Позицію щодо Білорусі Америка сформує після президентських виборів у США. Поки різких рухів Вашингтон не робитиме
Поки що тема Білорусі у порядку денному Держдепу США – в умовному "третьому десятку", вважає політичний оглядач Ігор Тишкевич.
США, санкції, Лукашенко (поки все складно).
Ще раз про важливість стежити за формальним боком справи.
1. Є заява профільного комітету Сенату США. Про нелегітимність Лукашенка.
2. Є розгін у ЗМІ, зокрема білоруських, інформації про те, що США не визнають Лукашенка легітимним.
А тепер оцінюємо формальний бік справи. Факт – сенатори і значна частина Держдепу за різкішу позицію. Оточення Трампа – не поспішає.
Формально є різкі заяви окремих політиків, структур, але немає statement (заяви) від імені держави. Це називається реалполітік.
І нарешті щодо питання санкцій – Reuters заявляє, що, за їхніми даними, США не будуть приєднуватися до санкцій Канади і Великобританії стосовно Білорусі. Очікують "компромісу" ЄС щодо цього питання, щоб потім провести консультації про спільні підходи. Це означає, що різкішого формату (на який ідуть Канада і Великобританія) не буде. Знову реалполітік.
Ще одна частина ребуса – призначення посла і майбутнє вручення вірчих грамот. Кому їх будуть передавати.
Який із цього висновок? Не треба обманювати себе. Навіть якщо дуже хочеться. Адже якщо є ілюзії, немає подальшої роботи – вважаєш, що і так усе прекрасно.
А працювати за цим напрямом можна і потрібно. Не так у питаннях санкцій, як у "піднятті" білоруської теми на порядку денному Держдепу. Поки що вона в умовному "третьому десятку".
Тепер про перспективи. Жорсткішу (або, навпаки, м'якшу) позицію буде сформовано після президентських виборів на основі ситуації в Білорусі на той момент. Поки ж жодних різких рухів Вашингтон не робитиме. По-перше, не до того (пам'ятаємо про третій десяток), по-друге, ситуація динамічна, баланс змінюється і витримати паузу на тлі нестачі інформації (ще раз нагадую про третій десяток – це означає, що кількість фахівців Держдепу та аналітиків, які розкопують білоруську тему, мінімальна) немає сенсу.
Водночас білоруська тема не є "жертвою" конфлікту демократів із республіканцями. Серед прихильників як жорсткіших, так і м'якших дій є представники обох партій.
Тепер повторю висновок: така ситуація прогнозована, і її зміна потребує роботи, а не створення "ура-переможної" картинки.
З агітаційними ресурсами, які розганяли тему, зрозуміло. Дивно, що частина журналістів ЗМІ підхопила її.
Джерело: Ігар Тишкевіч / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора