Пошук по сайту

€50.88
$44.87

+22 Київ

Війна в Україні

"Україна перемагає". За тиждень – п'ять заяв, які свідчать про великий розворот у риториці Трампа. Головне 

Після саміту "Групи семи", який відбувся минулого тижня, президент США Дональд Трамп і представники його адміністрації зробили низку заяв, які свідчать про різку зміну їхньої риторики щодо України і війни, котру веде Росія. "ГОРДОН" розповідає, що сталося на саміті, і наводить ці знакові заяви.

Величезний шлях від скандалу до визнання

У лютому 2025 року відбулася скандальна зустріч президента України Володимира Зеленського із президентом США в Овальному кабінеті. Адміністрацію Трампа і його самого не влаштовував зовнішній вигляд президента країни, яка воює, і він дорікав Зеленському "відсутністю карт". Анонсовані підписання угоди про рідкоземельні метали й обід без присутності ЗМІ не відбулися, а президент України достроково покинув Білий дім. Кадри сварки розлетілися світовими ЗМІ, і їх ще довго потім обговорювала преса.

Із того моменту, як справедливо вказав після саміту G7 президент Франції Еммануель Макрон, минула, здається, вічність.

За його словами, Трамп тоді думав, що Україна програє війну, і тому хотів укласти швидкий мир.

"В Овальному кабінеті з президентом Зеленським усе відбулося погано. Потім, менше ніж рік тому, відбулася ця зустріч на найвищому рівні між президентом Трампом і [нелегітимним] президентом [Росії Володимиром] Путіним в Анкориджі, де на стіл ледь не поклали угоду про те, щоб віддати українську територію, якої ще не завоювали. Після цього, у самому розпалі серпня, ми делегацією поїхали до Вашингтона, щоб сказати, що це неможливо. Відтоді було пройдено величезний шлях", – сказав Макрон в інтерв'ю France TV.

Справжній поворот у риториці президента США (і схоже, у позиції теж) відбувся тиждень тому. Трамп приїхав на саміт G7, заявив лідерам "Сімки", що він серед них головний, – а поїхав із французького курорта, де відбувалася зустріч, вражений українськими перемогами і далекобійними ударами по цілях у РФ. Він підписав декларацію саміту на підтримку України й назвав Росію стороною, яка нападає у війні.

На думку Макрона, Трамп побачив три речі:

  • усе, що йому говорили про Україну й українців, що вони "не переживуть зими, впадуть", – неправда, і що це сміливі люди, які впроваджують інновації на фронті;
  • що Європа бере на себе відповідальність;
  • що Росія не виконує обіцянок, а заяви Кремля про прагнення до миру – блеф, за яким ховається вимога капітуляції України.

"Тому так, на цьому G7 відбувся справжній поворот, який варто привітати. І це – реальний прогрес, який дійде до того, що Дональд Трамп зможе в якийсь момент чинити тиск на Володимира Путіна", – заявив Макрон 18 червня.

Новий проукраїнський тон Білого дому

Протягом тижня після цього представники адміністрації президента США робили заяви, які Foreign Policy назвав "новим проукраїнським тоном" Білого дому.

Держсекретар США Марко Рубіо й раніше займав більш проукраїнську позицію і ще у травні, коли Україна відвоювала більше територій, ніж РФ змогла захопити, сказав, що українська армія – найсильніша у Європі, а Росія втрачає на фронті уп'ятеро більше військових, ніж Україна. Сьогодні ж він, коментуючи заяви росіян про "дух" Анкориджа, наголосив: жодних домовленостей під час тієї зустрічі не було.

18 червня схвально про Україну відгукнувся міністр оборони США Піт Гегсет: "Українці тримають позиції, навіть попри безперервні російські атаки".

22 червня представник США при Економічній та соціальній раді ООН Дан Негреа під час засідання Ради Безпеки ООН, частково повторивши слова Трампа, закликав Росію до негайного припинення вогню.

"Росія має укласти угоду. Час не на боці Москви, – наголосив представник США. – Дипломатія і переговори, а не подальше кровопролиття, – єдина відповідь. Ніщо інше не зупинить цих безглуздих убивств. Ця війна триває вже надто довго, і вона має закінчитися".

24 червня заступник державного секретаря США з питань зовнішньої допомоги, гуманітарних питань та свободи віросповідання Джеремі Левін згадав успіхи України на фронті і звернув увагу на те, що сили оборони роблять багато, щоб адаптуватися до нового етапу війни й виграти її.

"І тому зараз ми в ситуації, коли Україна виграє війну, – сказав посадовець на дискусії YES, яку провів у Гданську напередодні конференції з відновлення України фонд Віктора Пінчука. – Я пам'ятаю, як і всі ви, коли ми тільки починали: кожна зима насправді була перепочинком для України, тому що російські сухопутні війська, знаєте, робили паузу через сніг і все інше. І ми ніби казали собі: "Ну добре, цієї зими Київ не впав", – а потім чекали літа й думали, що, можливо, росіяни підуть у наступ. Тепер усе навпаки. Коли погода гарна, українці йдуть уперед. І це росіяни чекають зими, щоб здійснювати свої боягузливі атаки на енергетичну інфраструктуру. Але навіть у цьому Україна змінила динаміку".

Він прогнозує, що цієї зими вже Україна атакуватиме російську енергетичну інфраструктуру.

І остання в низці таких заяв – це слова самого Трампа.

Увечері 24 червня під час пресконференції в Білому домі (він зустрічався з генсеком НАТО Марком Рютте) у Трампа відбувся такий діалог із журналістом:

– Пане президенте, ви любите переможців. На вашу думку, Зеленський зараз перемагає?

– Він справляється досить добре, як не крути. Принаймні не здає позицій. Попри великі втрати з обох сторін, він справляється добре. Треба віддати йому належне – він сміливий. Він має чудове озброєння. Але в нього також є чудові люди, у нього є бійці.

Український журналіст Остап Яриш, який працює медіа-радником фонду "Разом", каже, що країна-агресор Росія десятиліттями будувала на Заході міф про свою непереможність: мовляв, РФ не можна здолати, особливо такій країні, як Україна. І "Кремль дуже успішно цементував" його.

"Багатьма в Америці це досі сприймається як беззаперечний факт і часто наводиться як останній аргумент проти більшої підтримки України. Утім, Київ цей міф поступово руйнує – і також робить це ефективно. [...] В адміністрації США, ясна річ, це все бачать", – додав він.

Однак, зазначає Яриш, треба розуміти, що Трамп здебільшого мислить і діє так, як він відчуває в конкретний момент:

"Сьогодні він може відчувати по-одному, завтра якийсь дзвінок чи щось інше це відчуття може змінити. Ми це вже проходили – із заявами про російського "паперового тигра", Аляскою, Tomahawk та іншим. Тому публічна риторика – це однозначно добре, але дуже важливо, щоб вона трансформувалася в рішення. Наприклад, про спільне виробництво ракет до Patriot чи санкції проти російської нафти".

Як читати ”ГОРДОН” на тимчасово окупованих територіях

 Читати