаром буде підписано контракт зі ще однією компанією, але заявив, що поки не може її називати. Заступник міністра охорони здоров'я Ігор Іващенко повідомляв 20 січня, що Міністерство охорони здоров'я проводить переговори про закупівлю вакцин проти COVID-19 з індійським виробником Serum Institute.

Станом на 25 січня в Україні підтверджено 1,19 млн випадків коронавірусної інфекції, померло 21,9 тис. пацієнтів, одужало 953,3 тис. осіб. За даними американського Університету Джонса Гопкінса, Україна посідає 17-те місце у світі за кількістю випадків захворювання.