Вибір за вами – вакцинуватися з міфічними ускладненнями, яких ніхто не бачив, або хворіти з тяжкими наслідками, можливо, смертельними G

Вибір за вами – вакцинуватися з міфічними ускладненнями, яких ніхто не бачив, або хворіти з тяжкими наслідками, можливо, смертельними
Фото: Olena Kostiuk / Facebook
Найбільший провал із вакцинацією в Україні – у головах людей, зазначила неонатологиня і педіатрка Олена Костюк.

Про вакцинацію.

Я є свідомим й інформованим прихильником вакцинації. Хоча так було не завжди. В інституті нам настільки мало давали інформації щодо вакцин, їхнього складу і необхідності профілактичних щеплень, що після закінчення навчання в мене склалося чітке переконання, що це: зовсім не обов’язково; краще перехворіти, щоб сформувався природний імунітет; якоюсь мірою навіть шкідливо. І коли я стала працювати з немовлятами, я взагалі цим не переймалася, аж поки сама не стала мамою і почала задумуватися про необхідність та важливість вакцинопрофілактики.

Із часом, коли стала працювати з дітьми різних вікових груп, попала на тренінги ЮНІСЕФ, де я вперше отримала купу цікавої і важливої інформації, потім почала вивчати синдром вродженої краснухи та його вплив на майбутнє здоров’я дитини і фатальні наслідки, і з жахом почала усвідомлювати, який у нашій країні провал із вакцинацією! А найбільший провал – у головах людей. Чим більше я спілкуюся з батьками своїх пацієнтів, тим більше я розумію, яку важливу битву ми програли! Тому ця ситуація із млявою вакцинацією проти COVID-19 – логічний результат непродуманих управлінських рішень у минулому.

Тепер про поточну вакцинацію. Я тут хочу викласти свої думки і не претендую на загальне схвалення. Ситуація у світі з пандемією COVID-19 насправді унікальна. Вірус, який блискавично поширюється і мутує, захворювання, яке супроводжується різними симптомами і має досить високу контагіозність (заразне), має важкий перебіг і непередбачувані, часто фатальні ускладнення і наслідки.

Зараз уже є абсолютно неактуальними дискусії щодо походження цього вірусу: штучне чи природне. Хоча перебіг хвороби, шляхи поширення, епідеміологія і структура вірусу говорять на користь останнього, природнього, походження. Ця хвороба показала нашу слабкість, часто неорганізованість і навіть самовпевненість. Причому все це стосується не лише України, але й великих супердержав. Ніколи людство не було в такому глухому колапсі і ще не створювало вакцини такими надшвидкими темпами! Але це було, без перебільшення, питання життя і смерті.

Наразі на світовому ринку є сім вакцин:  Pfizer/BioNTech та Moderna – це так звані РНК (мРНК)-вакцини, які використовують частину генетичного коду вірусу. Замість того, щоб вводити в організм слабкий або неактивний антиген, вони вчать клітини організму виробляти "протеїн шипів коронавірусу". Це спонукає імунну систему утворювати антитіла для боротьби з вірусом. Вакцина Oxford/AstraZeneca дещо інша. Учені модифікували версію звичайного респіраторного вірусу, яким заражаються шимпанзе, та додали частину генетичного коду коронавірусу. Це так звана вірусно-векторна вакцина. Усі ці три вакцини схвалені для використання у Великобританії та США.

Ще дві вакцини використовують модифіковану версію вірусу як носія для доставки невеликого фрагмента коронавірусу. Це, наприклад, російський "Супутник V". Крім Росії, його почали  використовувати ще в деяких країнах. Наразі перевіряють і вакцину від Novavax (США), яка відтворює частину протеїну шипів вірусу для стимулювання імунної системи. Китайська вакцина CoronaVac використовує традиційний метод введення деактивованої частини вірусу. Компанія Sinovac, яка є виробником вакцини, заявила, що цю вакцину затвердили для екстреного використання у групах високого ризику у Китаї. Її вже застосовують у Туреччині, Сінгапурі, Малайзії, Індонезії та Філіппінах. Наразі вона вже прибула в Україну. Також Україна вже застосовує Covishield, розроблену AstraZeneca разом з Оксфордським університетом.

Всі віруси мутують, утворюючи нові штами для розповсюдження і виживання. Тому поява нових штамів – це звичне явище у вірусології. Постійно досліджується ефективність уже розроблених вакцин проти нових варіантів вірусу.

Дослідження свідчать, що мутація E484K у південноафриканському штамі може допомагати вірусу уникати антитіл. Але експерти компаній Moderna, Novavax і Janssen стверджують, що хоча ефективність може бути нижчою, наявні вакцини повинні працювати.

З іншого боку, вакцина, яка забезпечує певний захист, усе ж краще, ніж узагалі нічого. До того ж виробники вже взялися за модифікацію своїх вакцин. Наприклад, Оксфорд сподівається ввести нову версію вакцини вже восени.

Щеплення проти коронавірусу не є обов'язковим, але це наполегливо рекомендують усім дорослим. Наразі ВООЗ не радить робити щеплення Pfizer/BioNTech і Moderna вагітним жінкам. Це пов'язано із браком даних, а не з доведеною шкідливістю цих вакцин.

Проте у випадку, коли вагітна жінка має супутні захворювання або перебуває у групі високого ризику, наприклад, є медпрацівницею, доцільність щеплення може розглянути її лікар. Також вважається, що не варто відмовлятися від вакцинації жінкам, які годують груддю, якщо в них немає інших протипоказань. Це також стосується й тих, хто планує вагітність, адже будь-які вакцини не впливають на здатність завагітніти.

Важкі  сторонні ефекти рідко трапляються через вакцину проти COVID-19. Втім, Центр контролю та профілактики захворювань США радить проконсультуватися зі своїм лікарем перед щепленням, якщо раніше алергічні реакції на вакцини були.

Наразі всіх непокоїть, що вакцини проти COVID-19 були виготовлені надто швидко. Дійсно, зазвичай на розробку і випробування вакцин ідуть роки, однак глобальна пандемія і надзвичайна потреба у пошуку рішення прискорили цей процес.

Як зазначає Центр контролю та профілактики захворювань США, вакцина забезпечує захист від зараження, а також допомагає захистити інших. Вона також є найважливішим способом виходу з пандемії. Загальна вакцинація проти COVID-19 уже показала свою ефективність в Ізраїлі, рівень захворюваності у людей, старших за 60 років, знизився.

За оцінками ВООЗ, для зупинки передачі вірусу імунітет має виробитися у 65–70% населення, а це означає, що людей потрібно заохочувати до вакцинації.

Я сама вже вакцинувалася. Також вакцинувалися мої  батьки (78 та 81 рік). Вакцинувалися й інші члени моєї родини і зробили це цілком свідомо, всі вони – лікарі (зокрема мої батьки) і добре усвідомлюють усі ризики.

Щодо якості Covishield – то ця вакцина пройшла третю фазу клінічних випробувань і вже (станом на 22 березня) відомі первинні результати: 79% ефективність вакцини для запобігання симптоматичному COVID-19; 100% ефективність запобігання важкому або критичному перебігу захворювання і госпіталізації.

Для учасників віком від 65 років ефективність вакцини становила 80%. Приблизно 20% учасників дослідження були віком 65 років і старше, а приблизно 60% (!) мали супутні захворювання, пов'язані з підвищеним ризиком важкого перебігу COVID-19, таких як діабет, важке ожиріння або серцеві захворювання.

Результат аналізу безпеки та ефективності базувався на досліджених 32 449 учасниках, серед яких симптоми  COVID-19 виникли у 149 осіб. У дослідженні проводили рандомізацію вакцини до плацебо 2:1. Ефективність вакцини аналізували відповідно до етнічної приналежності та віку. Незалежна комісія з моніторингу безпеки даних (DSMB) не виявила жодних проблем із безпекою вакцини. Виробник подає заявку на сертифікацію у FDA (Американський центр контролю за безпекою ліків). Уже є доказові дані про кращу ефективність при 90-денному інтервалі між щепленнями, ефективність очікувано може ще збільшитися.

Отже, вибір за вами: вакцинуватися з міфічними, уявними ускладненнями, яких ніхто не бачив, але про це "всі чули", або хворіти з реально тяжкими наслідками, можливо, і смертельними. І вибір між свободою просто жити і подорожувати...

Джерело: "ГОРДОН"